میرزایی مطرح کرد؛

پیشنهاد احداث دبیرخانه دائمی نظارت بر شوراها

عضو هیئت نظارت بر پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در مجلس گفت: برای رفع فساد مالی و اخلاقی شوراها در کشور پیشنهاد احداث دبیرخانه دائمی هیئت نظارت را خدمت رئیس مجلس ارائه کرده ایم تا این دبیرخانه دائمی بتواند بازرسی و نظارت مستمر ۴ ساله ای را بر روی اعضای شوراها داشته باشد.

خانه ملت؛ قاسم میرزایی‌نیکو در واکنش به برخی خبرها درباره فساد مالی و اخلاقی در تعدادی از شوراهای شهر کشور، گفت: در زمان تایید صلاحیت‌های نامزدهای انتخاباتی شوراها ما تنها بر روی گزینه‌هایی با پرونده سیاسی حساسیت داشتیم و درباره بقیه موارد با کسی که سابقه سویی داشت بسیار محکم برخورد کرده و تاییدش نمی‌کردیم.

عضو هیئت نظارت بر پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در مجلس تصریح کرد: تنها برای دادن ارفاق به نامزدهایی که پرونده سیاسی داشتند ، آن هم برای کمی باز شدن فضا و زمینه سیاسی با مسئولان درباره آنها صحبت کردیم ، در غیر اینصورت نسبت به رد صلاحیت اشخاص دارای محکومیت بدون درنگ عمل کردیم.

نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: به هر حال در مجموعه چندین هزار شورا در کشور وقوع چند اتفاق مانند فساد مالی طبیعی است، اگر اینگونه اخبار درباره ادوار گذشته شوراهای اسلامی شهر و روستا زیاد به چشم نمی‌خورد و منتشر نمی‌شد به دلیل نبود فضای مجازی و شیشه‌ای بود زیرا این فضا موجب شده تا کسی نتواند موضوعی را پنهان کند.

وی با اشاره به راهکارهایی برای ارتقای کیفیت سطح روند انتخابات شوراها در مجلس هم گفت: ما از ابتدا هم اعتراض داشتیم که در انتخابات شوراها هیچ دبیرخانه‌ای کار هیئت نظارت را پیگیری نمی‌کند و این موضوع میان وزارت کشور، شهرداری و روستاها تقسیم شده است.

برای تسکین فوری مشکل شوراها باید فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها نظارت خود را بیشتر کنند

میرزایی‌نیکو تاکید کرد: ما برای رفع این مشکلات پیشنهاد احداث دبیرخانه دائمی هیئت نظارت بر انتخابات شوراها را تهیه و خدمت آقای لاریجانی رئیس مجلس ارائه کرده‌ایم تا بعد از چکش کاری، آن را در کمیسیون شوراها مورد بحث و بررسی قرار دهیم تا این دبیرخانه دائمی بتواند بازرسی و نظارت مستمر 4 ساله‌ای را همانند نظارت شورای نگهبان بر نمایندگان مجلس، بر روی اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا داشته باشد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس گفت: احداث دائمی دبیرخانه نظارتی زمان‌بر است اما برای تسکین فوری مشکل شوراهای کشور باید فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها نظارت خود را بر روی عملکرد شوراها بیشتر کنند و هر ماه از فرمانداری 5 شهر دعوت کرده و به مشکلات آنها رسیدگی می کنیم.

عضو هیئت نظارت بر پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در مجلس اظهار کرد: معتقدم باید نظارت بر شوراها قانونمند شود به طور مثال ما ارزش افزوده به شوراها اختصاص می دهیم و این مبلغ به حساب دهیار ریخته می‌شود اما کسی بر نحوه خرج این بودجه نظارت نمی‌کند و بنده روستاهایی را می شناسم که 3 میلیارد و 2700 میلیارد دریافت کرده‌اند.

شایان ذکر است؛ طی هفته گذشته خبری درباره بازداشت5 عضو شورای شهر به دلیل اتهامات فساد مالی و اخلاقی منتشر شد، امروز هم رسانه‌ها از اعتراض و تخته‌ کردن در شورای شهر بروجرد به دلیل بی کفایتی اعضای این شورا خبر دادند.

همچنین سامانی سخنگوی وزارت کشور اعلام کرده است؛ ۸ شورا منحل و عضویت ۲۸۳ عضو شورای شهر سلب شده است. همچنین موضوع پرونده اعضای شورای شهر بابل هم جزو وظایف شورایی نبوده و رسیدگی به این پرونده باید در قوه قضاییه انجام شود./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، انتخابات شوراها، دستگاه ه های نظارتی، شوراها، شوراهای اسلامی