سعید باستانی مطرح کرد؛

اهمیت کیفیت سنجی زعفران

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس، گفت: عرضه زعفران در بورس کالا، باعث کشف قیمت واقعی این محصول شده و نقش دلالان را بسیار کمرنگ می کند؛ با این شرایط و متناسب با وضعیت عرضه و تقاضا، جنس شاخص بورس برای این کالا مشخص شده و مردم می توانند با خیال آسوده تری خرید کنند.

خانه ملت؛ سعید باستانی  با اشاره به اینکه محل بورس و بورس کالایی عمدتا به منظور کشف قیمت واقعی مورد توجه قرار می گیرد، خاطرنشان کرد: بورس، حوزه فعالیت کسانی است که خود مستقیما محصولی برای عرضه در بورس دارند و دوم محل کار افرادی است که خود سرمایه در اختیار دارند و در خرید آتی بورس فعالند.

اهمیت کیفیت سنجی زعفران

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در مورد بورس زعفران یک مشکل اساسی وجود داشت و آن هم تعیین نماد برای آن بود. با توجه به اینکه کالایی که وارد بورس می شود باید از نظر کیفیت قابل رصد باشد و چون این اتفاق برای زعفران رخ نداده بود، بعد از مدت ها کار و تلاش، موفق شدیم با استفاده از دانش متخصصان در دانشگاه ها، محدوده کیفیتی از زعفران به دست آوریم که تبدیل به عیارسنجی و کیفیت سنجی شده و در نهایت عاملی شد تا زعفران وارد بورس کالا شود.

عرضه زعفران در بورس کالا، باعث کشف قیمت واقعی این محصول می شود

این نماینده مردم در مجلس دهم، درخصوص تعیین نماد برای ارائه این محصول در بورس کالا، افزود: طی دو هفته گذشته نماد جدیدی که مردم به اسم پوشال می شناختند، وارد بورس شد. یعنی در حال حاضر هم نگین و هم پوشال به عنوان دو نماد در بورس مطرح هستند.

کمرنگ شدن نقش دلالان در بورس کالا

باستانی با تاکید بر اینکه در مسیر بورس، شفافیت قیمت و کشف قیمت حرف اول را می زند، تصریح کرد: عرضه زعفران در بورس کالا، باعث کشف قیمت واقعی این محصول شده و نقش دلالان را بسیار کمرنگ می کند؛ با این شرایط و متناسب با وضعیت عرضه و تقاضا، جنس شاخص بورس برای این کالا مشخص شده و مردم می توانند با خیال آسوده تری خرید کنند.


نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی، وضعیت زعفران را گذار از بازار سنتی به بازار مدرن دانست و افزود: زعفران به صورت سنتی حدود 50 یا 60 سال است که به صورت سنتی خرید و فروش می شود و به تازگی قرار است وارد بازار کسب و کار مدرن یعنی بورس شود. طبیعتا از وقتی که وارد این بازار می شود تا زمانی که به ثبات برسد؛ به این معنا که تا وقتی تولیدکنندگان، فروشندگان و خریداران بتوانند به درستی از بورس استفاده کنند زمانی صرف می شود که قاعدتا برای تثبیت موقعیت این محصول در بازار مدرن باید زمان مناسب را به آن اختصاص داد./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، دلال ها، زعفران، صادرات فله ای زعفران، کشت زعفران