نانواکناری مطرح کرد؛

اعتراف آمریکایی ها به همدستی با عربستان در جنگ یمن

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است آمریکا شریک جرم سعودی و امارات در جنگ یمن بوده و علیرغم شکست تئوری های مختلف برای از پا درآوردن حوثی ها همچنان به دنبال به زانودرآوردن ملت مظلوم یمن است.

خانه‌ملت؛ ولی الله نانوا کناری  شرایط کنونی یمن را مبین افزایش تحرکات جبهه غربی-عربی دانست و گفت: اخیرا وزیر دفاع آمریکا مهلت یک ماهه ای برای پایان جنگ یمن مشخص کرد اما از همان روز فشارها در تصرف شهر الحدیده یمن آغاز شد و مذاکرات بی نتیجه ماند.

نماینده مردم بابلسر و فریدونکنار در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: شرایط به گونه ای پیش می رود که طی هفته های آتی جنایات علیه مردم یمن افزایش یابد چنانچه حملات روزهای اخیر ائتلاف غربی-عربی به شمال الحدیده باعث تلفات سنگین و آواره شدن ملت مظلوم یمن شده است.

وانمودسازی آمریکایی‌ها به توقف سوخت رسانی به جنگنده‌های سعودی خود اعترافی بر همدستی در جنگ یمن است.
وی در ادامه آمریکا را شریک جرم سعودی و امارات در جنگ یمن دانست و افزود: آمریکا اخیرا وانمود کرده است سوخت رسانی به هواپیماهای جنگی سعودی را که علیه غیرنظامیان یمن به کار گرفته می شوند، قطع کرده است در حالی که این توقف در سوخت رسانی به درخواست سعودی ها بود و حتی در بخش هایی همچنان ادامه دارد.

نانواکناری در ادامه اعتراف آمریکا به سوخت رسانی به هواپیماهای یمن را پذیرش مسئولیت ریختن بمب بر سر ملت مظلوم یمن توصیف و اظهار کرد: اگر سوخت رسانی صورت نمی گرفت به طور کلی هواپیماهای جنگی امارات نمی توانستند روی آسمان یمن به پرواز درآیند.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: در جریان جنگ یمن آمریکایی ها و سعودی ها ابتدا از ضربه قاطع صحبت می کردند و تلاش کردند تا حوثی ها را با یک ضربه کاری از میان بردارند که این اتفاق نیفتاد و موج انتقادات آغاز شد از این رو به طریق دیگری وارد عمل شده و سعی کردند تا راه های نفوذ به پایتخت را پیدا و راه های مواصلاتی را مسدود کنند تا ائتلاف بتواند حرکتی علیه یمنی ها داشته باشد که این موضوع نیز محقق نشد.


بعد از شکست تئوری ضربه قاطع به یمن، تئوری ایجاد هرج و مرج میان گروه‌های یمنی پیگ یری شد تا مشکلات باعث شود ملت یمن داوطلبانه از آمریکا و سعودی درخواست کمک کنند که این تئوری نیز در عمل شکست خورد.
مذاکراتی که صورت می گرفت حملات نظامی با شدت ادامه پیدا کرد اما علیرغم استفاده از نیروهای اماراتی و تجهیزات جنگی آمریکا، انگلیس و فرانسه باز هم سعودی ها در حوزه یمن با شکست مواجه شدند که امروز ناکارآمدی آنها به شدت زیر سوال رفته و حتی مسیر مدیریت برای غربی ها را نیز بسته است.

نانواکناری ادامه داد: آمریکایی ها و سعودی ها در جنگ یمن به شیوه ایجاد هرج و مرج روی آورند و قصد داشتند مردم را با یکدیگر درگیر کنند که بر این اساس پروژه ایجاد دو دولت یکی در عدن و دیگری در صنعا مطرح شد اما آن نیز شکست خورد و حتی به زعم سعودی ها منصور هادی باید به دادگاه نظامی فراخوانده می شد و این توطئه که مردم خودشان از آمریکا و عربستان بخواهند وضعیت را آرام کنند، بی نتیجه ماند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه دو تئوری آمریکا در خصوص یمن با بن بست روبرو شد، خاطرنشان ساخت: البته این شکست ها مانع جنایات آنها نخواهد شد چنانچه احتمال وقوع جنگ سنگینی در هفته های آتی محتمل است جنگی که علیرغم پایان یافتن سریع آن، باعث می شود مردم یمن تا سال ها از تبعات آن رها نشوند./
 

برچسب ها

آل سعود، آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده