افضلی تاکید کرد؛

تاثیر نرخ پایین خرید تضمینی گندم بر فروش زمین کشاورزی

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نرخ فعلی خرید تضمینی گندم موجب سرخوردگی کشاورزان شده است، گفت:نرخ خرید تضمینی گندم باید متناسب با نرخ تورم افزایش یابد.

  خانه ملت ؛ نظر افضلی با انتقاد از افزایش نیافتن نرخ خرید تضمینی گندم در سالجاری،گفت: نرخ خرید تضمینی گندم در سال 97، طبق مصوبه دولت افزایش نیافته و 1300 تومان برای هر کیلو تعیین شده که این رقم کافی نیست و دچار سرخوردگی کشاورزان می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه رقم فعلی نرخ خرید تضمینی گندم نمی‌تواند موجب خودکفایی کشور در تولید این محصول شود، اظهار داشت: نرخ خرید تضمینی گندم باید متناسب با نرخ تورم و دستمزد کشاورزان سالانه افزایش یابد، اما این نرخ در سالجاری افزایش نیافته که موجب گلایه‌مندی کشاورزان شده است.

**نرخ پایین خرید تضمینی گندم موجب شده کشاورزان زمین‌هایشان را بفروشند

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس اضافه کرد: به اعتقاد بنده دولت باید در نرخ خرید تضمینی گندم تجدیدنظر کند؛ خرید گندم هر کیلو 1300 تومان پاسخگوی نیاز کشاورزان نیست؛ این مسئله باعث شده کشاورزان زمین‌های خود را فروخته و یا تغییر کاربری دهند.

ابراهیمی تصریح کرد: افزایش نیافتن ترخ خرید تضمینی گندم و نیز پرداخت نشدن به موقع بهای گندم خریداری شده از گندم‌کاران، وضعیت اقتصادی کشاورزان را با تهدیدات جدی روبه‌رو کرده که باید چاره‌ای برای این مشکل انیشیده شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: در شرایطی که افزایش قیمت در گندم صورت می‌گیرد، دولت با توجه به بودجه‌ای که در اختیار دارد، در پرداخت پول به کشاورزان دچار مشکل می‌شود که این باعث نارضایتی کشاورزان و گندم‌کاران شده است.
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، خرید تضمینی گندم، نرخ گذاری، گندم