بهادری:

احیای دریاچه ارومیه به همت جمعی نیازمند است

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، گفت: احیای دریاچه ارومیه به همت جمعی نیازمند است.

خانه ملت؛ سیدهادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: با بودجه هایی که برای احیای این دریاچه اختصاص داده می شود، این دریاچه احیا نمی شود؛ چراکه این مبالغ هزینه یکی از پروژه های انتقال آب هم نمی شود. به عنوان مثال برای احداث تونل زاب تا الان دوهزار میلیارد ریال هزینه صرف شده است.

بودجه ای که هنوز روی کاغذ است!

، وی با بیان اینکه اختصاص 500 میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه، فعلا روی کاغذ است و هنوز به صورت عملی این مبلغ پرداخت نشده، تصریح کرد: ما در بحث احیای دریاچه ارومیه با مشکلات متعددی روبرو هستیم که یکی از آن ها آبیاری های تحت فشار هستند. در این بخش 400 هزار هکتار زمین آبی داریم که از این مقدار تنها 20 هزار هکتار بعد از انقلاب به بهره برداری رسیده است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس اضافه کرد: در سال های اخیر شاید تنها روی 5000 هکتار زمین بیشتر کار نشده؛ در حالی که 400 هزار هکتار زمین آبی در این منطقه وجود دارد.

اهمیت مدیریت آب در منطقه

وی با تاکید بر اهمیت مدیریت آب در این منطقه خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه کشاورزی قابل تعطیل شدن نیست؛ بنابراین مدیریت منابع آب از اهمیت ویژه ای برخوردار است. منتها مشکل اینجاست که آبی که برای کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد برای محصولات تولیدی زیاد است و اینجاست که باید برنامه هایی برای کاهش مصرف آب کشاورزی وجود داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: قرار بود سالی 8 درصد و طی 5 سال 40 درصد کاهش مصرف آب داشته باشیم که در این 5 سال نه تنها مصرف آب کاهش پیدا نکرده بلکه 20 درصد هم افزایش مصرف وجود داشته است. در واقع ستاد احیای دریاچه ارومیه نه تنها نتوانسته میزان مصرف آب را کاهش دهد، بلکه کشت چغندر افزایش یافته، اراضی دیم به آبی تبدیل شده، کشت سیب گسترش پیدا کرده و نظارتی هم در بخش کشاورزی برای کاهش مصرف آب صورت نمی گیرد و آبیاری قطره ای عملا در سایه بوده و توسعه کمی داشته است.

انتقال آب از زاب به دریاچه؛ تنها پروژه جدی

  وی انتقاد عده ای از پروژه انتقال آب از زاب به دریاچه ارومیه را بی اساس دانست و گفت: عده ای که به این پروژه انتقاد دارند مشکل دریاچه و بحران آب در این منطقه را خوب درک نکرده اند. ضمن اینکه در شرایط ایده آل این کار و اجرای این پروژه به صلاح نیست ولی در شرایط بحرانی فعلی که ما نگران تخلیه شهرهای تبریز، ارومیه و دیگر شهرهای اطراف هستیم، و راه افتادن طوفان نمک خود به یک بحران دیگر تبدیل شده است، اجرای این پروژه یکی از بهترین کارهایی است که می شود انجام داد.

بهادری نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی، افزود: گاهی اوقات مجبوریم برای جلوگیری از بحران کارهایی انجام دهیم که ممکن است صد در صد درست نباشد، اما باید پذیرفت که در شرایط فعلی بهترین راه همین است./
 

برچسب ها

آب، اخبار برگزیده