سیدحمایت میرزاده مطرح کرد؛

لزوم توجه و رسیدگی به مشکلات آموزشی

سخنگوی کمیسیون آموزش مجل معتقد است که با تقویت مدارس شباه روزی می توان راه را برای ادامه تحصیل عشایر هموار کرد.

 خانه ملت ؛ سید حمایت میرزاده در خصوص وضعیت آموزشی عشایر در کشور و هم چنین لزوم توجه و رسیدگی به مشکلات آموزشی عشایر گفت: برای تسهیل امور آموزشی برای عشایر، آموزش و پرورش در هر استان که عشایر وجود دارد، برای عشایر یک اداره مستقل دارد که وظیفه آن رسیدگی به امور آموزشی عشایر است.

جابجایی های عشایر مانع تشکیل کلاس در مکانی ثابت

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: خوشبختانه مشکل خاصی برای آموزش عشایر وجود ندارد ، ولی با توجه به نوع زندگی عشایر و محرومیتی که مواجه آنها است نیاز به توجه و رسیدگی دارند. زیرا از جمعیت کمی برخوردارند و جای یکسانی برای سکونت ندارند و همواره در ییلاق و قشلاق بسر می برند؛ بنابراین باید یک برنامه مشخص برای آموزش آنها تعیین شود.

شرایط تحصیل دوره اول و دوم متوسطه برای عشایر فراهم نیست

وی با بیان اینکه برای عشایر در دوره ابتدایی معلم وجود دارد و غالبا از این لحاظ مشکلی ندارند، ادامه داد: ولی اول و دوم متوسطه مشکل معلم وجود دارد که تنها راه حل آن، تقویت مدارس شبانه روزی در مراکز استان ها یا در نزدیک ترین شهر به عشایر است تا آنها بتوانند با امکانات لازم ادامه تحصیل دهند و از تحصیل محروم نشوند.

این نماینده مجلس در دوره دهم افزود: مشکل معلم و فضای آموزشی در دوره اول متوسطه و دوم متوسطه مختص یک استان عشایر خیز نیست بلکه در تمامی استان هایی که عشایر در آنها وجود دارد، چنین وضعیتی مشاهده می شود زیرا بدلیل جابجایی هایی که هر ساله تحت نام ییلاق و قشلاق صورت می دهند، با کمبود معلم مواجه هستند و در حالت دیگر نیز طبق قانون بدلیل کمی تعداد عشایرنیزامکان ایجاد مدرسه جداگانه برای آن ها میسر نیست.

آموزش و پرورش باید با ایجاد مدارس شبانه روزی و با امکانات کافی و فراهم نمودن غذای مناسب برای آنها شرایط
تحصیل برای آنها فراهم کند

مدارس شبانه روزی برای عشایر با امکانات کافی ایجاد شود

میرزاده گفت: آموزش و پرورش باید با ایجاد مدارس شبانه روزی و با امکانات کافی و فراهم نمودن غذای مناسب برای آنها شرایط تحصیل برای آنها فراهم کند و در صورت دیگر نیز بدلیل محرومیتی که در عشایر وجود دارد، منابع مالی به مدارس شبانه روزی اختصاص دهند تا مشکلی برای این مدارس ایجاد نشود.


آموزش و پرورش برای حمل و نقل عشایر به مدارس شبانه روزی تسهیلاتی ویژه تدارک ببیند

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطز نشان کرد: البته باید این نکته یادآوری شود که برای جابجایی و حمل و نقل عشایر به مدارس شبانه روزی نیز باید تسهیلاتی را برای عشایر در نظر بگیرند؛ زیرا بسیاری از عشایر در کشور از درآمد لازم برای این امور را ندارند، لذا دولت و آموزش و پرورش، عشایر را یاری کنند و عدالت آموزشی را نیز برای آنها ایجاد کنند./
 

برچسب ها

آموزش و پرورش، اخبار برگزیده، ایلات و عشایر، عشایر