زرآبادی مطرح کرد:

اهمیت و مزایا تولید صنایع دستی توسط زنان

سخنگوی فراکسیون زنان مجلس با بیان اینکه تولید صنایع دستی توسط زنان بازی دوسر برد است، گفت: ذوق و ظرافت ذاتی زنان بهترین پتانسیل برای رونق صنایع دستی است.

خانه ملت؛ سید حمیده زرآبادی با اشاره به مزیت‌های تولید صنایع دستی توسط زنان، گفت: زنان به دلیل ذوق هنری و ظرافت‌های ذاتی می‌توانند در این عرصه خوش بدرخشند. اگر برنامه‌ریزی‌های منسجمی در این حوزه انجام گیرد شکوفایی و رونق اقتصادی مناسبی برای کشور به ارمغان می‌آورد.

مزیت‌های تولید صنایع دستی

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صنایع دستی نشانه‌ای از تاریخ و قدمت کشور است، افزود: سالیان دور بخش عمده‌ای از صنایع دستی در روستاها و به دست زنان تولید می‌شد و این تجارت اقتصاد روستا را رونق می‌بخشید. در حال حاضر رونق صنایع دستی عاملی برای احیای روستا، جلوگیری از مهاجرت مردم از روستا به شهر، توسعه اقتصاد بدون وابستگی به نفت و افزایش ارزآوری است.

تولید صنایع دستی توسط زنان بازی دوسر برد

وی عنوان کرد: مشاغل خانگی بانوان در حوزه صنایع دستی بحث بسیار مهمی است و در صورتی که بتوان به درستی از آن استفاده کرد می‌توان آن را به نوعی بازی دور سر برد دانست چراکه از یک سو می‌تواند زمینه‌های مناسبی برای اشتغال زنان ایجاد کند و از سوی دیگر باعث تولید بیشتر صنایع دستی می‌شود که اقتصاد را رونق می‌بخشد
کیفیت فرش دستباف ایرانی در دوره‌ای زبانزد شد و علت آن استفاده از ذوق، توانایی و هنر زنان در این صنعت بود، برای ارتقا صنایع دستی به منظور ارزآوری بایستی برنامه‌ریزی‌های منسجمی در این حوزه انجام شود البته برنامه ریزی به تنهایی پاسخگو نیست و اقدامات عملی نیاز است

ذوق و ظرافت ذاتی زنان بهترین پتانسیل برای رونق صنایع دستی است

این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه کیفیت فرش دستباف ایرانی در دوره‌ای زبانزد شد و علت آن استفاده از ذوق، توانایی و هنر زنان در این صنعت بود، افزود: برای ارتقا صنایع دستی به منظور ارزآوری بایستی برنامه‌ریزی‌های منسجمی در این حوزه انجام شود البته برنامه ریزی به تنهایی پاسخگو نیست و اقدامات عملی نیاز است.

توجه به بیمه هنرمندان صنایع دستی یکی از الزامات است

وی با اشاره به ضرورت رسیدگی به بیمه هنرمندان صنایع دستی، گفت: این مشکلات سبب شده فعالان صنایع دستی با نگرانی فعالیت خود را دنبال کنند و از حداقل امکانات بیمه‌ای با وجود سختی کار بی‌بهره باشند لذا این موضوع باید به طور ویژه ادامه پیدا کند.

سنگ اندازی‌های بسیاری در حوزه اشتغال زنان در صنایع دستی وجود دارد

زرآبادی با بیان اینکه اشتغال زنان در حوزه صنایع دستی خلاهای قانونی بسیاری دارد وحمایت‌های چندانی از آنها صورت نمی‌گیرد، بیان کرد: بوروکراسی اداری بسیار است در نتیجه سنگ اندازی‌های بسیاری برای اشتغال زنان در صنایع دستی انجام می‌شود به همین دلیل نمایندگان درصدد اصلاح این ساختار هستند درصورت تحقق این مهم گام بزرگی در زمینه اشتغال زنان برداشته می‌شود.

ضرورت بازنگری قانون کار

سخنگوی فراکسیون زنان مجلس با اشاره به لزوم بازنگری در قانون کار، گفت: متاسفانه از آنجایی که زنان با درآمدهای پایین راضی می‌شوند در به کارگیری آنها استثمار اتفاق می‌افتد و از آنها به عنوان کارگران ارزان قیمت استفاده می‌شودکه نیاز است تمامی این موارد اصلاح شود.
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، اشتغال زنان