نقوی حسینی مطرح کرد؛

برخورد با عربستان سعودی راه حل مسئله یمن

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به وضعیت بحرانی در یمن، گفت: در صورت برخورد نهادهای بین المللی با متجاوزان یمن می توان با تشکیل دولت فراگیر بر اساس واقعایت داخلی به بهبود اوضاع امیدوار بود.

 خانه ملت؛ سیدحسین نقوی حسینی توئیت وزیر امور خارجه در مورد تاکید بر طرح 4 ماده‌ای تهران به عنوان تنها گزینه قابل دوام و اعتماد نجات یمن، گفت: اینکه یمنی‌ها با گفتگو و مذاکره و بدون دخالت و تجاوز بیگانه مشکل خود را حل کنند، امر عقلایی است. همچنین اینکه امروز یمن با فاجعه انسانی روبه روست و زنان و کودکان در معرض قحطی قرار دارند و همه نهادهای بین المللی به موضوع ورود پیدا کنند، موضوعی اجتناب ناپذیر است.

برخورد با عربستان سعودی راه حل بلای خانمان سوز یمن

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عربستان به طور مستقیم در امور داخلی یمن دخالت کرده و در این میان دست به جنایات جنگی متعدد هم زده است، تصریح کرد: در حقیقت نهادهای بین المللی باید در مقابل متجاوزان بایستند، دولت همسایه نباید برای تغییر حکومت مستقل یمن به عنوان کشور مشتقل و عضو سازمان ملل متحد لشکر کشی کند.

وی افزود: راه حل مهار بلای خانمان سوز مردم یمن، برخورد با متجاوز است، نهادهای بین المللی باید با سعودی‌ها برخورد کنند زیرا این اقدام خیلی سریعتر یمن را از حالت بحرانی خارج می‌سازد.

تشکیل دولت فراگیر با لحاظ واقعیات داخلی یمن امکانپذیر است

نقوی حسینی در مورد تشکیل دولت فراگیر در یمن، تصریح کرد: تشکیل دولت فراگیر تنها به عنوان یک ایده موثر نیست، در واقع ضمن جلوگیری از دخالت سعودی‌ها و برخورد جامعه جهانی با عربستان، دولت فراگیر یمن بر اساس واقعیات داخلی یمن باید تشکیل شود زیرا بدون در نظر گرفتن واقعیات کنونی و داخلی امکانپذیر نیست.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، معتقد است: تشکیل دولت فراگیر یمن با در نظر گرفتن واقعیات داخلی قطعا مفید خواهد بود، هرچند شرایط در حال حاضر به نوعی است که تعبیه این شرایط سخت و پیچیده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که این منازعه راه‌حل نظامی ندارد و تنها راه برقراری صلح و ثبات، ایجاد شرایطی است که همه احزاب یمنی، بدون مداخله خارجی بتوانند دولت وحدت ملی و فراگیر خود را تشکیل دهند اما پیش از آن برخورد با متجاوزان الزامی است.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه در توئیتی در خصوص بحران یمن به توئیت خود در سال ۲۰۱۵ اشاره کرد و نوشت: امروز و بعد از رنج های انسانی فراوان و جنایات جنگی ناگفته توسط ائتلاف سعودی و همدستان آمریکایی آنها و تلاش برای تطهیر جنایات شان با اتهامات پوچ و بی اساس علیه ایران، هنوز هم طرح چهار ماده ای (آتش بس، ارسال کمک های بشردوستانه، گفتگوهای یمنی - یمنی و تشکیل یک دولت فراگیر در یمن) ما تنها گزینه قابل دوام و اعتماد است./
 

برچسب ها

آل سعود، اخبار برگزیده، بحران، عربستان