خانلری مطرح کرد:

پیشنیاز ارتباط صنعت و دانشگاه

عضو کمیسیون آموزش مجلس اعتقاد دارد فرایندی که در تایید، داوری و چاپ یک مقاله علمی و پژوهشی در کشور صورت می کیرد، بسیار طولانی است.

خانه ملت؛ کارن خانلری با اشاره به فرایند طولانی تبدیل مقاله به پروژه در کشور گفت: فرایندی که در تایید، داوری و چاپ یک مقاله علمی و پژوهشی در کشور صورت می کیرد، بسیار طولانی بوده ؛ لذا این فرایند برای تبدیل به پروژه نیز پروسه های طولانی دارد.

فرایند طولانی در تایید مقالات ، اثرگذاری ایده های نو را از بین می برد

نماینده مردم ارامنه شمال ایران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید پروسه زمانی در انتقال مقالات به پروژه های تحقیقاتی مقداری دچار بازنگری شود و زمان صرف شده برای مقالات بسیار زیاد بوده و سبب شده که مقالاتی به روز بوده بعد از صرف مدت زمان طولانی، برخی از آنها ایده پردازی خود را از دست بدهند.

بکارگیری اساتید مخصوص در تایید و داوری مقالات علمی

وی افزود: مشکل اصلی در این خصوص نبود اساتید مخصوص در تایید و داوری مقالات است زیرا بیشتر اساتید درحال تدریس و مقاله نویسی و انجام امور پژوهش هستند و وقت لازم برای خواندن و تایید مقالات به اندازه کافی ندارند؛ بنابراین اساتید مخصوص برای این امر باید تدارک دیده شده تا مقالات در زمان کمتر و فرایند نسبتا کوتاه تری وارد حوزه های پژوهشی و تحقیقاتی شوند.

اغلب فرایند تایید مقاله در کشور از یک سال فراتر رفته است

این نماینده مجلس در دوره دهم ادامه داد: البته نباید گفت که فرایند طولانی برای همه مقالات به یک شکل است البته مشاهده شده که فرایند تایید، داوری و چاپ یک مقاله علمی و پژوهشی در 4 ماه انجام شده که فرایند نسبتا مناسبی است ولی اغلب اوقات این فرایند نزدیک به یک سال تا 2 سال به طول می انجامد که مناسب سیستم دانشگاهی و پژوهشی کشور نیست؛ زیرا هر لحظه ایده های جدید بوجود می آید که نیازمند تسریع در امور اجرایی آنها می باشد.

ارتباط صنعت و دانشگاه در گرو استفاده از مقالات علمی و پژوهشی

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: بطور قطع با کوتاه شدن فرایند تبدیل مقالات علمی و پژوهشی به پروژه های تحقیقاتی سبب خواهد شد که ایده های جدید و نو سریعا وارد فضای صنعتی کشور شود و خلا ارتباط دانشگاه با صنعت را جبران کند که وزارت علوم می تواند با ایجاد زیرساخت های لازم در تایید مقالات توسط اساتید، در برقراری این ارتباط کمک شایانی صورت دهد ./

پایان پیام
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، جامعه دانشگاهی، دانشگاه