کیخا مطرح کرد ؛

ضرورت توسعه صادرات غیر نفتی

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، گفت: چاره ای جز تقویت صادرات غیر نفتی نداریم و این موضوع باید در دستور کار مدیران و تصمیم گیران کشور قرار بگیرد.

  خانه ملت؛ احمد علی کیخا  در حاشیه سفر به استان آذربایجان شرقی روز گذشته (پنجشنبه ۱ آذر ماه) در بیست و چهارمین همایش ملی توسعه صادرات ایران که در شهر تبریز برگزار شد، اظهار داشت: یادگرفته‌ایم که برای توسعه نیازمند نیروی کار، منابع طبیعی و ارز خارجی هستیم، اگر قرار باشد توسعه‌ای در کشور رخ دهد باید در این چهار عامل دارای برجستگی‌هایی باشیم.

تکنولوژی تعیین کننده استفاده از نفت است

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در دهه‌های گذشته صادرات نفت و میعانات گازی تامین کننده ارز کشور بوده‌اند، گفت: سیاست بهره‌برداری از منابع نفتی به سطح تکنولوژی بستگی دارد و بسیاری اعتقاد دارند که این منابع باید برای آیندگان حفظ شوند اما عده‌ای دیگر معتقد هستند که تکنولوژی‌های جدید در حال جایگزین شدن هستند و این امکان وجود دارد که در آینده جای نفت را بگیرند.

دست‌یابی به خودرو ملی بهانه‌ای برای صرف منابع کشور

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در طول دهه‌ها و سال‌های گذشته برای دست‌یابی به خودرو ملی حمایت‌های زیادی از این صنایع بززگ داشته‌ایم، آیا اگر حمایت‌های صورت گرفته به صورت مثال در صنعت فرش متمرکز می‌شد میزان توسعه و پیشرفت آن کمتر از خودرو بود.

توسعه صادرات غیر نفتی در دستور کار قرار بگیرد

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ارز حاصل از صادرات نفت از منظر توسعه اقتصادی بهینه هزینه نشده است، عنوان کرد: چاره‌ای جز تقویت صادرات غیر نفتی نداریم و این موضوع باید در دستور کار مدیران و تصمیم‌گیران کشور قرار بگیرد.

کشاورزی تامین کننده نیاز ارزی کشورهای توسعه یافته است

کیخا با اشاره به اینکه در بسیاری از کشورهای توسعه یافته دنیا کشاورزی به عنوان تامین کننده نیاز ارزی دیده می‌شود، اضافه کرد: به وزیر امور اقتصاد و دارایی اعلام کردم یکی از نهادهایی که باید بیشترین تاثیر را در توسعه اقتصادی داشته باشد این وزارتخانه است و فکر نکند که تنها مدیر گمرک و سازمات مالیات محسوب می‌شود بلکه این بخش‌ها ابزارهایی برای تعادل بخشی برنامه‌ها باید فعالیت کنند.

حمایت از تولیدکنندگان کالاهای سرمایه‌ای بهانه‌ای برای پایین نگه داشتن نرخ ارز

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روز گذشته از ۱۰ واحد تولیدی و صنعتی بازدید کردیم که عمده مشکلات آنها شامل کمبود نقدینگی برای تامین مواد اولیه و موانع پیش روی صادرات بود، تصریح کرد: ۴ دهه به بهانه حمایت از تولیدکنندگانی که کالای سرمایه‌ای تولید می‌کنند پایین نگه داشتیم، چه کسی پاسخ هزینه‌ای که در طول این چهل سال به بخش کشاورزی وارد شده است را می‌دهد، این موارد موانع توسعه صادراتی و اقتصادی هستند.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در پایان با تاکید بر اینکه متاسفانه توسعه صادرات در کشور ما به صورت سنتی و غیر علمی مدیریت می‌شود، خاطرنشان کرد: دولت قیمت خرید تضمینی گندم را یک هزار و ۴۷۰ تومان تعیین کرده است، قیمت جو به عنوان کالای جایگزین کشت گندم حدود یک هزار و ۸۰۰ تومان است، به چه حقی علی رغم تورم ۳۰ درصدی چنین هزینه‌ای بر کشاورزان تحمیل می‌کنیم./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، تعیین نرخ ارز، توسعه صادرات، توسعه صادرات غیر نفتی