مسعودی افزود؛

گسترش فضای مجازی و تکنولوژی در مسیر افزایش کتابخوانی

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است گسترش فضای مجازی و تکنولوژی نه تنها نباید مانعی در مسیر مطالعه باشد بلکه باید از ظرفیت آن برای افزایش کتابخوانی استفاده کرد.

 خانه ملت ؛ اصغر مسعودی با اشاره به تاثیر گسترش فضای مجازی در کاهش سرانه مطالعه، گفت: نمی‌توان ادعا کرد به دلیل گسترش امکانات، تجهیزات و تکنولوژی استفاده مردم از کتاب و مطالعه کاهش پیدا کرده حتی سال‌های گذشته نیز که استفاده از فضای مجازی فراگیر نشده بود مردم در اتوبوس یا مطب پزشک، کار خاصی انجام نمی‌دادند و فقط بخش اندکی از جامعه که اهل مطالعه بودند، کتاب یا مجله‌ای همراه داشته تا از وقت خود برای مطالعه استفاده کنند؛ در کشورهای پیشرفته نیز با وجود تکنولوژی به روز مردم حتی در مترو ایستاده کتاب یا روزنامه به دست دارند و مطالعه می‌کنند.

مردم اغلب زمان خود را صرف شبکه‌های اجتماعی می ‌کنند

نماینده مردم نی‌ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید فرهنگ مطالعه و پژوهش نهادینه شود، افزود: در این روزها در تاکسی، مترو، مطب پزشک و... مردم اغلب سر در تلفن همراهشان دارند و خیلی از آنها مشغول چرخ زدن در شبکه‌های اجتماعی و بازی هستند این در حالی است که اگر در این زمان کتاب‌ نیز در اختیارشان قرار گیرد مطالعه نمی‌کنند بنابراین نمی‌توان گسترش شبکه‌های اجتماعی را مانعی برای مطالعه دانست.

گسترش فضای مجازی و تکنولوژی باید در مسیر افزایش کتابخوانی به کار گرفته شود

وی تاکید کرد: گسترش فضای مجازی و تکنولوژی نه تها نباید مانعی در مسیر مطالعه باشد بلکه باید از ظرفیت آن به درستی استفاده کرد. البته نمی توان این نکته را نیز نادیده گرفت که فضای مجازی بخشی از زمان خانواده ها را به خود اختصاص داده است.

گسترش کتاب‌های الکترونیکی؛ افزایش سرانه مطالعه

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه هیچ مطالعه‌ای به اندازه یک کتاب موثر و ماندگار نیست، اظهار کرد: به دلیل در دسترس بودن و ارزان‌تر بودن فضای مجازی نسبت به کتاب می‌توان از این ظرفیت برای افزایش سرانه مطالعه استفاده کرد. می‌توان با گسترش کتاب‌های الکترونیکی مردم را به مطالعه واداشت.

مسعودی با بیان اینکه رسانه‌های مجازی به دلیل دسترسی راحت و سایر ویژگی‌ها می‌توانند کسری مطالعه مردم را جبران کنند، اظهار کرد: فضای مجاری مانعی برای مطالعه نیست چراکه در صورت نبود آن نیز لزوماً به کتاب خواندن روی نمی‌آورند.

کتاب‌ها و شبکه‌های اجتماعی رقبای خطرناکی برای هم نیستند

وی می‌افزاید: کتاب‌ها و شبکه‌های اجتماعی رقبای خطرناکی برای هم نیستند، چرا که می‌توان از هردو برای افزایش سطح اطلاعات عمومی مناسب برای جامعه و در ادامه آن توسعه فرهنگ عمومی استفاده کرد، امری که بیش از همه با اراده اشخاص، هدف استفاده آنها از این دو و برنامه‌ریزی‌های بلند مدت و خلاقانه در تماس است.

افزایش کتابخوانی به کاهش آسیب‌های اجتماعی کمک می‌کند

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه کتابخوانی از بستر‌های رشد فرهنگی جامعه است، عنوان کرد: کتابخانه و افزایش سرانه کتابخوانی از بستر‌های رشد فرهنگی جامعه و زمینه‌ ساز افزایش آگاهی افراد است و توسعه آن به کاهش آسیب‌های اجتماعی و پیشرفت جامعه کمک می‌کند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، توسعه فرهنگ کتابخوانی، مصرف سرانه، مطالعه ای تطبیقی