حمدالله کریمی بیجار مطرح کرد؛

آیا می توان به آینده برجام با کشورهای اروپایی امیدوار بود؟

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: دولت های اروپایی به خودی خود، نمی توانند با صرف داشتن ارتباط با ایران موثر باشند، بانک ها، شرکت های اقتصادی و بنگاه های اقتصادی اروپا بسیار موثر هستند ولی آن ها نیز با توجه به تهدیدات آمریکا، نمی خواهند منافع خود را از دست بدهند.

 خانه ملت؛ حمدالله کریمیدر خصوص آینده توافق هسته‌ای بین ایران و 1+5، اظهار داشت: برجام در ابتدا واقعا مردم و مسئولان را امیدوار کرد و بازتاب و دستاوردهای توافق هسته‌ای خوب بود ولی بعد از در راس کار قرار گرفتن ترامپ و خروج آمریکا از برجام، توافق هسته‌ای معنای نداشت.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: هرچند اتحادیه اروپا از برجام خارج نشده، اما تاکنون اقدام مفیدی از سوی کشورهای اروپایی جهت تامین منافع ایران در توافق هسته‌ای مشاهده نکرده‌ایم.

همکاری‌های دیپلماتیک ایران و اروپا بدون ایجاد کانال مالی، نفعی برای کشور ندارد

وی افزود: باید بین شرکت های اروپایی، بنگاه‌های اقتصادی و همکاری‌های بانکی اروپایی با ارتباط بین ایران و اروپا تفکیک قائل شویم زیرا مهم تر از ارتباط ایران و کشورهای اروپایی، همکاری‌های بانکی و مالی است.

کریمی با بیان اینکه دولت‌های اروپایی به خودی خود، نمی‌توانند با صرف داشتن ارتباط با ایران موثر باشند، ادامه داد: بانک‌ها، شرکت‌های اقتصادی و بنگاه‌های اقتصادی اروپا بسیار موثر هستند ولی آن‌ها نیز با توجه به تهدیدات آمریکا، نمی‌خواهند منافع خود را از دست بدهند.

آیا می‌توان به آینده برجام با کشورهای اروپایی امیدوار بود؟

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی نمی‌خواهند منافعی که در نزد آمریکا دارند را از دست بدهند و این موضوع بسیار محرز و مشخص است، گفت: نمی‌توانیم به کشورهای اروپایی و برجام‌اروپایی امیدوار باشیم زیرا روابط آمریکا و اروپا مستحکم‌تر است.

وی افزود: شاید به لحاظ سیاسی برجام منافعی برای ایران داشته باشد ولی برجام نفعی برای اقتصاد ایران نخواهد داشت.

حمایت صرفا سیاسی اروپا از ایران منافع اقتصادی کشور را تامین نمی‌کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: تاکنون ترامپ مسائلی را علیه ایران مطرح کرده ولی دولت‌های اروپایی با رئیس جمهور آمریکا همراهی نمی‌کنند و حتی پیشنهادات آمریکا علیه ایران در سازمان ملل متحد را رد می‌کنند، اما این روابط سیاسی نفع اقتصادی برای ایران به دنبال نداشته است.

تاکنون ترامپ مسائلی را علیه ایران مطرح کرده ولی دولت‌های اروپایی با رئیس جمهور آمریکا همراهی نمی‌کنند و حتی پیشنهادات آمریکا علیه ایران در سازمان ملل متحد را رد می‌کنند، اما این روابط سیاسی نفع اقتصادی برای ایران به دنبال نداشته است
کریمی اظهار داشت: توافق هسته‌ای شاید به لحاظ سیاسی خوب باشد ولی مردم ایران مسائل اقتصادی و معیشت را مهم می‌دانند که با توجه به این شرایط هم تاکنون برجام هیچ سودی برای مردم نداشته است.

نباید از روابط خارجی و ارتباط با دیگر دولت‌ها غافل شویم

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مقام معظم رهبری بارها فرموده‌اند که باید نگاه مسئولان به ظرفیت‌های درونی باشد، گفت: ایران باید از منابع داخلی و پتانسیل کشور استفاده کند؛ به لحاظ بهره‌وری و مدیریتی باید به معنای واقعی مسائل داخلی توجه کنیم، نباید از روابط خارجی و ارتباط با دیگر دولت‌ها غافل شویم./
 

برچسب ها

آمریکا و اروپا، اتحادیه اروپا، اخبار برگزیده، اروپا، روابط دیپلماتیک