سیاوشی شاه عنایتی افزود؛

تاثیر گسترش فضای مجازی در کاهش سرانه مطالعه،

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است اگرچه ممیزی ها در دوران آقای روحانی نسبت به گذشته کمتر شده اما موانع تراشی های بسیار برای چاپ کتاب باعث عدم تمایل مردم به مطالعه شده است.

 خانه ملت ؛ طیبه سیاوشی شاه عنایتی با اشاره به تاثیر گسترش فضای مجازی در کاهش سرانه مطالعه، گفت: گسترش فضای مجازی تاثیر چندانی در پایین بودن سرانه مطالعه ندارد علت اصلی عدم تمایل مردم است؛ علیرغم اینکه در بسیاری از کشورها سرعت اینترنت از کشور ما وضعیت بهتری دارد و افراد بدون فیلتر و سانسور به فضای مجازی دسترسی دارند اما سرانه مطالعه در این کشورها بالاست.

استفاده از اینترنت برای افزایش سرانه مطالعه

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی میل و اشتیاق مردم را عامل اصلی کتابخوانی دانست و افزود: اگرچه در کشورهای پیشرفته گسترش فضای مجازی در تماشای تلویزیون تاثیر داشته اما اثر چندانی در کتابخوانی مردم نداشته است زیرا در این کشورها علاوه براینکه کتاب به صورت سنتی در اختیار مردم قرار می‌گیرد در فضای مجازی نیز کتاب‌ها به صورت الکترونیکی با نرخ کم عرضه می‌شود؛ دانشجویان و مردم عادی از سخت افزاری به نام "کیندل" که تنها برای مطالعه کتاب است استفاده می‌کنند و به راحتی بدون دغدغه کتاب‌ها را دانلود کرده و مطالعه می‌کنند.

ممیزی‌ها اشتیاق مردم به مطالعه را کاهش می‌دهند

وی با بیان اینکه اگرچه ممیزی‌ها در دوران آقای روحانی نسبت به گذشته کمتر شده اما همچنان وجود دارد، بیان کرد: موانع تراشی‌های بسیار در برابر چاپ کتاب باعث عدم تمایل مردم به مطالعه شده است؛ ممیزی‌ها و سختگیری‌های بسیاری که در حوزه کتاب است باعث شده اشتیاق مردم به کتابخوانی از بین رود این در حالی است که در فضای مجازی مطالب بدون نظارت منتشر می‌شود.

سیاوشی اظهار کرد: اگرچه برخی کتاب‌ها در برهه‌ای خاص در صحنه فرهنگی کشور مشهور می‌شوند و شور و هیجانی به وجود می‌آورد و میل و رغبت مردم برای مطالعه این کتاب افزایش پیدا می‌کند اما پس مدتی مجددا سکوت و کرختی در این حوزه حاکم می‌شود.

اگر کودکان کتابخوان شوند مشکل اصلی در سرانه مطالعه حل می‌شود و نیازی به تلاش برای کتابخوان کردن جوانان نیست
زمان استفاده از ظرفیت کتاب‌های الکترونیکی برای ارتقا سرانه مطالعه در ایران گذشته است

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به نقش کتاب‌های الکترونیک در ارتقا سرانه مطالعه، خاطرنشان کرد: تحقق این مهم در کشور ما باید سال‌ها پیش اتفاق می‌افتاد در حال حاضر بسیاری از کتاب‌ها به راحتی در اختیار مردم قرار می‌گیرد و دانلودهای غیرقانونی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه در کشور ما استفاده از کتاب‌های الکترونیک قید و بندی ندارد، عنوان کرد: ارتقا سرانه مطالعه به کارشناسی و بررسی نیاز دارد تا بتوان مردم را به کتاب و کتابخوانی علاقه مند کرد اگر کودکان کتابخوان شوند مشکل اصلی حل می‌شود و نیازی به تلاش برای کتابخوان کردن جوانان نیست.

آخرین کتابی که عضو کمیسیون فرهنگی مطالعه کرده چیست؟

عضو فراکسیون زنان مجلس با اشاره به آخرین کتابی که مطالعه کرده، گفت: در حال حاضر کتاب خاطرات حکمت را مطالعه می‌کنم که درباره خاطرات نخست وزیران دوران پهلوی است.

وی در پاسخ به اینکه چند ساعت در روز یا هفته مطالعه می‌کنید، توضیح داد: برخی از مطالعات ما اجباری است و برخی دیگر آزاد؛ به دلیل مشغله کاری مطالعه‌ی آزادم نیست؛ در هفته یک ساعت مطالعه آزاد دارم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: به کتاب‌های رمان و خاطرات شخصیت‌های سیاسی علاقه دارم./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، توسعه فرهنگ کتابخوانی، فرهنگ کتابخوانی، نهاد کتابخانه های عمومی، کتابخانه، کتابخوانی