گلمرادی تاکید کرد:

استفاده حداکثری از ظرفیت های اقتصادی در گرو بهره گیری از توان بخش خصوصی

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، گفت: اگر به دنبال توسعه موفق در مناطق اقتصادی هستیم باید به سمت استفاده حداکثری از توان بخش خصوصی پیش برویم.

خانه ملت؛ علی گلمرادی با اشاره به اینکه نزدیک 60 درصد فعالیت های منطقه اقتصادی ماهشهر و بندر امام در اختیار بخش خصوصی است، تصریح کرد: ساز و کارهای موجود در برنامه ششم توسعه و اسناد بالادستی و همچنین اصل 44 کمک می کند که به بخش خصوصی اجازه دهیم نقش پررنگ تری در اقتصاد ایفا کند.

نبود برنامه جامع و مدون در منطقه

نماینده مردم بندرماهشهر، امیدیه و هندیجان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه به نظر می رسد برنامه جامع و مدونی برای منطقه ماهشهر و بندر امام به عنوان یک ظرفیت ملی و کشوری وجود ندارد، افزود: بندر امام با جمعیتی بالغ بر یکصد هزار نفر هنوز استقلال مدیریت ندارد و به صورت بخشداری اداره می شود که این خود مساله ای است که باید پیگیری شود.

وی تصریح کرد: در صورتی که بر اساس یک برنامه حساب شده حرکت کنیم می توانیم چندین برابر وضعیت موجود امکان ایجاد و توسعه زیرساخت های اقتصادی و صنعتی را فراهم آوریم.

نهایی شدن فاز دوم توسعه اقتصادی منطقه ویژه ماهشهر

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر و و بندر امام و منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، شرایط را برای سرمایه گذاری، ایجاد ارزش افزوده و درآمدزایی مهیا کرده است، گفت: در این منطقه 21 شرکت پتروشیمی مادر داریم که خوراک بسیاری از کارخانجات پایین دستی و میان دستی را فراهم می کنند.

وی اضافه کرد: در فاز دوم توسعه منطقه ویژه اقتصادی که در حال نهایی شدن است، 30 کارخانه میان دست، پایین دست و بالا دست در دستور کار وزارت نفت هستند.

گلمرادی ادامه داد: این در حالی است که ما مجوز دیگری برای ایجاد شهرک انرژی به وسعت سه هزارهکتار را برای صنایع پایین دستی و میان دستی نفت و گاز اخذ کرده ایم.

نماینده مردم بندرماهشهر، امیدیه و هندیجان در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به محل این شهرک گفت: این شهرک انرژی در حدفاصل بندر ماهشهر و شهرستان امیدیه ایجاد خواهد شد تا از ظرفیت ها و تاسیسات نفتی که در شهرک امیدیه وجود دارد، بهره برداری کند.

تلاش برای ایجاد خط آهن در مسیر بندر امام به بصره عراق

گلمرادی سپس به اهمیت ایجاد خط آهن در مبادلات اقتصادی بین کشورها نیز اشاره ای کرد و توضیح داد: حرکت مثبت دیگری که در دستور کار قرار دارد اتصال بندر امام به بصره عراق با ایجاد خط آهن است که به عنوان یک مصوبه در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است.

وی افزود: طبق این طرح؛ خط آهن، بندر امام را از مسیر شادگان، آبادان، خرمشهر و شلمچه به بصره عراق متصل می کند و همین امر هم در مراودات تجاری با کشور عراق و در بحث نقل و انتقال مسافر می تواند موثر باشد.

توسعه شیلات با اجرای طرح پرورش ماهی و میگو در قفس

علی گلمرادی در ادامه به ضرورت توجه به شیلات در منطقه اشاره کرد و ادامه داد: شهرستان هندیجان با دارا بودن ظرفیت های اقتصادی و شیلات در بحث پرورش ماهی و میگوی در قفس نیز حرکت هایی را شروع کرده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، اضافه کرد: اسکله بحرکان در هندیجان می تواند به عنوان قطب گردشگری منطقه به صورت منحصر به فرد عمل کند. در این راستا نیز دولت آمادگی خود را اعلام کرده و ردیف اعتباراتی هم برای این بخش تعریف شده که در صورت بهره برداری درست، همه این موارد می توانند در کنار هم به اقتصاد کشور کمک کنند./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، افزایش سهم بخش خصوصی