هاشمی:

لزوم نظارت بر زنجیره تولید و توزیع مواد غذایی

رئیس فراکسیون غذا و داروی مجلس، بابیان اینکه نظارت بر سلامت زنجیره تولید و توزیع مواد غذایی وظیفه حاکمیت است یادآورشد که بر اساس قوانین بالادستی باید علیه متخلفان این حوزه اقامه دعوا شده و برای آنها پیگرد قانونی صادر شود.

خانه ملت؛ همایون هاشمی در مورد انتشار خبری از سوی سخنگوی سازمان غذا و دارو مبنی‌براینکه در صورت مشاهده شرکت‌های فعال در زمینه پخش فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی بدون مجوز، مراتب از طریق مراجع ذی‌الصلاح قانونی و قضایی پیگیری خواهد شد، گفت: مواد غذایی با سلامت مردم ارتباط مستقیم دارد و باید هم نظارت دقیقی بر زنجیره تولید تا مصرف این محصولات صورت بگیرد و هم بر اساس ساختارهایی که از قبل پیش‌بینی شده به دست مصرف‌کننده برسند.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب درمجلس شورای اسلامی، ادامه داد: نظارت بر زنجیره تولید و توزیع مواد غذایی وظیفه حاکمیتی است و تمام کشورها برای این موضوع اهمیت خاصی قائل هستند، بنابراین حاکمیت باید به عنوان متولی بر اساس قوانین بالادستی هم علیه متخلفان در این حوزه اقامه دعوا کرده و هم برای آنها پیگرد قانونی درخواست کند.

مواد غذایی تولیدشده در چه شرایطی غیرقابل استفاده می‌شوند؟

وی خاطرنشان کرد: اگر مواد غذایی ناسالمی تولید شود باید محل مداخله و پیگیرد قانونی قرار ‌گیرد و چنانچه به صورت غیرصحیح به دست مصرف‌کننده برسد یا به صورت غیرعلمی انبار شود، در نهایت به مردم آسیب خواهد رساند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با اشاره به مواردی که در روند نظارت بر زنجیره تولید و توزیع مواد غذایی مورد توجه قرار می‌گیرد، تصریح کرد: محصولات غذایی باید از مواد بهداشتی و با کیفیت تهیه شوند و در معرض آلودگی‌ها قرار نگرفته باشند و زمان تولید تا مصرف آنها مشخص باشد، ضمن اینکه محصولات غذایی زمان ماندگاری محدودی دارند و بعد از آن کیفیت خود را از دست خواهند داد.

مردم باید از قوانین بالادستی در حوزه غذا آگاه شوند

هاشمی اظهار کرد: مسئولان باید نظارت کاملی داشته باشند تا مواد غذایی به صورت سالم و از کانال‌های مطمئن به دست مردم برسند، ضمن اینکه باید مصرف‌کنندگان، تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان این محصولات از قوانین موجود در این زمینه آگاه باشند، ضمن اینکه مردم قطعا باید مواد غذایی را از مراکز معتبر عرضه‌کننده تهیه کنند.

وی افزود: در صورت عرضه غیرصحیح مواد غذایی می‌توان بروز اتفاقات ناگواری را پیش‌بینی کرد که در پی مصرف مواد غذایی آلوده ایجاد می‌شود، و این در حالی است که نمی‌توان بر حسب ظاهر مواد غذایی آلوده را تشخیص داد و حتما باید متخصصان به این امر مبادرت ورزند، بنابراین باید نظارت در این حوزه دقیق و کارشناسانه باشد.

عرضه مجدد مواد غذایی تاریخ گذشته توسط تعدادی از پخش‌کنندگان

این نماینده مردم در مجلس دهم، در پاسخ به این پرسش که برخی تولیدکنندگان مواد غذایی، تاریخ تولید چند روز بعد از تولید را بر بسته محصولاتشان درج می‌کنند، تاکیدکرد: این موضوع از جمله نواقص موجود در حوزه تولید مواد غذایی بوده که قابل رسیدگی است، ضمن اینکه باید در این رابطه به مردم آموزش داده شود، از سوی دیگر این امکان وجود دارد که در چرخه تولید تا توزیع مواد غذایی خطاهایی صورت بگیرد، کما اینکه به وضوح مشاهده کردم که مواد غذایی تاریخ گذشته توسط تعدادی از پخش‌ها جمع‌آوری شده و بجای اینکه به درستی امحا شود، مجدد با درج تاریخ جدید به مردم عرضه شده بود و این نگرانی است که در این حوزه وجود دارد، چرا که این مواد بعد از گذشتن تاریخ انقضا تغییر ماهیت داده و آسیب‌رسان می‌شوند و به محلی برای بروز انواع بیماری‌ها تبدیل خواهند شد.

رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس شورای اسلامی، یادآورشد: البته نظارت دقیق بر چرخه تولید تا توزیع مواد غذایی از دغدغه‌های مهم مقامات مربوطه در وزارت بهداشت و درمان است، کما اینکه وزیر بهداشت بارها در جلسات متعدد بر ضرورت نظارت به‌روز و کارآمد بر حوزه غذا و دارو تاکید کرده است./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، دستگاه ه های نظارتی