ساداتی نژاد افزود؛

دستبافت های سنتی در حال پیدا کردن شرایط اقتصادی مطلوب

نماینده مردم کاشان با بیان اینکه دستبافت های سنتی در دانشگاه ها و فنی و حرفه ای های کاشان آموزش داده می شوند، رونق بوم گردی را شرط ایجاد اشتغال از این طریق دانست.

 خانه ملت ؛ سید جواد ساداتی نژاد با اشاره به ثبت ملی نساجی سنتی کاشان و فرصت یک ساله یونسکو به ایران برای ایجاد شرایط ثبت جهانی آن، گفت: با مراجعه به تاریخ کاشان متوجه خواهیم شد که دستبافت‌های سنتی جایگاه ویژه‌ای دارند و کارگاه‌های مختلفی از قدیم‌الایام در کار تولید این دستبافت‌ها بوده‌اند و تقریبا حدود 40نوع دستباف در این شهر تولید می‌شوند که با رونق بوم‌گردی و گردشگری بسیاری از این هنرهای سنتی احیاء شده‌اند.

آموزش دستبافت‌های سنتی در دانشگاه‌ها، هنرستان‌ها، مدارس و مراکز فنی و حرفه‌ای کاشان

نماینده مردم کاشان و آران بیدگل در مجلس شورای اسلامی خانه‌ها و هتل‌های سنتی افزایش و از این دستبافت‌ها در هتل و امارت‌های مذکور استفاده می‌شوند، ادامه داد: دانشگاه‌ها، هنرستان‌ها، مدارس و مراکز فنی و حرفه‌ای کاشان این هنرهای سنتی را آموزش می‌دهند و درصد علاقه‌مندان برای یادگیری افزایش یافته است به همین دلیل کارگاه‌های تولیدی نیز در مسیر رونق قرار گرفته‌اند.

دستبافت‌های سنتی در حال پیدا کردن شرایط اقتصادی مطلوبی هستند

وی با اشاره اینکه این هنرها در حال پیدا کردن شرایط اقتصادی مطلوبی هستند، افزود: اتفاقات خوبی که در راستای گردشگری کاشان صورت گرفته به همین دلیل این شهر به‌عنوان شهر ملی نساجی ازسوی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی انتخاب شده است و امید است تلاش‌ها برای ایجاد زیرساخت‌ها ادامه یابد تا کاشان به‌عنوان شهر نساجی سنتی نیز به ثبت جهانی برسد.

افراد بسیاری به طور غیرمستقیم از طریق این هنرها به اشتغال رسیده‌اند

ساداتی‌نژاد با تاکید بر اینکه افراد بسیاری نیز به طور غیرمستقیم از طریق این هنرها به اشتغال رسیده‌اند که رنگرزی یکی از این مشاغل به شمار می‌آید، گفت: تولید پارچه‌ و نخ ایرانی نیز از این طریق افزایش می‌یابد.

نماینده مردم کاشان و آران بیدگل در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: قیمت یک متر از پارچه‌ زری‎بافت به‌عنوان یکی از این بافت‌های سنتی نزدیک به 15میلیون تومان است لذا رونق گردشگری، صادرات این هنر را به دنبال دارد و این مسئله می‌تواند اقتصاد پایداری ایجاد کند.

یونسکو زری‌بافت کاشان را جز هنرها و صنعت‌های خلاق نیز همچون فرش معرفی کرده است و به ایران توصیه کرده می‌تواند از این هنر به‌عنوان صنعتی دارای شرایط مناسب اشتغال بهره‌برداری کند
وی با بیان اینکه یونسکو زری‌بافت کاشان را جز هنرها و صنعت‌های خلاق نیز همچون فرش معرفی کرده است و به ایران توصیه کرده می‌تواند از این هنر به‌عنوان صنعتی دارای شرایط مناسب اشتغال بهره‌برداری کند.

شهرداری‌ها کارگاه‌های نساجی را مرمت کنند

ساداتی‌نژاد با تاکید بر اینکه می‌تواند بخشی از بیکاری در کاشان را از طریق نساجی سنتی در صورت حمایت و رونق بوم گردی و گردشگری از میان برد، اظهارکرد: باید انگیزه لازم را در بخش خصوصی و علاقه‌مندان برای سرمایه‌گذاری در این بخش ایجاد کرد و شهرداری‌ها کارگاه‌های نساجی را مرمت کنند.

شاخص‌های رونق نساجی سنتی کاشان چیست؟

عضو کمیسون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است صادرات، ترویج و توسعه صنایع‌دستی، جاذبه‌های گردشگری، میراث فرهنگی و میزان فعالیت تشکل‌های غیردولتی در شهرها و روستاها از شاخص‌های است که باید برای رونق هنرهای سنتی کاشان به آن توجه کرد./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، تولید فرش تا توزیع و بازاریابی و فروش، فرش، فرش ایرانی