نرخ تورم اعلامی با واقعیت های اقتصادی همخوانی ندارد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت:نرخ تورم مربوط به کالاهای اساسی و غیراساسی ماهیانه حدود ۴درصد است که اگر روند رشد تورم، تا پایان سال ادامه یابد این نرخ به حدود ۴۸ درصد می رسد.

 خانه ملت ؛ محمدرضا پورابراهیمی داورانی  رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص نرخ تورم گفت: اینکه مرکز ملی آمار اعلام کرده که نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به مرداد ماه سال جاری به ٩.٧ درصد رسیده، قابل تامل بوده چرا که به نظر می رسد این موضوع با واقعیت های اقتصادی همخوانی ندارد.

وی ادامه داد:نرخ تورم مربوط به کالاهای اساسی و غیراساسی ماهیانه حدود 4درصد است که اگر روند رشد تورم، تا پایان سال ادامه یابد این نرخ به حدود 48 درصد می رسد.

نباید در اعتماد مردم نسبت به آمارهای اقتصادی تردید ایجاد شود

پورابراهیمی نماینده مردم کرمان راور در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر رسیدگی به وضعیت معیشتی مردم، افزود:به نظر می رسد داده های دولت در خصوص نرخ تورم باید اصلاح شود چرا که نباید روند به نحوی باشد که مردم نسبت به آمارهای اقتصادی تردید کنند.

سبد اقشار کم درآمد با سبد محاسباتی نرخ تورم متفاوت است

وی در ادامه گفت و گوی خود با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: باید به سبدی که براساس آن نرخ تورم محاسبه می شود توجه کرد چرا که معمولا سبد اقشار کم درآمد با سبد محاسباتی نرخ تورم متفاوت است.

پورابراهیمی ادامه داد:در سبد هزینه ای اقشار کم درآمد عمدتا کالاهای ضروری، مواد غذایی و اجاره بهای مسکن قرار دارد این در حالی است که در سبد محاسباتی تورم اقلام ضروری و غیرضروری با هم لحاظ می شوند که نرخ را تعدیل می کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر استفاده از داده های آمارهای صحیح اقتصادی، یادآور شد:باید گزارش کارشناسی و دقیق در خصوص وضعیت نرخ تورم آماده و ارائه شود./

پایان پیام

برچسب ها

آسیب شناسی اقتصاد، تورم، واقعیت اقتصاد