محجوب مطرح کرد؛

مهاجرت معکوس در گروی توسعه روستایی

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: مهاجرت معکوس تنها با توانمندسازی و توسعه روستایی امکان پذیر خواهد بود.

 خانه ملت ؛ علیرضا محجوب در رابطه با ضرورت توانمندسازی روستاها به منظور پیشگیری از گسترش مناطق جدید حاشیه نشین گفت: حاشیه نشینی یکی از علت‌های اصلی دگردیسی و دگرگونی بافت‌های جامعه است، مهاجرت مردم از روستا‌ها به شهر‌ها حاشیه نشینی را به عنوان یک پدیده بسیار نامطلوب در اطراف شهر‌ها و کلانشهر‌ها به وجود می‌آورد.

مردم فقیر روستایی با مهاجرت به شهر‌ها به حاشیه نشین‌های فقیرتر تبدیل می‌شوند

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: مردمی فقیری که از روستا‌ها به امید کسب درآمد و زندگی بهتر به تهران و شهر‌های بزرگ مهاجرت می‌کنند به حاشیه نشین‌های فقیر تر تبدیل می‌شود، این مهاجرت‌ها به دلیل خلاء برنامه ریزی و مدیریت صحیح در حفظ و تثبیت جمعیت روستایی بوجود می‌آید.

طرح‌های ضعیف همانند مسکنی برای یک بیماری مزمن و کهنه عمل می‌کند

این نماینده مردم در مجلس دهم بیان کرد: تنها با مدیریت و برنامه ریزی صحیح می‌توانیم، جمعیت حاشیه نشین‌ها را کنترل و از مهاجرت مجدد روستائیان به شهرها جلوگیری کنیم. خوشبختانه طرح‌هایی که اخیراً برای تقویت و توانمندسازی جامعه روستایی انجام شده است، در صورت اجرای صحیح و بلند مدت موثر واقع خواهند شد، در غیر این صورت تنها مانند مسکنی برای یک بیماری مزمن و کهنه عمل می‌کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: بازگشت مجدد مهاجران به وطن اصلی خود برای زندگی به دلایل گوناگون، که مهمترین آن توسعه زیر ساخت‌ها و امکانات زیربنایی برای فعالیت‌های اقتصادی و رشد و پیشرفت و اشتغال پایدار در منطقه مهاجر است، منجر به بروز پدیده مهاجرت معکوسمی‌شود. برای رسیدن به این منظور باید به توسعه روستایی بپردازیم، متاسفانه امروز بسیاری از روستاهای کشور از امکانات بسیار خوبی برخوردار هستند اما جمعیت مهاجرت کرده به روستا باز نگشتند. توسعه روستایی عملی بلند مدت و ساختاری است و متاسفانه تاکنون هیچ برنامه ای برای توسعه روستاها وجود نداشته است.

اجرای 610 طرح توانمندسازی روستاها

گفتنی است پیش از این علیرضا ساوری رئیس کارگروه پیشگیری از گسترش مناطق جدید حاشیه نشین ، از اجرای 610 طرح توانمندسازی در 2 هزار و 180 روستا در سطح کشور خبر داد و بر ضرروت تداوم اقدامات مرتبط با توانمندسازی جامعه روستایی تاکید کرده بود.

برچسب ها

اخبار برگزیده، اقتصاد روستا، بررسی وضعیت روستاها در ایران، تبدیل مداوم روستاهای مرکزی به شهرها، تعاونی تولید روستایی، توسعه ناموزون شهرها، حاشیه شهرها، حریم شهرها