اولاد قباد مطرح کرد؛

سه شنبه های بدون خودرو ارتقا و توسعه فرهنگ زندگی شهر

عضو هیات رئیسه فراکسیون محیط زیست مجلس با تاکید بر اینکه استفاده از حمل ونقل عمومی باید از مسئولان شروع شود، گفت: خیابان های برخی مناطق کشور مناسب دوچرخه سواری نیست.

  خانه ملت ؛ فریده اولاد قباد با بیان اینکه پویش سه شنبه های بدون خودرو با هدف استفاده کمتر از خودروهای تک سرنشین توسط مردم شکل گرفت، گفت: در این رابطه افراد می توانند گزینه های بهتری مانند استفاده از دوچرخه، حمل ونقل عمومی، خودروهای اشتراکی و پیاده روی را برای انجام کارهای روزمره جایگزین استفاده از خودروهای شخصی کنند.

هدف ستاد اجرایی پویش سه شنبه های بدون خودرو ارتقا و توسعه فرهنگ زندگی شهر دوستدار سلامت و محیط زیست

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه هدف ستاد اجرایی پویش سه شنبه های بدون خودرو ارتقا و توسعه فرهنگ زندگی شهر دوستدار سلامت و محیط زیست بود، افزود: این مهم در دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش و جوانان تصویب شد تا بتوانند با نظارت و هماهنگی 31 دفتر محیط زیست و توسعه پایدار را در ادارات کل ورزش و جوانان استان های کشور راه اندازی کنند.

وی ادامه داد: این مهم قرار بود در تمامی استان های کشور راه اندازی شود و هدف تنها تهران نبود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، مهمترین ویژگی پویش سه شنبه های بدون خودرو را کمک به کاهش آلودگی هوا و آسیب های ناشی از آلودگی هوا مانند بیماری های ریوی، تنفسی، قلبی و حوادث و ناهنجاری های اجتماعی دانست و گفت: افزایش آلودگی زیست محیطی و صوتی در کلانشهرها در حال افزایش است از سویی کاهش خودروهای ترک سرنشین و افزایش حمل و نقل عمومی در سطح شهر می تواند الگوسازی شود و این مهم بهتر است از مسئولان شروع شود.

اولادقباد افزود: صرفه‌جویی در هزینه‌ها و مصرف سوخت وکمک به اقتصاد خانواده‌ها و از سویی توسعه فرهنگ پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری به عنوان شیوه کارآمد جابجایی البته در مسیرهای کوتاه می تواند از ویژگی های مهم این پویش باشد.

خیابان های برخی مناطق کشور مناسب دوچرخه سواری نیست و می طلبد زیرساخت های اساسی برای استفاده از دوچرخه سواری فراهم شود البته پلیس راهنمایی و رانندگی نیز باید همکاری مناسب را داشته باشد و شیوه نامه کارآمد و جدید را طراحی و تدوین کند تا مردم بتوانند با آرامش از دوچرخه استفاده کنند
عضو هیات رئیسه فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه در برخی کلانشهرها سازوکارهای لازم برای اجرای پویش سه شنبه های بدون خودرو وجود ندارد، ادامه داد: خیابان های برخی مناطق کشور مناسب دوچرخه سواری نیست و می طلبد زیرساخت های اساسی برای استفاده از دوچرخه سواری فراهم شود البته پلیس راهنمایی و رانندگی نیز باید همکاری مناسب را داشته باشد و شیوه نامه کارآمد و جدید را طراحی و تدوین کند تا مردم بتوانند با آرامش از دوچرخه استفاده کنند و جان آنها در معرض خطر قرار نگیرد.

وی ایجاد نشاط و سلامت جسمی و روحی در شهروندان را ماحصل اجرای پویش سه شنبه های بدون خودرو دانست و گفت: جامعه دوستدار با محیط زیست و سلامت خواهان کاهش وسائط نقلیه موتوری به عنوان مهمترین مولد آلاینده ها و انتشار گازهای سمی هستند.

نقش مهم و موثر رسانه ملی در توسعه فرهنگ کاهش خودروهای تک سرنشین و استفاده از حمل ونقل عمومی

این نماینده مردم در مجلس دهم، نقش رسانه ملی در توسعه فرهنگ کاهش خودروهای تک سرنشین و استفاده از حمل ونقل عمومی را بسیار مهم و موثر دانست و افزود: پویش سه شنبه های بدون خودرو می تواند به روزهای فرد افزایش پیدا کند؛ اگر این فرهنگ به درستی نهادینه و اطلاع رسانی شود می تواند فواید زیادی را برای مردم به همراه داشته باشد بنابراین فرهنگ سازی امر مهمی است که در مورد این پویش باید در دستور کار قرار گیرد.

اولادقباد با یادآوری اینکه آلودگی هوا در برخی موارد در کلانشهرها به مرز هشدار می رسد و سلامت و جان تمامی افراد جامعه در معرض تهدید قرار می گیرد، گفت: به هر میزان که استفاده از خودروهای تک سرنشین کاهش یابد به همان میزان به سلامت جامعه و کاهش تبعات و عوارض ناشی از آن کمک می شود.

عضو هیات رئیسه فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی، افزود: فرهنگ سازی باید به گونه ای باشد که مردم داوطلبانه به سمت و سوی استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی روی بیاورند و مسافت های کوتاه را پیاده طی کنند./
 

برچسب ها

آثار فرهنگی، اخبار برگزیده، انرژی و حمل و نقل، تجهیزات حمل و نقل، توسعه حمل و نقل، رسانه ملی