یوسفیان ملا مطرح کرد؛

سوءاستفاده از بهره برداری آزاد از جنگل ها زمینه اجرای قانون تنفس

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی گفت: افراط و تفریط در اجرای برنامه های نگهداری و مراقبت جنگل ها مشکلات این حوزه را افزایش داده است.

خانه ملت؛ عزت الله یوسفیان ملا در رابطه با نابودی جنگل‌های شمال کشور گفت: متاسفانه در حوزه جنگل افراط و تفریط‌های فراوانی وجود دارد. زمانی بهره برداری از جنگل‌ها آزاد بود و هرکسی می‌توانست برای دریافت پروانه بهره برداری از درختان خشک‌شده و افتاده اقدام کن و سپس نهالی به جای آن بکارند، این برنامه برای ساماندهی جنگل‌ها تنظیم شده بود که متاسفانه سوءاستفاده‌های فراوانی از آن صورت گرفت.

سوء ‌استفاده از بهره برداری آزاد از جنگل‌ها زمینه اجرای قانون تنفس

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شرکت‌هایی که برای بهره برداری درختان پروانه دریافت کردند نه تنها درخت‌های خشک و افتاده بلکه بسیاری از درختان سالم را به صورت مخفیانه قطع کردند و به جای آنها هم‌ هیچ گیاه و درخت مفیدی نکاشتند، بعد از مشاهده تخلف‌های گوناگون عدم بهره برداری کامل از درختان قانون تنفس پنج ساله جنگل‌ها اعلام شد.

عدم جمع آوری درختان شکسته موجب افزایش خطر سیل می‌شود

وی ادامه داد: عدم برداشت چوب درختان شکسته شده و خشک شده با اجرای قانون تنفس جنگل‌ها تخریب‌های بسیاری را به همراه داشت، هنگام بارش باران‌های شدید بسیاری از الوارهای افتاده و شکسته شده در میان رودخانه سد ایجاد می‌کردن و با رها شدن یکباره آب رودخانه‌ها حجم زیادی از سیلاب وارد زمین‌های کشاورزی و خانه‌های اطراف می‌شود و تخریب‌های زیادی به همراه داشت.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در قانون جنگل‌ها با افراط و تفریط های مختلفی رور برو هستیم .بهره برداری از جنگل باید منطقی، حساب شده و سالم باشد. برگ ها و چوب هایی که در جنگل‌ها ریخته شده باید پاکسازی و تمیز شود تا مجددا دختان بتوانند در آنجا رشد کنند.

خفگی جنگل‌ها با اجرای طرح تنفس

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی بیان کرد: برای مراقب از جنگل‌ها باید اجازه بهره برداری از درختان شکسته شده و افتاده داده شود چراکه جنگل ‌ها نیز مانند انسان مرگ و میر دارند،ما باید درخت‌های غیر قابل احیا را تخلیه و جنگل‌ها را تمیز کنیم تا شرایط برای رشد درختان دیگر فراهم شود. امروز در بسیاری از مناطق به دلیل افتادن درختان وعدم پاک سازی مشکلات بسیار زیادی برای مردم منطقه به وجود اورده است. این چه طرح تنفسی است که جنگل‌ها را خفه می‌کند.متاسفانه بی برنامگی‌ها، افراط و تفریط ها مشکلات مربوط به جنگلها را افزایش داده است.


سازمان جنگل‌ها مشکل بهره‌برداری از درختان غیرقابل احیا برای تامین نیاز صنایع چوب را رفع کند


عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: نابودی جنگل‌های شمال کشور را با چشم قابل مشاهده است، هیچ تفاوتی بین جنگل‌های گیلان و مازندران وجود ندارد و اینها به هم پیوسته است. برای بهره برداری از جنگل‌های کشور باید برنامه مشخصی داشته باشیم، در این راستا باید چوب‌های شکسته و افتاده را جمع آوری و اجازه دهیم درختان به راحتی رشد و جایگزین شود./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، جنگل، جنگل بان، قطع بی رویه درختان، قطع درختان