احمدی لاشکی مطرح کرد ؛

لزوم استفاده از ظرفیت های معلمان بازنشسته

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه کمتر از ۱/۵ میلیون نفر در مدارس غیرانتفاعی تحصیل می کنند، این سهم را بسیار اندک دانست و بر لزوم افزایش آن تاکید کرد.

خانه ملت ؛ احمدی لاشکی بااشاره به اجرایی نشدن صحیح و کامل اصل 44 در حوزه آموزش و پرورش گفت: اصل 44 قانون اساسی هنوز در حوزه آموزش و پرورش تحقق پیدا نکرده است؛ امروز از از 14میلیون دانش‌آموزی که مشغول به تحصیل هستند، کمتر از 1/5 میلیون نفر در مدارس غیرانتفاعی حضور دارند که این سهم بسیار اندک است و باید این میزان را حداقل به 25 درصد جمعیت دانش‌آموزی کل رساند.

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت استفاده از ظرفیت معلمان بازنشسته در این مدارس، توضیح داد: به جای استفاده از افرادی که تبحر تدریس در مدارس را به اندازه کافی ندارند، می‌توان از معلمان بازنشسته استفاده کرد که از تجربه و پختگی لازم برخوردارند.

مجوز برای افزایش سال‌های خدمت معلمان در آستانه بازنشستگی

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: علیرغم آنکه به دنبال قانون منع به کارگیری بازنشستگان، موجی از خروج نیروها از کار اتفاق افتاده؛ اما در آموزش و پرورش چنین است که مجوز داده می‌شود در صورتی که توانایی داشته باشد، تا 35 سال هم بتواند خدمت کند زیرا حرفه معلمی مانند دیگر مشاغل نیست.

وی همچنین بر ضرورت استفاده از معلمان بازنشسته در دیگر حوزه‌ها تاکید کرد و افزود: غیر از بحث آموزش، می‌توان از این قشر در حوزه پژوهش یا اقتصادی استفاده کرد زیرا ظرفیت لازم را دارند؛ کمااینکه صندوق ذخیره فرهنگیان برای آنها طراحی شده ولی تا چه اندازه از آنها استفاده می‌کند؟ ضمن آنکه پیش‌بینی راه‌اندازی بانک فرهنگیان به این دلیل بود که از این ظرفیت استفاده شود.

از ظرفیت‌های معلمان بازنشسته در حوزه‌های مختلف استفاده شود

احمدی لاشکی همچنین با اعتقاد به اینکه از ظرفیت‌های معلمان بازنشسته می‌توان در حوزه‌های مختلف استفاده کرد، گفت: حوزه آموزش و پرورش مانند دیگر حوزه‌ها نیست که اگر نیرویی در آن بازنشسته شد، از فردای آن روز بتوان با وی خداحافظی کرد؛ زیرا این افراد را برای فرزندان خود الگو می‌دانیم.

وی ادامه داد: باید اجتماعی وجود داشته باشد برای دورهم‌نشینی این قشر با هدف استفاده از ظرفیت‌های آنها ذیل عنوان باشگاه بازنشستگان فرهنگی یا غیره.

قانونی برای شیب ملایم بازنشستگی معلمان نداریم

احمدی لاشکی درباره تعریف شیب ملایم برای بازنشستگی معلمان، گفت: در این زمینه قانونی وجود ندارد؛ باید به دنبال قانونی باشیم که شیب ملایم برای بازنشستگی معلمان تعریف کند.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت کار کارشناسی روی این ایده، افزود: تا سال 1400 حدود سیصد هزار معلم بازنشسته می‌شوند در حالی که تعداد دانش‌آموزان از 14 میلیون و سیصد هزار نفر به 16 میلیون و صد هزار نفر خواهد رسید./

 

برچسب ها

اخبار برگزیده، استخدام معلمان، بازنشستگان، مدارس دولتی، مدارس غیرانتفاعی، مراکز تربیت معلم، معلم