شهریاری:

پیشی گرفتن نرخ اجاره مسکن از تورم سالیانه در کشور

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: نرخ اجاره مسکن نسبت به سال گذشته بیشتر از نرخ تورم بالا رفته که این موضوع موجب بروز پدیده مهاجرت معکوس از پایتخت می شود.

خانه ملت؛سیدکمال الدین شهریاری با اشاره به آمار منتشره درباره کاهش 63 درصدی حجم قراردادهای اجاره مسکن در پایتخت، گفت: فرهنگ استیجار در جامعه ایران به درستی جا نیافتاده اما در کشورهای توسعه یافته اروپا، با وجود بالا بودن سرانه درآمدی خانواده ها و همچنین بالا بودن رفاه، بسیاری از خانواده ها اقدام به اجاره خانه می کنند، این در حالی است که آن ها به راحتی می توانند اقدام به خرید مسکن بکنند.

60 درصد خانوارهای آلمانی اجاره نشین هستند

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در کشور آلمان بالای 60 درصد از خانوارها در مساکن اجاره ای زندگی کرده و ترجیح می دهند که دارایی خود را در بخش های دیگر سرمایه گذاری کنند. البته در ایران این فرهنگ و رویکرد به درستی جای نیافتاده است.

سیر صعودی اجاره نشینی در کلانشهرها در 30 سال اخیر

وی گفت: در ایران به دلیل ارزش بالای مالکیت خصوصی، افراد و خانوارها اقدام به خرید ملک و زمین می کنند، اما در سال های اخیر به ویژه در 30 سال گذشته، به دلیل کوچک سازی و انبوه سازی و عدم توان مالی برای خرید مسکن، خانوارها به سمت اجاره نشینی رفته اند.

شهریاری تصریح کرد: در شرایط کنونی در پایتخت و برخی از کلانشهرها، به علت بروز مشکلات اقتصادی و افزایش قیمت مسکن، عملا افراد کمی قادر به خرید مسکن بوده و خانوارها به اجبار به سمت اجاره خانه سوق داده شده اند. این جهت گیری مردم به سمت استیجار موجب بالا رفتن قیمت ها شده، در صورتی که میان قیمت مسکن و اجاره ماهانه باید یک تناسبی برقرار باشد.

پیشی گرفتن نرخ اجاره مسکن از تورم سالیانه در کشور/ مهاجرت معکوس از پایتخت کلید خورده است

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: در شرایط کنونی شاهد هستیم که نرخ اجاره مسکن نسبت به سال گذشته بیشتر از نرخ تورم بالا رفته است، که این موضوع موجب بروز پدیده مهاجرت معکوس از پایتخت می شود که بر اساس آن بسیار از خانوارها به علت بالا بودن قیمت اجاره مسکن، به سمت مناطق و شهرستان های اطراف تهران می روند./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، تورم