گرمابی افزود؛

ثبات مهم تر از کاهش نرخ دلار است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می گوید در شرایطی که دلار روند نزولی گرفته است، افزایش قیمت سایر کالاها منطقی نیست.

 خانه ملت؛ حمید گرمابی با اشاره به اینکه قیمت کالاها همچنان رو به افزایش است، بیان داشت: در اغلب موارد وقتی دلار یا ارز روند صعودی می گیرد، به سرعت بر سایر کالاها اثر می گذارد اما وقتی که نرخ ارز کاهش پیدا می کند، تاثیر آن را با تاخیر بر روی کالاها مشاهده می کنیم و در برخی مواقع این کاهش اعمال نمی شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: از این روی در نشست کمیسیون با وزیر صنعت، معدن و تجارت عدم کاهش قمیت کالاها به دلیل کاهش نرخ دلار را پیگیری می کنیم، اما نوسانات در بازار زیاد است و کنترل و بازرسی قیمت ها با مشکل مواجه است، با این حال وقتی به بهانه گرانی دلار قیمت ها افزایش پیدا می کند باید کاهش نرخ ارز، قیمت کالاها کم شود.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس دهم شورای اسلامی تاکید کرد: افزایش قیمت برخی کالاها منطقی نیست چرا که مواد اولیه کالا اغلب داخلی است و نباید با افزایش نرخ دلار بهای این کالاها افزایش پیدا کند از این رو باید وزارت صنعت، معدن و تجارت به این موضوع ورود کند.

وی در خصوص روند کاهشی دلاربیان داشت: برای بررسی نرخ واقعی دلار باید قمیت مبنا را در نظر بگیریم که می توان نرخ دلار در سال 92 را برآورد کرد و تفاوت نرخ تورم جهانی با داخل کشور را ضریبی در نظر گرفت، این ضریب باید هر سال به نرخ دلار افزوده می شد که به دلایلی دولت قصد داشت نرخ دلار را ثابت نگه دارد، با این حال با توجه به این فرمول می توان گفت قیمت واقعی زیر نرخ 10 هزار تومان است.

ثبات مهم تر از کاهش نرخ دلار است

گرمابی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه ثبات قیمت از روند کاهشی اثرگذارتر است، گفت: تجار وفعالان اقتصادی خواهان آن هستند که بازار به ثبات برسد، نوسان کار اقتصادی را با مشکل مواجه می کند، ثبات نقطه مهم در تجارت و تولید است.

این عضو کمیسیون صنایع ومعادن مجلس با تاکید بر لزوم برنامه ریزی اظهار داشت: اگر مدتی ثبات و روند تدریجی کاهشی ادامه پیدا کند، می توان برای تجارت و تولید برنامه ریزی کرد و تا حدود به وضع بازار سامان بخشید.

برچسب ها

اخبار برگزیده، تعیین نرخ ارز، دلار