کیانپور مطرح کرد؛

تحریم فروش تجهیزات و سوخت به ایرلاین های ایرانی مغایر با قوانین بین المللی است

عضو کمیسیون عمران مجلس نسبت به توقف فروش سوخت به هواپیماهای ایرانی در فرودگاه بیروت لبنان انتقاد کرد.

  خانه ملت ؛ مجید کیانپور در واکنش به توقف فروش سوخت به هواپیماهای ایرانی در فرودگاه بیروت، گفت: قطعا اقدام شرکت های لبنانی در عدم فروش سوخت به هواپیماهای ایرانی مغایر با همکاری های اقتصادی، تجاری و سیاسی دو کشور است.

نماینده مردم درود و ازنا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر اساس قوانین مرتبط با صنعت هوانوردی از جمله قانون ایکائو، هیچ اقدامی نباید در تضاد با ایمنی و حقوق مسافران صورت گیرد، اما متأسفانه سیاست های تحریمی آمریکا در مقابله با فروش تجهیزات و سوخت به ایرلاین‌های ایرانی مغایر با قوانین بین المللی است.

وی تصریح کرد: علاوه بر قوانین بین المللی، توافق های اقتصادی میان فرودگاه ها و دولت های دو کشور مانند ایران و لبنان اتخاذ می شود تا ایرلاین ها و هواپیماها بتوانند به راحتی سوخت‌گیری کرده و به انتقال مسافر بپردازند.

شرکت های بین المللی فروش سوخت متأثر از تحریم آمریکا هستند

اغلب شرکت های سوخت رسان در فرودگاه ها، شرکت های بین المللی بوده که کاملا متأثر از تحریم های ایالات متحده خواهند بود، البته این مسئله نافی تلاش کشورها و دولت ها برای ارائه راه های جایگزین جهت تأمین سوخت هواپیماهای ایرانی نیست
این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: اغلب شرکت های سوخت رسان در فرودگاه ها، شرکت های بین المللی بوده که کاملا متأثر از تحریم های ایالات متحده خواهند بود، البته این مسئله نافی تلاش کشورها و دولت ها برای ارائه راه های جایگزین جهت تأمین سوخت هواپیماهای ایرانی نیست.

فشار سیاسی آمریکا بر شرکت های بین المللی برای ممنوعیت فروش سوخت به ایران

وی ادامه داد: در هفته های گذشته، اتفاق مشابهی در فرودگاه های ترکیه رخ داد و شرکت های بین المللی اعلام کردند که قادر به فروش سوخت نخواهد بود، در شرایط کنونی نیز شرکت های مستقر در لبنان چنین رویکردی را اتخاذ کرده اند، حال به نظر می رسد که آمریکایی ها تمام فشارهای روانی و سیاسی را برای اجرای تحریم ها به ویژه در عدم فروش سوخت به هواپیماهای ایرانی اعمال کرده اند.

کیانپور گفت: دولت لبنان باید تمهیدات لازم را برای تسهیل در روند سوخت رسانی به هواپیماها بیاندیشد، در غیر این صورت جمهوری اسلامی این حق را برای خود محفوظ می دارد که سیاست های جدیدی را در قبال این اقدامات صورت دهد.

وی گفت: در شرایط کنونی حجم پروازهای هواپیماهای ایرانی به لبنان و پرواز ایرلاین های لبنانی به کشورمان در سطح قابل قبولی قرار دارد، حال مقامات لبنانی باید از بروز اقداماتی مانند عدم فروش سوخت به هواپیماهای کشرومان جلوگیری کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: با توجه به حجم تبادلات و تعاملات سیاسی و اقتصادی ایران و لبنان، از دولت این کشور انتظار می رود که تمام اقدامات لازم را برای فروش سوخت به هواپیماهای ایرانی فراهم کند./

 

برچسب ها

آمریکا، اخبار برگزیده، بلیط هواپیما، تحریم، تحریم اقتصادی