حسینی:

سه بازار امن برای سرمایه گذاری مردمی

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید سه بازار امن برای هدایت سرمایه های مردم وجود دارد و ادامه می دهد که سپرده گذاری ارزی نیز می تواند محل مناسبی برای جمع اوری ارز فعالان اقتصادی و خانگی باشد.

خانه ملت؛ سیدحسن حسینی شاهرودی در خصوص هدایت نقدینگی به بازارهای دیگر بیان داشت: از روزهای اولیه التهاب بازار ارز به مردم توصیه کردیم که بازار سکه و ارز پرتلاطم و ریسک پذیر بنابراین مناسب سرمایه گذاری نیست.

سرمایه گذاری در بازار ارز ریسک پذیر است

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: در دنیا نیز معمول نیست که کسی پول خود را به ارز دیگر تبدیل کند با این حال عده ای سودجو به میدان آمدند تا بازاری برای کسب درآمدها خود ایجاد کردند و به دنبال آن مردم سرمایه های خود را به دلار و سکه تبدیل کردند اما با سقوط ارزش آن در واقع مردم با شکست اقتصادی مواجه شدند.

نماینده مردم شاهرود در مجلس دهم شورای اسلامی سه پیشنهاد برای سرمایه گذاری امن ارائه داد و گفت: یکی از سرمایه گذاری های امن، سپرده گذاری در بانک ها است به این شرط که بانک ها نقدینگی را به سمت تولید هدایت کنند و سرمایه مردم را یه سمت تسهیلات تولید محور سوق دهند نه تسهیلاتی که صرفا در حوزه دلالی وارد می شود.

وی بیان داشت: علاوه بر آن می تواند در بازار سرمایه و تامین سرمایه برای موسسات و بنگاه های اقتصادی گام هایی برداشت، همچنین می توان سرمایه های مردم را به سمت ابر پروژه های اشتغال محور هدایت کرد که تولیت آن با دولت باشد اما بخش خصوصی آن را مدیریت کند.

حسینی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به طرح دو فوریتی مجلس برای مدیریت التهاب بازار ارز و سپرده گذاری ارزی بیان داشت: سپرده ارزی در بانک ها با تضمین بانک مرکزی نیز می تواند محل امنی برای سرمایه گذاری دلارهای خانگی و فعالان اقتصادی باشد.

از سپرده های ارزی استقبال نشده است

این نماینده مجلس با بیان اینکه سپرده ارزی می تواند محل امنی برای انباشت های ارزی باشد، گفت: بسیاری از صادرکنندگان می تواند ارز خود را علاوه بر ارائه در سامانه نیما در سپرده ارزی بانک ها سرمایه گذاری کنند تا هر زمان نیاز به ارز داشتند به حساب بانکی خود مراجعه کننده اما این برداشت باید با مکانیزم نظارتی صورت گیرد.

وی اظهار داشت: سپرده ارزی استراتژی است برای اینکه هر فردی که به هر دلیلی دلار در اختیار دارد در بانک ها سپرده گذاری کند و بانک مرکزی بایددر این زمینه تمهیداتی بیاندیشد که هر زمان فرد به ارز خود نیاز داشت آن راارائه دهد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با استقبال مردم و فعالان اقتصادی از سپرده های ارزی اشاره کرد و بیان داشت: از آنجایی که در 8 ماه اخیر تصمیمات غلط گرفته شد یا تصمیمات به موقع نبود از سپرده های ارزی استقبال نشده است./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، بازار بورس