حسن بیگی مطرح کرد؛

جایگاه منطقه ای ایران فرصت مناسبی برای توسعه اقتصادی

نماینده مردم دامغان خاطر نشان کرد: توسعه دیپلماسی اقتصادی و همکاری همه جانبه همه بخش ها و وزارت خانه ها با دستگاه دیپلماسی یک ضرورت برای عبور از تحریم های آمریکا است.

  خانه‌ملت؛ ابوالفضل حسن بیگی  تصریح کرد: از وظایف ذاتی وزارت خارجه توسعه سیاسی امنیتی و اقتصادی در خارج از مرزها و تلاش برای احقاق حقوق جمهوری اسلامی ایران در کشورهای دیگر است و در زمینه اقتصادی آن هم در شرایط تحریمی اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد :بعد از پیروزی انقلاب جایگاه سفارتخانه ها و کنسولگری های ایران در کشورهای خارجی کمی تضعیف شد و در بخش اقتصادی شاهد انزوای نمایندگی های جمهوری اسلامی در کشورهای خارجی بود که یکی از دلایل آن عدم یکپارچگی فعالیت‌های وزارتخانه ها و نهادهای مختلف در بخش تجارت خارجی و بین المللی بود که در سال های اخیر با اصلاح ساختار وزارت خارجه این روند کند شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: ما در بخش دیپلماسی اقتصادی در سال‌های اخیر شاهد تلاش‌های خوبی بوده اما هنوز تا رسیدن به نقطه آرمانی فاصله زیادی داریم و در شرایط فعلی که شاهد تشدید تحریم های دولت آمریکا هستیم لازم است در این زمینه فعال تر عمل کنیم.

وی تاکید کرد: جهان به انرژی ایران احتیاج دارد ضمن آنکه جایگاه منطقه ای ایران و دسترسی به آبهای آزاد فرصت مناسبی برای توسعه اقتصادی است همچنین ما با ۱۵ کشور مرز آبی و خاکی داریم و در حالی که آمریکا سعی در منزوی کردن جمهوری اسلامی دارد وزارت خارجه با معرفی مطلوب توانمندی های اقتصادی ایران و دستیابی به ظرفیت‌های کشور های همسایه می تواند این نقشه شوم را بی اثر کند.

نماینده دامغان تصریح کرد: عملکرد وزارت خارجه نسبت به گذشته در زمینه دیپلماسی اقتصادی مطلوب ارزیابی می شود اما برای نیل به اهداف فراسرزمینی در بخش اقتصادی باید گام‌های بلندتری برداشته شود و این پتانسیل در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد که هم به عنوان یک صادر کننده و هم به عنوان مسیر امن و کم هزینه برای ترانزیت انرژی و کالا در دنیا نقش آفرینی کند./
 

برچسب ها

آسیب شناسی اقتصاد، اخبار برگزیده