محمودزاده مطرح کرد؛

لزوم تجدیدنظر در نرخ خرید تضمینی گندم

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: قیمت ۱۴۷۰ تومان برای خرید تضمینی هر کیلو گندم با هیچ منطقی سازگار نیست و خودکفایی گندم را تهدید می کند.

  خانه ملت؛ جلال محمودزاده  با اشاره به تعیین نرخ خرید تضمینی گندم از سوی دولت برای سال آینده، گفت: دولت در سال‌های 96 و 97، نرخ خرید تضمینی گندم را در کیلویی 1300 تومان ثابت نگه داشت، اما سال آینده قرار است، 1470 تومان در هر کیلو از کشاورزان خریداری کند.

وی، نرخ خرید تضمینی گندم برای سال آینده را ظلم به کشاورزان و گندم‌کاران دانست و تصریح کرد: با این وضعیت چه انتظاری از کشاورزان داریم که زمین‌های خود را نفروشند و یا تغییر کاربری ندهند، باید از گندم‌کار و کشاورز حمایت کنیم.

نماینده مردم مهاباد در مجلس اضافه کرد: نرخ خرید تضمینی گندم واقعا با میزان نرخ تورم 40 درصدی همخوانی ندارد و موجب افزایش قاچاق این محصول از مرزهای کشور به خارج می‌شود.

محمودزاده با تأکید بر لزوم اصلاح قانون خرید تضمینی گندم از سوی دولت، گفت: معتقدم که این وضعیتی که در نرخ خرید تضمینی گندم ایجاد شده، به دلیل عملکرد نامطلوب دولت در سال‌های اخیر بوده است.

**تجدیدنظر دولت در نرخ خرید تضمینی گندم ضروری است

وی ادامه داد: نرخ خرید تضمینی گندم باید متناسب با شاخص تورم تولیدکننده در بخش کشاورزی تعیین شود، قیمت 1470 تومان برای خرید تضمینی هر کیلو گندم با هیچ منطقی سازگار نیست و خودکفایی گندم را تهدید می‌کند.

عضو کمیسون کشاورزی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: کشاورزان انتظار داشتند که حداقل قیمت خرید تضمینی گندم برای سال 98، 1800 تومان در هر کیلو تعین شود، دولت باید در این تصمیم تجدیدنظر کند.


برچسب ها

اخبار برگزیده، خرید تضمینی گندم، نرخ خرید تضمینی گندم، کشت گندم، گندم