موسوی بیوکی مطرح کرد:

طرحی برای پایان سوداگری در بازار مسکن

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: وضع قوانین سختگیرانه برای مقابله با سوداگری و دلال بازی در حوزه مسکن بسیار کارآمد خواهد بود.

خانه ملت؛ سیدابوالفضل موسوی بیوکی با اشاره به بررسی طرح مالیات بر عایدی مسکن، گفت: به طور حتم تصویب این طرح و تبدیل شدن آن به قانون، تأثیر مثبتی در کاهش تلاطمات بازار مسکن و بهبود شرایط این حوزه خواهد گذاشت.

سهم بالای دلال بازی در تلاطمات بازار مسکن
 
وی ادامه داد: در شرایط کنونی بخش قابل توجهی از تلاطمات بازار مسکن به علت دلال بازی و سوداگری افراد است که تنها به منافع شخصی خود فکر می کنند و این مردم هستند که متضرر می شوند، از این رو تصویب طرح مالیات بر عایدی مسکن، راه کار بسیار خوبی برای مقابله با دلال بازی در این حوزه است.

ابراز نگرانی برخی نمایندگان درباره خروج سرمایه از بازار مسکن با تصویب طرح مالیات بر عایدی

نماینده مردم یزد و صدوق در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: البته برخی دغدغه ها و نگرانی ها در رابطه با تصویب طرح مالیات بر عایدی مسکن وجود دارد، به طور مثال این نگرانی وجود دارد که با وضع مالیات بر عادی مسکن، سرمایه و نقدینگی از بازار مسکن خارج شده و به بازارهای دیگر از جمله ارز و سکه منتقل شود، همچنین این مسئله مطرح می شود که طرح مذکور با برخی از قوانین جاری فعالی مغایرت دارد، که قطعا باید این مسائل مورد رسیدگی قرار گرفته و تدبیر لازم صورت گیرد.

وضع مالیات نباید تنها منحصر به بازار مسکن باشد

  وی ادامه داد: البته به نظر من وضع مالیات نباید تنها منحصر به بازار مسکن باشد، بلکه تمام بخش ها از جمله ارز، سکه و بورس باید مشمول این قانون شوند.

این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: به طور حتم وضع قوانین سختگیرانه برای مقابله با سوداگری و دلال بازی در حوزه مسکن بسیار کارآمد خواهد بود، زیرا در شرایط کنونی بازار مسکن نیز مانند بازارهای دیگر درگیر معضل دلال بازی بوده و این مسئله تبعات بسیاری را به دنبال داشته است.

نقش پررنگ سوداگری در بازار مسکن

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: بازار مسکن مانند بازارهایی مانند ارز و سکه نبوده و بازیگران و دلالان آن بسیار محدود هستند، زیرا حجم معاملات در این بازار بسیار بالا است و هر کسی قادر به فعالیت نیست، بنابراین نقش سوداگری در بازار مسکن بسیار پررنگ بوده و این مسئله ضرورت مقابله با آن را بیش از پیش نمایان میکند./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، بازار مسکن، درآمدهای مالیاتی، سوداگر، سوداگری