مرکز پژوهش های مجلس بررسی کرد؛

بررسی وضعیت طرحها و لوایح سیاسی 9 دوره مجلس شورای اسلامی

مرکزپژوهش های مجلس شورای اسلامی وضعیت طرحها و لوایح سیاسی 9 دوره مجلس شورای اسلامی را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش روابط عمومی مرکزپژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات سیاسی این مرکز در گزارشی با عنوان «بررسی وضعیت طرحها و لوایح سیاسی 9 دوره مجلس شورای اسلامی» با بیان اینکه منظور از طرحها و لوایح سیاسی، طرحها و لوایح مرتبط با قدرت و حاکمیت سیاسی و شیوه ها و فرآیندهای توزیع و اعمال آن هم به لحاظ داخلی و هم خارجی است، ‌آورده است برمبنای چارچوب قانونی هر کشور در فرآیند قانونگذاری مراحل متفاوتی وجود دارد و ممکن است وضعیتهای متفاوتی بنا به چارچوب قانونی برای یک طرح یا لایحه پیش آید. هر چند در یک مجلس کارآمد این روند برمبنای چارچوب قانونی است و توقف طرح یا لایحه نیز دلایل و توجیهات حقوقی و قانونی خود را دارد، اما گاهی پیش میآید که طرحها و لوایح در فرآیند معمول قانونگذاری بدون توجیه قانونی متوقف می‌شوند و عزمی برای پیگیری آن در مجلس وجود ندارد. این خود موجب دوباره‌کاری و صرف هزینه و وقت مجلس می‌شود.ژ

در این گزارش سعی شده است تا با شناسایی فرآیند قانونگذاری مجلس شورای اسلامی، وضعیت‌های «رد»، «استرداد»: متصور برای طرح‌ها و لوایح سیاسی مشخص شود. وضعیت‌های مذکور شامل «اعاده شده از شورای نگهبان»،«گزارش کمیسیون و معوق در صحن»، «معوق در کمیسیون»، «مسکوت»، «ابلاغ دولت» و «تحت بررسی در مجمع» و «تحت بررسی در شورای نگهبان» هستند.

براساس این گزارش نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد در مجموع 9 دوره مجلس شورای اسلامی 538 طرح و لایحه سیاسی اعلام وصول شده که 57 درصد ( 306 مورد) طرح و 43 درصد (232 مورد) لایحه بوده است. بیشترین درصد از حجم طرح‌ها و لوایح سیاسی به سازمان‌ها، روابط و امور بین‌الملل (27درصد)، اختصاص دارد. پس از آن انتخابات (26 درصد) ، امور امنیتی (13 درصد)، شوراها (12 درصد)، اساسی (11 درصد)، تقسیمات کشوری (6 درصد)، احزاب (2 درصد) و سازمان‌های مردم نهاد و قانونگذاری (1 درصد) قرار دارد.

همچنین وضعیت نهایی طرحها و لوایح سیاسی در ادوار 9 گانه مجلس به ترتیب نزولی ابلاغ ( 46 درصد) معوق در کمیسیون(26 درصد)، گزارش کمیسیون و معوق در صحن ( 10 درصد)، رد ( 8 درصد)، مسکوت و استرداد هر کدام( 3 درصد)، اعاده شده از شورای نگهبان، تحت بررسی مجمع تشخیص مصلحت نظام (0 درصد) است. هرکدام ( 1 درصد) و بلاتکلیف هر کدام ( 1 درصد) و تحت بررسی در شورای نگهبان ( 0/1 درصد ) به عبارت دیگر یعنی بیش از 50 درصد طرحها و لوایح سیاسی به ایستگاه ابلاغ نرسیده اند.

در میان 249 مورد ابلاغ شده، سهم لوایح سیاسی 125 مورد ( 50 درصد) و طرحهای سیاسی 124 مورد (نزدیک به 50 درصد) است. بنابراین در 9 دوره مجلس، لوایح بیشتر از طرحها به ایستگاه ابلاغ رسیدند. این در حالی است که میزان لایحه اعلام وصول شده بیش از 10 درصد کمتر از طرحها در 9 دوره قانونگذاری است.

بیشترین سهم از ابلاغ را کدهای سازمانها، روابط و امور بین الملل ( 36 درصد) و انتخابات ( 25 درصد) داشتند. سهم کدهای دیگر از وضعیت نهایی ابلاغ بدین قرار است: شوراها ( 9 درصد)، تقسیمات کشوری ( 9 درصد)، امور امنیتی ( 8 درصد)، اساسی ( 7 درصد)، احزاب ( 1 درصد) و قانونگذاری (3/0درصد) در میان ادوار 9 گانه مجلس شورای اسلامی بیشترین درصد ابلاغ به دومین دوره با 74 درصد بازمی‌گردد. پس از آن مجلس چهارم ( 64 درصد)، مجلس اول ( 50 درصد)، مجلس پنجم و هشتم ( 47 درصد)، مجلس سوم و هفتم ( 41 درصد)، مجلس ششم ( 38 درصد)و مجلس نهم ( 35 درصد) قرار داشتند.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید

برچسب ها

اخبار پژوهشی، توزیع طرح ها، طرح ها و لوایح