دکتر جلالی مطرح کرد:

سواستفاده برخی صادرکنندگان از معافیت ها برای صادرات 2 کشور همسایه

رئیس مرکز پژوهش ها تصریح کرد: تعارض منافع مالی ⁩ بدنه دولت که از سویی برای اجرای پروژه ها، اقدام به تشکیل انواع شرکت تعاونی کرده اند، قادر به بقا درفضای رقابتی بدون رانت نیست.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به نقل از خبرگزاری فارس،‌ دکتر کاظم جلالی نماینده مردم تهران و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود به تعارض منافع مالی بدنه‌ دولت اشاره کرد که متن آن به شرح زیر است:

پس از اعلام قیمت دستوری 4200تومانی برای ⁧ دلار ⁩ از‌سوی دولت، در اوایل سال ۹۷ اعلام شد که ⁧ صادرکنندگان⁩ به عراق و افغانستان از عرضه ارز حاصل از صادرات در ⁧سامانه نیما معاف هستند.

پس از این ماجرا ،آمارگمرک نشان از ⁧ حرکت موجودی ⁩ انبارهای مس و فولاد ⁩ به سمت کشورهای عراق ⁩و ⁧ افغانستان ⁩ دارد که عمدتاً به‌دلیل استفاده از تفاوت ارز 4200 تومانی و بازار آزاد است.

بازار محصولات فولادی و مس در اردیبهشت‌ماه 97، شاهد رشد 96میلیون دلاری صادرات ⁩ به کشورهای عراق و افغانستان نسبت به ماه قبل از آن بوده و البته مشخص است که مقصد واقعی این محصولات عراق یا افغانستان نبوده و عمدتاً برای استفاده از فرصت ایجاد شده مقاصد صادراتی تغییر ⁩کرده‌اند!

اهم موانع واگذاری طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام را که بررسی می‌کنیم، مشخص می‌شود که تعارض منافع مالی ⁩ ⁧ بدنه‌ دولت که از سویی برای اجرای پروژه‌ها، اقدام به تشکیل انواع شرکت تعاونی کرده اند، از سوی دیگر در صورت انتزاع پروژه‌ها، قادر به بقا درفضای رقابتی بدون رانت نیست.

همچنین در بررسی های کارشناسی مشخص می شود که برخی مدیران ⁩ دستگاه‌های دولتی که سهامدار تشکیلات اقماری وابسته به دولت نیز هستند از جمله عوامل اصلی مانع تراشی ⁩ در مسیر واگذاری ⁩ پروژه‌های عمرانی به بخش خصوصی هستند.

رویکردغالب مدیران دولتی ⁩ به اینکه "فقط پروژه‌ای را که خودمان صلاح بدانیم برای واگذاری اطلاع‌رسانی می‌کنیم" و نیز عدم اطلاع برخی کارشناسان دستگاه‌های اجرایی، با دانش واگذاری پروژه‌ها ⁩ از جمله ⁧ پاشنه آشیل‌هایی است که موجب ⁧ عدم تحصیل نتیجه در برخی واگذاری ها می شود.


 

برچسب ها

اخبار برگزیده، توسعه صادرات، دکتر جلالی