صفاری نطنزی:

مواضع منفعلانه سازمان ملل در فاجعه انسانی یمن

رییس کمیته سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت:آنچه را که عربستان در یمن انجام می دهد مصداق بارز قتل عام است و کسانی این گونه جنایات را مرتکب می شوند،باید به پای میز محاکمه بیایند.

خانه ملت ؛ مرتضی صفاری نطنزی با تأکید بر اتفاقات و جنایات جنگی در یمن گفت:متاسفانه باید بگوییم سازمان ملل و آژانس های وابسته به سازمان ملل اقدامات جدی و قاطعانه ای را علیه کسانی که دست به جنایات سازمان یافته و قتل عام در این کشور انجام می دهند، نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه سازمان ملل در موضوع کشتار وحشیانه مردم و غیرنظامیان در یمن صرفا به ارائه گزارش و مواضع شفاهی و رقیق اکتفا می‌کند ،افزود:این روزها ما از مراکز مختلف به خصوص موسسات حقوق بشری به کرات می‌شنویم و اروپایی ها و حتی بخش هایی از سازمان ملل علیه هم صریحاً اعلام می‌کنندکه آنچه عربستان در یمن انجام می دهد؛" قتل عام"( genocide )است.

نماینده مردم نطنز در مجلس با تاکید بر واژه "قتل عام" و آنچه که در یمن اتفاق افتاده است،ادامه داد:آنچه را که عربستان در یمن انجام می‌دهد مصداق بارز قتل عام است،اینها تعریف بین المللی خودش را دارد و کسانی که مرتکب این گونه جنایات می‌شوند،باید پای میز محاکمه کشانده و در واقع با عدالت روبرو شوند.

رییس کمیته سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این موضوع که عربستان مانع ورود کمک های بشردوستانه به یمن می‌شود،تاکید کرد:اینکه عربستان و آمریکا اجازه رسیدن کمک‌های انسان‌دوستانه را به یمن نمی‌دهند هم در راستای همان حرکت جنایات جنگی است ؛ در واقع ایجاد محدودیت و بستن مسیر عبور مواد غذایی و کمک های دارویی به مردم را هم در ارتباط با همین انگیزه قتل عام و جنایات جنگی بایستی تلقی کرد و آنها را پای میز محاکمه باید کشاند.

گفتنی است؛کشتار جمعی (genocide)یا کشتار دسته‌جمعی یا "قتل‌عام" به عمل قتل و کشتار دسته‌جمعی از حیوانات یا از انسان و جز آن اطلاق می‌شود.کشتارهای جمعی ممکن است توسط افراد یا حتی توسط سازمان‌ها انجام شود.تیراندازی به معترضین غیرمسلح، پرتاب نارنجک به درون زندان‌ها و اعدام تصادفی شهروندان غیرنظامی نیز از موارد کشتار جمعی محسوب می‌شود./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، عربستان