کیخا در نشست کمیسیون کشاورزی با رییس مجلس:

تصمیمات خلق الساعه گریبان گیر تولیدکنندگان

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس، گفت: انحصار مرغ اجداد در بخش های دولتی و حاکمیتی ظلم مضاعف به کشاورزان است و باید در این بخش تصمیم های لازم اتخاذ شود تا جایگاه بخش خصوصی در این حوزه شفاف شود.

خانه ملت؛ نشست امروز (دوشنبه، 9 مهرماه) کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، وزیر جهاد کشاورزی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور و تولیدکنندگان صنایع غذایی برگزار شد.

احمدعلی کیخا در این نشست با بیان اینکه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی طی سه ماه گذشته نشست های مختلفی برگزار و مشکلات تولیدکنندگان و کشاورزان را بررسی کرده است، گفت: کمیسیون کشاورزی تلاش کرده با هماهنگی دستگاه های ذیربط مشکلات را برطرف کند.

توسعه کشاورزی بدون توسعه صنایع غذایی امکانپذیر نیست

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه توسعه کشاورزی بدون توسعه صنایع غذایی امکانپذیر نیست، افزود: اگر قرار است توسعه ای رخ دهد، دولت و حاکمیت باید توجه ویژه ای به این بخش داشته باشند.

وی ادامه داد: تجربه در سطح بین المللی و داخلی نشان می دهد که برای توسعه صنعتی در بخش کشاورزی باید به جای پراکنده سازی مشوق ها در سطح وسیع کشور که در داخل کشور، منطقه و بین الملل جایگاهی کسب نمی کنند، باید روی مگاپروژه ها متمرکز شد.

شرایط کنونی می تواند از منظر صادرات به نفع بخش کشاورزی باشد

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کاهش ارزش پول ملی مشکلاتی برای کشور ایجاد کرده است، اظهار داشت: اقتصاد دانان کشاورزی معتقد هستند که شرایط کنونی می تواند از منظر صادرات، تقویت بنیان های تولید و ارزآوری به نفع بخش کشاورزی باشد.

وی با تاکید بر اینکه سران قوا باید درخصوص قانون انتزاع تصمیم لازم را اتخاذ کنند، افزود: در قانون انتزاع تمرکز بخش تنظیم بازار در اختیار وزارت جهاد کشاورزی دیده شده است، اما دو ایراد عمده دارد که نخست این بوده که وزارت جهاد کشاورزی خود را برای تنظیم بازار آماده نکرد و یا ظرفیت سازی های لازم برای اینکه در حوزه بازار محصولات کشاورزی تمرکز داشته باشد، مهیا نشده است.

تصمیمات آنی و خلق الساعه برای محدودیت های صادراتی گریبانگیر تولیدکنندگان

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عدم هماهنگی ها، مشکلاتی را برای کشاورزان و تولیدکنندگان ایجاد کرده است، ادامه داد: برخوردهای تعزیراتی یکی دیگر از مشکلاتی بوده که تولیدکنندگان مطرح می کنند، چرا که توافق شده کالایی همانند برنج وارد کشور شده و برای روز مبادا ذخیره سازی شود، اما به یک باره مشاهده می شود که برخوردهای تعزیراتی با برخی صورت گرفته و عنوان شده که احتکار در این بخش صورت گرفته است، بنابراین تولیدکنندگان درخواست دارند که اگر روالی در این بخش وجود دارد، نباید به دلیل عدم هماهنگی بین بخش های قضایی و دولتی چنین مشکلاتی رخ دهد.

وی تصمیمات آنی و خلق الساعه برای محدودیت های صادراتی را از جمله مشکلات دیگر تولیدکنندگان محصولات کشاورزی عنوان کرد و اظهار داشت: براساس قانون باید با اعمال تعرفه ترجیحی و موثر، واردات و صادرات کنترل شود، اما متاسفانه برخی تصمیمات نادرست در این بخش دیده می شود.

صندوق توسعه ملی همکاری بسیار خوبی با تولیدکنندگان محصولات کشاورزی داشته است

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تعدد بخشنامه ها و بازپرداخت وام های ارزی که در گذشته توسط تولیدکنندگان اخذ شده از دیگر مشکلات بخش کشاورزی است، بیان کرد: صندوق توسعه ملی همکاری بسیار خوبی با تولیدکنندگان محصولات کشاورزی داشته است، اما این موضوع که در گذشته یک واحد وام ارزی دریافت کرده و امروز عنوان شود که با نرخ مبادله ای که در بازار آزاد بوده، تبدیل و پرداخت کند، بسیاری از بنگاه ها را از توجیه اقتصادی می اندازد.

کیخا با تاکید بر اینکه انحصار مرغ اجداد در بخش های دولتی و حاکمیتی همانند بنیاد کوثر وابسته به بنیاد شهید ظلم مضاعف به کشاورزان است، افزود: باید در این بخش تصمیم های لازم اتخاذ شود تا جایگاه بخش خصوصی در این بخش مشخص شده و شفاف سازی شود که این بخش باید چه اقداماتی انجام دهد.

قیمت گذاری کالاها باید به گونه ای انجام شود که فعالیت تولیدکنندگان اقتصادی باشد

وی با بیان اینکه قیمت گذاری کالاها باید به گونه ای انجام شود که فعالیت تولیدکنندگان اقتصادی باشد، تصریح کرد: زمانی که بحث قیمت گذاری توسط دولت انجام می شود، نظامات را بهم می ریزد و دخالت های دولت در بازار نهاده ها و محصولات مشکلاتی را ایجاد کرده است و واحدهای تولیدی در حوزه مالیات بر ارزش افزوده مشکلات زیادی دارند.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه افزایش قیمت مواد اولیه صنایع غذایی سبب افزایش هزینه های تولید شده است، تصریح کرد: در نشستی که با تولیدکنندگان کنسرو برگزار شده، افزایش هزینه ها سبب خروج بسیاری از آنها از چرخه تولید و فعالیت های اقتصادی شده است./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، استحکام بخشی به اقتصاد