پورابراهیمی تشریح کرد؛

زیر و بم دلایل رکوردزنی شاخص بورس در مُرداد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نوسانات شاخص بورس در مردادماه را تحلیل کرد.

خانه ملت ؛ محمدرضا پورابراهیمی داورانی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص نوسانات شاخص بورس گفت:در ماه‌های اخیر افزایش شاخص بورس تحت تاثیر تغییرات نرخ ارز بوده چرا که قیمت کالاها با نرخ‌های قبلی در بازار سرمایه تعیین شده بود و بعد از تغییرات نرخ ارز، قیمت ها نیز اصطلاحاً به روز شده است.

وی، ادامه داد: رشد نرخ ارز در ماه های اخیر باعث شده ارزش شرکت ها از لحاظ تجهیزات و سایر دارایی ها افزایش یابد که این موضوع در قیمت سهام شرکت های بورسی مشهود است.

قیمت سهام برخی از شرکت ها به صورت آنی از تغییرات نرخ ارز تاثیر می‌پذیرد

پورابراهیمی داورانی
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت و گوی خود با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، ادامه داد: قیمت سهام برخی از شرکت ها به صورت آنی از تغییرات نرخ ارز تاثیر می‌پذیرد که در اثر افزایش مداوم نرخ ارز در ماه های اخیر قیمت سهام برخی از شرکت ها تحت تاثیر قرار گرفت و به رشد شاخص کمک کرده است.

وی، افزود: به طور مثال قیمت تجهیزات یک شرکت بورسی در گذشته بر اساس ارز ۳۵۰۰ تومانی تعیین می‌شد، اما در حال حاضر با نرخ دلار جدید محاسبه می‌شود.

سیاست‌های قبلی ارزی در توقف صادرات برخی از شرکت‌های بورسی تاثیر گذار بود

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: سیاست‌های قبلی ارزی در توقف صادرات برخی از شرکت‌های بورسی تاثیر گذار بوده که البته با اصرار مجلس شورای اسلامی مقرر شد ارز حاصل از صادرات با نرخ توافقی خرید و فروش شود.

بررسی نقش افزایش سودآوری شرکتهای صادراتی در رشد شاخص بورس

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:افزایش سودآوری شرکت های صادراتی نقش مهمی در رشد شاخص بورس داشته است و افزایش سودآوری از طریق صادرات و تغییر قیمت دارایی پایه از عوامل مهم تاثیر گذار، در رشد شاخص بورس در ماه‌های اخیر بوده است.

شاخص بورس تحت تاثیرکدام سیاست تغییر می کند

وی افزود: پیش بینی می شود تا جایی که بازار اصطلاحا کشش داشته باشد رشد شاخص بورس ادامه یابد که در هر صورت برای هدایت نقدینگی فرصت خوبی محسوب می‌شود.

لزوم حفظ مزیت های بازار سرمایه

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در پایان تصریح کرد: تصمیم گیری درباره سیاست تعیین نرخ سود سپرده بانکی در پایان شهریورماه از عوامل تاثیر گذار در نوسانات شاخص بورس خواهد بود، در هر صورت تغییرات نرخ سود سپرده نباید به نحوی باشد که مزیت های بازار سرمایه را دچار چالش کند‌./

پایان پیام

برچسب ها

بازار بورس، شاخص بورس