بیرانوندی مطرح کرد؛

چگونگی تحصیل فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می گوید آموزش و پرورش با هدف گسترده کردن پوشش تحصیلی در کشور، خود را مقید به شناسنامه ایرانی برای ثبت نام در مدارس نکرده است.

 محمد بیرانوندی در گفت‌‎خانه‌ملت ؛ محمد بیرانوندی درباره چگونگی تحصیل فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی گفت: افرادی دارای این جنس از مشکلات مشاهده شده است که مدت‌های مدیدی بدون شناسنامه بوده‌اند؛ روند و چگونگی اخذ شناسنامه ایرانی برای این عده را نمی‌دانم اما مطلع هستم که آموزش و پرورش برای ثبت‌نام در مدارس، خود را مقید به شناسنامه ایرانی نکرده است.

نماینده مردم خرم آباد و دوره در مجلس شورای اسلامی افزود: آموزش و پرورش حتی با گواهی هویتی موقت هم این عده را ثبت‌نام کرده و بنا دارد پوشش تحصیلی خود را گسترده کند؛ مگر اینکه کسی خودش راغب به تحصیل نباشد.

بعید است کسی برای ثبت‌نام در مدارس مراجعه کرده و دست خالی برگشته باشد

در لایحه تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی، پیش‌بینی‌های لازم و شفافی برای تحصیل آنها صورت گیرد
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش وظیفه تهیه امکانات برای سوادآموزی را برعهده دارد، ادامه داد: آموزش و پرورش حتی برای دارندگان شرایط ویژه و استثنایی هم این امکانات را فراهم کرده و بعید می‌دانم کسی برای ثبت‌نام در مدارس مراجعه کرده و دغدغه‌ای داشته باشد ولی دست خالی برگشته است.

این عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه کمیسیون آموزش مجلس مشکلات عدم ثبت‌نام افراد در مدارس را پیگیری خواهد کرد، افزود: البته این نیست که آموزش و پرورش خودش برود در خانه‌ها را بزند تا موارد خاص را پیگیری کرده و آنها را مجاب به تحصیل کند.

سازوکاری کلان برای فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی پیش‌بینی شود

بیرانوندی خواستار تصمیم‌گیری کلان برای حل مشکل فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان غیرایرانی در تمام وجوه زندگی اجتماعی شد و گفت: در کشورهای دنیا رویه‌های خاصی برای صدور شناسنامه وجود دارد؛ حتی شناسنامه را به نام مادر می‌گیرند و نه پدر؛ در کشور ما هم باید سازوکاری در این مسیر پیش‌بینی شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره لایحه تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی توضیح داد: امیدوارم در این لایحه برای تحصیل این عده، پیش‌بینی‌های لازم و شفافی صورت گیرد./
 

برچسب ها

اتباع بیگانه، اتباع خارجی، اتباع غیرمجاز، اخبار برگزیده، ازدواج، ازدواج های غیرقانونی، تجهیز مدارس، ثبت ازدواج