بهمنی عنوان کرد:

علت اصلی سرگردانی نقدینگی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی می گوید که اختلاف نرخ شود بازار سرمایه با بانک ها علت اصلی سرگردانی نقدینگی است.

خانه ملت؛ محمود بهمنی با اشاره به افزایش نقدینگی در کشور اظهار داشت: برای مدیریت نقدینگی باید به هر ترتیبی که شده است ثبات نرخ ارز را ایجاد کنیم، این موضوع فارغ از قیمت گذاری بر نرخ دلار و سایر ارزهای خارجی است.

نرخ ارز مهم نیست ثبات مهم است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اشکال اصلی تلاطم ارزی است، ادامه داد: در درجه اول مهم نیست که ارز چه قیمتی دارد بلکه ثبات از اهمیت برخوردار است چرا که برای تعیین نرخ ارز نوسانان 10 درصدی قابل قبول است اما تغییرات ناگهانی ضربه مهلک است.

نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس دهم شورای اسلامی گفت: تغییرات ناگهانی نرخ ارز باعث سرگردانی سرمایه گذاران می شود و آنها تا کاهش امواج متلاطم نوسانات ارزی تصمیم نمی گیرند.

وی با اشاره به مدیریت نقدینگی سرگردان در کشور بیان داشت: بنابراین برای اینکه نقدینگی به سمت سرمایه گذاری هدایت شود بهترین و تنها راه مدیریت عرضه و تقاضای ارزی است، به عبارتی باید واردات و صادرات مدیریت شود و ارز ناشی از صادرات باید به کشور برگردد.

مدیریت واردات و صادرات راه حل مشکلات اقتصادی است

بهمنی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر اهمیت مدیریت صادرات و واردات گفت: اگر توانستیم صادرات و واردات را مدیریت کنیم در واقع عرضه و تقاضا مدیریت شده که بخش اعظمی از مشکلات اقتصادی کشور را بر طرف می کند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه بی اعتمادی و نگرانی مردم را به سمت سرمایه گذاری در ارز می برد، اظهار داشت: این در حالی است که باید با افزایش اعتماد مردم سرمایه ها به سیستم بانکی هدایت شود، در حال حاضر نرخ سود بانکی با نرخ بازار سرمایه تطبیق ندارد.

وی گفت: انگیزه برای جذب سرمایه در سیستم بانکی پایین است، باید انگیزه افزایش پیدا کند اینکه سود 10 درصدداده شود کسی را به سمت سرمایه گذاری در بانک ها هدایت نمی کند آن هم در شرایطی که سود سرمایه اوراق 20 درصد است، یا باید آن را تعدیل کنیم یا نرخ دو سود با هم تطبیق پیدا کند.

لزوم افزایش انگیزه برای سپرده ارزی

رئیس سابق بانک مرکزی با اشاره به اینکه اقتصاد کشور ظروف مرتبط است، بیان داشت: نقدینگی سرگردان به راحتی می تواند از یک بازار به بازار دیگر برود، اگر هزار و 700 هزار میلیارد تومان نقدینگی سرگردان را مدیریت نکنیم به سمت ارز، سکه، مسکن و خودرو می رود.

این نماینده مجلس با تاکید براینکه مدیریت نقدینگی به راحتی انجام می شود، اظهارداشت: سپرده های ارزی نیز می تواند انگیزه سازی کند اما مردم باید مطمئن باشند که اصل و سود ارزهای شان را هر زمان که بخواهند می توانند از بانک ها بگیرند چرا که برای آنها صرف ندارد ارزشان را به ارزش ریال دریافت کنند./

پایان پیام
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، ارز، تأمین نقدینگی