یوسفیان ملا مطرح کرد؛

لایحه مناطقه آزاد در انتظار نظر مجمع تشخیص

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس می گوید که مواد غذایی ایرانی می تواند بازار منطقه آزا تجاری اوراسیا را اشباع کند اما باید قوانین مناطق آزاد که معطل مانده هر چه روزدتر تصویب شود.

 خانه ملت؛ عزت الله یوسفیان ملا  با اشاره به اینکه دومای روسیه روز پنجشنبه هفته گذشته در نشست علنی خود توافقنامه ایجاد محدوده آزاد تجاری میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا را تأیید کرد، اظهار داشت: هر بازاری که در روسیه شروع به کار کرد به خصوص در بخش پوشاک و مواد غذایی بازخورد خوبی داشت، پیش از انقلاب کفش ملی و وین بازار روسیه و به ویژه سن پترزبورگ را اشغال کرده بود.

مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی


عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس با بیان اینکه بعد از انقلاب این فرصت را از دست دادیم، ادامه داد: با این حال تولیدات مواد غذایی سه استان شمالی کشور می تواند به بازار روسیه برگردد و آنها نیز از لبنیات ایران استقبال می کنند.

صادرات به روسیه آسان است

نماینده مردم آمل در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه به راحتی می توان به روسیه صادرات داشت، اظهار داشت: متاسفانه ما از فرصت های تجاری مان به درستی استفاده نکردیم، زمانی که ترکیه و روسیه بر سر هواپیمای نظامی بحث داشتند صادرات گوشت از ترکیه به روسیه متوقف شد و ما می توانستیم از این فرصت برای توسعه صادرات کوشت استفاده کنیم اما از این موقعیت غفلت کردیم و بازار دوباره به دست ترکیه افتاد.

باید راه کارهای قانونی برای فعالیت مناطق آزاد تجاری فراهم شود تا به دنبال آن منطقه آزاد تجاری ایران و ارواسیا شکل بگیرد.
وی تاکید کرد: سه استان شمالی کشور کالاهایی دارد که می تواند بخش اعظمی از بازار روسیه را تصاحب کند و نیاز نیست که برای صادرات این محصولات آنها را به جنوب کشور انتقال داد تا به دست کشورهای همسایه و شیخ نشین های خلیج فارس برسد، لازم است از منطقه آزاد تجاری اوراسیا برای صادرات مواد پروتینی و مواد غذایی به روسیه استفاده کرد.

لایحه مناطقه آزاد در انتظار نظر مجمع تشخیص

یوسفیان ملا در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به مشکلات صادرکنندگان و تغییر مداوم تعرفه ها بیان داشت: دولت برای تمام مناطق آزاد تجاری ومناطق ویژه اقتصادی لایحه ای در نظر گرفته بود که به تصویب مجلس رسید اما به طور ناگهانی این لایحه بین مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس مانده است.

این نماینده مجلس گفت: انتظار می رفت که موادر واقعا ضروری این لایحه که قبلا مورد آموز قرار گرفته بود و نتیجه بخش بود احصا و تفکیک می شد تا مناطق آزاد بتوانند مطابق با این قوانین به کار خود ادامه دهند اما هنوز مجمع در این زمینه تصمیم گیری نکرده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: باید راه کارهای قانونی برای فعالیت مناطق آزاد تجاری فراهم شود تا به دنبال آن منطقه آزاد تجاری ایران و ارواسیا شکل بگیرد./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، اراده ملی، اروپا، اوراسیا، توسعه صادرات، توسعه صادرات غیر نفتی