ساداتی نژاد عنوان کرد:

دلایل ضعف رشته های علوم پایه

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه وزارت علوم به کمک وزارتخانه های دیگر شرایط رونق کاری رشته های علوم پایه را فراهم کند، گفت: رشته های علوم پایه در کشور مغفول مانده اند.

خانه ملت : ساداتی نژاد دلیل ضعف رشته‌های علوم پایه در کشور را مسائل اقتصادی و بی‌برنامگی مسئولان در ایجاد شغل برای این رشته‌ها عنوان کرد و گفت: در حالی جمعیت دانشجویان علوم پایه به دلیل مسائل اقتصادی در سال‌های اخیر کاهش داشته که رشته‌های علوم پایه موتور محرکه علم در تمامی جهان به شمار می‌آیند چراکه ریشه تمامی علوم کاربردی از علوم پایه نشات می‌گیرد.

از آنجا که چندین سال جذب بالای دانشجو در رشته‌های علوم پایه بدون در نظر گرفتن آینده شغلی صورت گرفت، این مسئله سبب شد در ادامه میل و رغبت به این رشته‌ها کاهش پیدا کند.

وزارت علوم به کمک وزارتخانه‌های دیگر شرایط رونق کاری رشته‌های علوم پایه را فراهم کند

نماینده مردم کاشان و آران بیدگل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت علوم باید به کمک وزارتخانه‌های دیگر شرایط رونق کاری رشته‌های علوم پایه را فراهم کند تا این رشته‌ها مجددا جان بگیرند، ادامه داد: درواقع از آنجا که چندین سال جذب بالای دانشجو در رشته‌های علوم پایه بدون در نظر گرفتن آینده شغلی صورت گرفت، این مسئله سبب شد در ادامه میل و رغبت به این رشته‌ها کاهش پیدا کند.

رشته‌های علوم پایه در کشور مغفول مانده‌اند

وی با تاکید بر اینکه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید براساس آمایش آموزش عالی برای رونق و رشد مجدد رشته‌های علوم پایه تلاش کند، اضافه کرد: در حالی این رشته‌ها در کشور مغفول مانده‌اند که مدیران می‌خواهند به یکباره رشته‌های بین رشته‌ای را توسعه دهند، در صورتی که اگر این رشته‌ها با هم ارتباط نداشته باشند و به طور موازی رشد نکنند در طولانی مدت بیشتر از این در عرصه علمی مشکل ایجاد خواهد شد.

افت سطح علمی دانشجویان برخی از رشته‌های علوم پایه با بازار کار نامناسب

وی با اشاره به افت سطح علمی دانشجویان برخی از رشته‌های علوم پایه که بازار کار کمتری دارند، اظهارکرد: اگر کشورهای پیشرفته رشد کرده‌اند به‌دلیل توجه‎ای است که به رشته‌های علوم پایه کرده‌ و از این طریق شرایط رشد علوم دیگرشان نیز فراهم شده است.

ضرورت ارزیابی ارتباط رشته تحصیلی با شغل دانش‌آموختگان

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی معتقد است باید درخصوص اشتغال دانش‌آموختگان بررسی‌های بیشتری انجام داد و مسائلی همچون وضعیت اشتغال یا ارتباط رشته تحصیلی با شغل دانش‌آموختگان مورد ارزیابی قرار گرفته شود./

برچسب ها

اخبار برگزیده، دانشجو، دانشجویان، دانشگاه، وزارت علوم