عابدی مطرح کرد؛

اجرای طرح پزشک خانواده و کاهش هزینه درمان

نماینده مردم در مجلس دهم بابیان اینکه کاهش هزینه های درمانی با اجرایی طرح پزشک خانواده میسر است،گفت: ماده ۷۴، قانون برنامه ششم توسعه وزارت و بهداشت درمان را مکلف کرده است که قبل از هراقدامی طرح پزشک خانواده را اجرایی کند

 خانه ملت؛ حیدرعلی عابدی در گفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه‌ملت ، در رابطه با کمبود‌ نیروی پرستاری گفت: بیمارستان‌ها ما در حال حاضر با کمبود پرستار مواجه هستند به همین دلیل مراقبت پرستاری کیفیت مناسبی ندارد. از طرفی در برخی از بیمارستان‌ها پدیده جدیدی به وجود آمده و آن هم همراه بیمار است که در تمامی بیمارستان‌ها به محض بستری کردن بیمار، از خانواده و همراهان بیمار می‌خواهند تا به عنوان همراه بیمار و برای مراقب از وی در بیمارستان بماند.

پدیده همراه بیمار در هیچ جای دنیا مرسوم نیست

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: هیچ کجای دنیا به اعضای خانواده بیمار همراه بیمار برای مراقبت نمی ماند، چرا که این فرد آموزش‌های لازم را ندیده است، ازطرفی خود این فرد نیز آسیب می‌بیند و از تمامی برنامه‌های روزمره خودش نیز عقب می‌ماند و اگر هم نماند عذاب وجدان می‌گیرد که چرا در کنار بیمارش نمانده است. در این رابطه بار‌ها به وزارت بهداشت و درمان گفته شده است تا پدیده همراه بیمار در تمامی بیمارستان‌ها جمع شود چرا که غیر علمی بوده و برای خانواده ها نیز مشکل ایجاد می‌کند و باعث انتقال بیماری‌های عفونی شده و عفونت های بیمارستانی را گسترش میدهد در نتیجه باعث افزایش مرگ و میر می‌شود.

کمبود نیروی انسانی دلیلی برای پرستار شدن همراه بیمار

عابدی ادامه داد: کمبود پرستار در بیمارستان‌ها باعث می‌شود که پرستاران نتوانند از بیمار به خوبی مراقبت کنند به همین دلیل از همراه بیمار می‌خواهند برای مراقب بیشتر در بیمارستان بماند. در همه جای دنیا ملاک و معیار تعداد پرستار به تخت بیمارستان سنجیده می‌شود، در بیمارستان‌های ژاپن به ازای هر تخت 11 پرستار و کادر پرستاری ، کاردان اتاق عمل و بهیار وجود دارد. در دیگر کشور‌های دنیا نیز به همین صورت، در کشورهای آفریقایی نیز کمتر از 4 نیروی کادر پرستاری به ازای هر تخت وجود ندارد، یعنی اگر یک بیمارستان 100 تخت داشته باشد، برای هر تخت 4 پرستار، کاردان اتاق عمل، بهیار و کمک پرستار وجود دارد.

ضریب کادر پرستاری به تخت در بیمارستان‌های ایران یک در ژاپن 11

این نماینده مردم درمجلس دهم ادامه داد:متاسفانه در بیمارستان‌های ایران به ازای هر تخت 1.1 و در برخی از بیمارستان‌ها حتی کمتر از 1 به ازای هر تخت وجود دارد و کمبود پرستار کاملا مشهود است. وزارت بهداشت و درمان باید به سرعت نسبت به طرحی برای جذب بیشتر و استاندارد سازی نسبت تعداد پرستار به تخت بیمارستانی یک برنامه اساسی ارائه کند.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اظهار کرد: در نشست سه شنبه اول آبان ماه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی قرار بود جلسه‌ای با حضور وزیر بهداشت و درمان و معاون ریاست جمهوری و رئیس سازمان امور استخدامی کشور جلسه ای داشته باشیم تا برنامه‌ای برای افزایش استاندارد افزایش نیروی پرستار ارائه شود که متاسفانه به علت برخی از مشکلات به هفته آینه موکول شد، کمیسیون بهداشت مجلس به طور جدی پیگیر استاندارد سازی است تا با جذب پرستار بتوانیم قدم هایی در راستای افزایش کیفیت خدمات پرستاری برداریم./