پورابراهیمی تشریح کرد؛

بررسی اثر تورم ناشی از تغییر نرخ ارز در اقتصاد کشور

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت:باتوجه به مسائلی که در اقتصاد اتقاق افتاده است صحبت از عدم وجود ابرتورم در اقتصاد کشور غیرکارشناسی است.

خانه ملت؛ محمدرضا پور ابراهیمی  در خصوص اعلام نرخ تورم گفت: نرخ عمومی تورم و نرخ اختصاصی تورم وجود دارد که نرخ عمومی براساس متوسط شاخص های معین شده، محاسبه و اعلام می شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نرخ تورم عمومی برای اکثریت جامعه مهم نیست؛ نرخ تورم اختصاصی مجموعه اقلام کالا و خدماتی است که به عبارتی در سبد مصرفی خانوارهای کم درآمد و متوسط قرار می گیرد که بیشترین تاثیر بر زندگی دارد.

وی افزود: بخش عمده مربوط به کالاهای اساسی و سایر کالاهای مورد نیاز غیراساسی است مثل خدمات در بحث اجاره مسکن و امثال آن است که سبد خانوارها را تشکیل می دهد.

بررسی اثر تورم ناشی از تغییر نرخ ارز در اقتصاد کشور

پورابراهیمی تصریح کرد: آنچه مشاهده می شود آثار تورمی اختصاصی در مجموعه سبدهای تعریف خانوارها با درآمد متوسط و کم درآمد است که به مراتب از نرخ عمومی تورم بالاتر است و از نرخ عام تورم که اعلام می شود بالاتر است و آنچه مردم ملاحظه می کنند مربوط به سبد اختصاصی است و منظور نرخ عمومی تورم نیست.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود:زمانی که با شرایط شوک ارزی در اقتصاد روبه رو می شویم در چند مرحله موضوع اثرات ناشی از وضعیت مذکور،ملموس می شود که اولین مرحله ناشی از شوک ارزی رابطه مستقیم با کالاهایی است که آنی و لحظه ای متاثر می شوند که می توان به قیمت طلا اشاره کرد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: موضوع بعد مربوط به کالاهای وارداتی که با ارز خارجی وارد می شود که به طور سریع نرخ کالاها متاثر می شود.

بررسی بحث قیمت جایگزینی صادرات

پورابراهیمی گفت: بخش سوم مربوط به کالاهای داخلی است که ترکیبی از ارز بری خارجی و ترکیبی از عدم ارزبری دارند به طور مثال در تولید پوشاک ممکن است بخش هزینه خیاطی به ارز ارتباط ندارد و بخشی با واردات نخ خارجی ارتباط دارد که اثر محاسباتی در محاسبه نرخ تورم دارد.

وی خاطرنشان کرد: کالاهایی وجود دارد که ارتباطی به واردات ندارند در این نوع کالاها قیمت جایگزینی صادرات برای آن ها اتفاق می افتد، به طور مثال یک کارتن آب معدنی 10 دلار به فروش می رسد که معادل 35 هزار تومان در سابق بود اما در حال حاضر هر کارتن براساس نرخ دلار تا حدود 100 هزار تومان قیمت گذاری می شود چرا که قیمت جایگزین صادرات ملاک است.

اثر تورم ناشی از تغییر نرخ ارز در چند مرحله روی افزایش قیمت کالاها موثر بود

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس دهم افزود: اثر تورم ناشی از تغییر نرخ ارز در اقتصاد کشور در چند مرحله روی قیمت کالاها موثر است؛ حتی خدمات نیز به تدریج به لحاظ اثر اقتصادی و روانی تحت تاثیر قرار می گیرد بنابراین باتوجه به موضوعات مذکور صحبت از عدم وجود ابر تورم در اقتصاد کشور غیرکارشناسی است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تسهیل در تامین سبد مصرفی برای مردم بسیار مهم است،یادآور شد: تقریبا نرخ تورم در پایان سال باتوجه به شوک ارزی که اتفاق افتاده با تورم حدود 50 درصدی در زمان دولت سازندگی برابری می کند.

 

برچسب ها

اخبار برگزیده، ارز، ایجاد و یا کنترل تورم، تعیین قیمت کالاهای اساسی