تربتی نژاد مطرح کرد؛

لزوم توجه قانون تنفس جنگل ها به صنایع چوبی

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: اگر در کنار قانون تنفس جنگل ها در برنامه ششم توسعه به مسائل اقتصادی نیز پرداخته می شد، شاهد افزایش سرقت و قاچاق چوب و الوار نبودیم چرا که صنایع وابسته به چوب مواد اولیه خود را به راحتی تامین می کردند.

خانه ملت؛ نور محمد تربتی نژاد در رابطه با وضعیت نامناسب جنگل‌ها با وجود قانون تنفس جنگل ها گفت:یکی از مسائل بسیار مهم در مورد از بین رفتن جنگل‌ها شرایط اقلیمی است که ممکن است از اختیار و کنترل انسان خارج باشد. تغیرات آب و هوای منطقه شمال کشور، بار کم باران، افزایش درجه حرارت عوامل مختلف اقلیمی هستند که کاهش جنگل‌ها تاثیر گذار است. اگر این عوامل و خشکسالی‌ها ادامه پیدا کند علی رغم اجرای قانون تنفس جنگل‌ها، ما شاهد کاهش سالانه جنگل‌ها خواهیم بود و ممکن است ۲۰سال آینده از لحاظ منابع جنگلی دچار مشکل بشویم.

قانون تنفس جنگل‌ها به دلیل کمبود نیرو به درستی اجرایی نمی‌شود

در حال حاضر گزارشات و مستنداتی به دست ما می‌رسد مبنی بر افزایش تجاوز به جنگل‌ها و قاچاق چوب که قالبا خارج از کنترل و نظارت هستند. دولت باید راهکار‌ها و آیین نامه‌هایی تنظیم کند تا از سرقت الوار و چوب جلوگیری کند


نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: جدا از مباحث اقلیمی عوامل دیگر تحت کنترل است، قانون تنفس جنگل‌ها که به معنی جلوگیری از برداشت‌هایبی رویه درختان بود می‌تواند مفید باشد اما زمانی که برداشت چوب درختان در اختیار مجریانی بود که ضمن برداشت درختان، جنگل‌ها بازسازی، نشاکاری و احیا می‌شد، نه تنها تحلیل نمی‌رفت بلکه موجب تقویب آنها نیز می‌شد. متاسفانه در حال حاضر با اجرای قانون تنفس جنگل‌ها قاچاق و سرقت چوب نیز افزایش پیدا کرده، از طرفی نیرو و امکانات به اندازه کافی برای حفاظت از جنگل‌ها در اختیار نداریم.

لزوم توجه قانون تنفس جنگل‌ها به صنایع چوبی

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر عوامل تحت کنترل را به درستی اجرا کنیم بسیاری از مشکلات حوزه جنگل و منابع طبیعی رفع خواهد شد. به عنوان مثال اگر در کنار قانون تنفس جنگل‌ها در برنامه ششم توسعه به مسائل اقتصادی نیز پرداخته می‌شد، شاهد افزایش سرقت و قاچاق چوب و الوار نبودیم چرا که صنایع وابسته به چوب مواد اولیه خود را به راحتی تامین می‌کردند.

افزایش قاچاق و سرقت چوب به دلیل خلاء‌های نظارتی و قانونی

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، گفت: در حال حاضر گزارشات و مستنداتی به دست ما می‌رسد مبنی بر افزایش تجاوز به جنگل‌ها و قاچاق چوب که قالبا خارج از کنترل و نظارت هستند. دولت باید راهکار‌ها و آیین نامه‌هایی تنظیم کند تا از سرقت الوار و چوب جلوگیری کند. /


 

برچسب ها

اجرای قانون، احکام قانونی، اخبار برگزیده، بهبود سلامت نفس، جنگل، قاچاق