دهمرده عنوان کرد ؛

بیش از 75درصد دانشگاه های جهان مهارتی هستند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه در حالی ۱۵درصد دانشجویان دانشگاه علمی و کاربردی مهارتی هستند که باید تا پایان برنامه ششم این عدد به ۳۰ تا ۴۰ درصد برسد، گفت: دانشگاه های ایران به نیاز بازار کار توجهی ندارند.

حبیب‌الله دهمرده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزای خانه ملت با انتقاد از اینکه تنها 15درصد دانشجویان دانشگاه علمی و کاربردی مهارتی هستند، گفت: فلسفه تشکیل دانشگاه علمی کاربردی مهارت‌آموزی است به همین دلیل آموزش صرفا تئوری در این دانشگاه‌ها معنا ندارد اما از آنجا که در طول سال‌ها این دانشگاه از وظیفه اصلی خود دور شده باید آن‌ها را دوباره احیاء کرد، لازمه این کار نیز ماموریت‌محور شدن آن‌ها است.

رتبه‌بندی مراکز دانشگاهی و استفاده از اساتید مهارتی و نخبه باید در دستور کار مسئولان دانشگاه علمی و کاربردی قرار گیرد چراکه تنها از این طریق می‌توان شاهد رشد رشته‌های مهارتی و فارغ‌التحصیلان مسلط به یک مهارت بود.
رتبه‌بندی و استفاده از اساتید مهارتی در دستور کار مسئولان دانشگاه علمی و کاربردی قرار گیرد

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دانشگاه‌های علمی کاربردی باید دارای تجهیزات فنی به روزتری شوند، ادامه داد: رتبه‌بندی مراکز دانشگاهی و استفاده از اساتید مهارتی و نخبه باید در دستور کار مسئولان این دانشگاه قرار گیرد چراکه تنها از این طریق می‌توان شاهد رشد رشته‌های مهارتی و فارغ‌التحصیلان مسلط به یک مهارت بود.

بیش از 75درصد دانشگاه‌های جهان علمی کاربردی هستند

وی با بیان اینکه امروزه دانشگاه‌های در حال فعالیت در سراسر جهان، رسالتی صرفا آموزشی و پژوهشی را دنبال نمی‌کنند بلکه عمدتا وظیفه آموزش، پژوهش و ایجاد فن‌آوری را در کنار ایده‌پردازی مدنظر قرار داده‌اند، افزود: بیش از 75درصد دانشگاه‌های موجود در کشورهای در حال توسعه و یا توسعه یافته، علمی و کاربردی هستند.

دانشگاه‌های فنی و علمی و کاربردی صرفا ظاهری مهارتی دارند و از رسالت اصلی خود دور شده‌اند

وی افزود: دانشگاههای ایران به غیر از دانشگاه علمی کاربردی و فنی و حرفه‌ای، به طور کلی در نظام نظری فعال هستند این در حالی است که دانشگاه‌های فنی و علمی و کاربردی نیز صرفا ظاهری مهارتی دارند و از رسالت اصلی خود دور شده‌اند.

دانشگاه‌های ایران به نیاز بازار کار توجهی ندارند

وی با انتقاد از اینکه دانشگاه‌های ایران به نیاز بازار کار توجهی ندارند، اضافه کرد: در حالی تنها 15 درصد دانشجویان ایران در دانشگاه‌های مهارتی مشغول به تحصیل هستند که باید مطابق با قانون تا پایان برنامه ششم توسعه این عدد به 30 تا 40 درصد برسد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه امروز دانشگاه‌های اکثر کشورهای دنیا نسل اول و دوم را پشت سر گذاشته و در دوران نسل سوم به سر می‌برند، اظهارکرد: دانشگاه نسل سوم به دانشگاهی اطلاق می‌شود که نخستین هدف آن پاسخگویی باشد و در قبال محصول ایجاد کرده پاسخگو شود اما متاسفانه دانشگاه‌های کشور اعم از نظری تا علمی و کاربردی و فنی و حرفه‌ای پاسخگوی میزان سواد و حتی آینده فارغ‌التحصیلان خود نیز نیستند در حالی که باید محصول‌نگر باشند./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، بازار، جامعه دانشگاهی، دانشگا ه ها