مهدی مقدسی تاکید کرد؛

ضرورت افزایش مراکز بازیافت پسماند خشک و ساماندهی پسماند صنعتی

عضو فراکسیون مدیریت شهری مجلس گفت: دولت و وزارت کشور پیشنهاد یا لایحه ای برای مدیریت و ساماندهی پسماند داشته باشند مجلس استقبال خواهد کرد.

  خانه ملت؛ سید مهدی مقدسی با بیان اینکه پسماند دغدغه ای است که در جهان کنونی تمامی روستاها و شهرها را در بر گرفته است، گفت: فرآیند جمع آوری، تفکیک و بازیافت زباله به طور کلی که شامل پسماندهای خانگی، صنعتی و عفونی می شود باید مدیریت شود.

تولید زباله در کشور بیش از استاندارد جهانی است

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه اغلب کشورها از پسماند به عنوان تامین منابع انرژی استفاده می کنند، افزود: متاسفانه تولید زباله در کشور بیش از استاندارد جهانی است بنابراین ساماندهی زباله در کشور امری ضروری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

بازدید اعضای مجمع نمایندگان استان تهران از گود محمودآباد شهرری و محل دفن زباله های شهر تهران در آرادکوه
وی با بیان اینکه طی سال های گذشته اقداماتی در رابطه با ساماندهی پسماند صورت گرفته است، ادامه داد: این اقدامات به ویژه در حوزه جمع آوری به هیچ وجه کافی نبوده؛ متاسفانه افراد غیرمتخصص با روش های غیربهداشتی به این حوزه ورود و شهر با وجود زباله گردها چهره زشتی پیدا کرده هر چند برخی تنها برای تامین معیشت و یه لقمه نان در این حوزه حضور دارند.

سطل های زباله باید مانند سایر کشورها به تفکیک در خیابان ها تعبیه شود

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر لزوم مدیریت پسماند، گفت: متاسفانه تعداد سطل های تفکیک زباله در کشور بسیار اندک است بنابراین باید مانند سایر کشورها سطل های زباله به تفکیک در خیابان ها تعبیه شود و شهرداری تعداد سطل ها را افزایش دهد.

ضرورت افزایش مراکز بازیافت پسماند خشک

مقدسی بر ضرورت افزایش مراکز بازیافت پسماند خشک تاکید کرد و افزود: از زباله در دنیا به عنوان طلای کثیف یاد می شود و از طریق آن درآمدزایی می کنند؛ اغلب شهرداری های سراسر کشور هزینه زیادی را بابت جمع آوری، تفکیک، بازیافت و دفن زباله ها متحمل می شوند.

عضو فراکسیون مدیریت شهری مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: استفاده از تکنولوژی های نوین و اعمال روش های مناسب برای جمع آوری به گونه ای که تمامی ملاحظات را در نظر بگیرد بسیار ضروری است.

دولت باید با شهرداری برای مدیریت اصولی پسماند همکاری کند

باید برای ساماندهی نخاله های ساختمانی که در اطراف شهرها تبدیل به کوه های غیرمصنوعی شده و در حال تخریب طبیعت و محیط زیست است چاره اندیشی شود
وی با تاکید بر اینکه دولت باید با شهرداری برای مدیریت اصولی پسماند همکاری کند، گفت: باید تسهیلاتی برای افرادی که مایل به سرمایه گذاری در این حوزه هستند فراهم شود و از همه مهمتر علاوه بر بحث زباله و پسماند باید برای ساماندهی نخاله های ساختمانی که در اطراف شهرها تبدیل به کوه های غیرمصنوعی شده و طبیعت و محیط زیست را تخریب می کند چاره اندیشی شود.

نخاله های ساختمانی در اغلب کشورها بازیافت و برای استفاده مجدد به شیوه های مختلف در بازسازی شهرها مورد استفاده قرار می گیرند

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه نخاله های ساختمانی در اغلب کشورها بازیافت و برای استفاده مجدد به شیوه های مختلف در بازسازی شهرها مورد استفاده قرار می گیرند، می شوند، افزود: متاسفانه در ایران به این مهم توجه نمی شود؛ شهرداری ها به تنهایی نمی توانند این کار را عملیاتی کنند و باید دولت ابزارهای تشویقی را ارائه کند هر چند در حال حاضر شرایط اقتصادی مطلوب نیست اما در شرایط عادی دستگاه ها باید همکاری مناسب را با هم داشته باشند.

اگر دولت و وزارت کشور پیشنهاد یا لایحه ای برای مدیریت و ساماندهی پسماند داشته باشند مجلس استقبال خواهد کرد

مقدسی با بیان اینکه اگر دولت و وزارت کشور پیشنهاد یا لایحه ای برای مدیریت و ساماندهی پسماند داشته باشند مجلس از آن استقبال خواهد کرد تدوین لایحه را ضروری خواند و گفت: مصوبات و تعهداتی برای این مهم وجود دارد اما برای رفع ایرادات و تکمیل آنها مجلس از هر گونه پیشنهاد منطقی حمایت می کند زیرا پسماند با سلامت شهروندان سروکار دارد.

لزوم ساماندهی پسماندهای صنعتی

عضو فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر لزوم ساماندهی پسماندهای صنعتی یادآور شد: یکی از موضوعات مهم مطرح شده در هجدهمین اجلاس توسعه پایدار ملل متحد در نیویورک که در آن شرکت داشتم ساماندهی پسماندها به ویژه پسماندهای صنعتی بود که به محیط زیست آسیب فراوانی وارد می کند از این رو این مهم باید در کانون توجه مسئولان کشور ما نیز قرار گیرد./

 

برچسب ها

اخبار برگزیده، استراتژی توسعه صنعتی، ساماندهی پسماندها، مدیریت پسماند، پسماند های زباله