مسعود گودرزی مطرح کرد ؛

مداخلات فرامنطقه ای منجر به طولانی شدن بحران سوریه می شود

عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست داخلی مجلس شورای اسلامی گفت:کشورهای منطقه ضمن اینکه خودشان برای مدیریت بحران های منطقه ای باید مشارکت داشته باشند؛نباید اجازه دهند که متغیرهای ناامن ساز بین المللی و خارج از منطقه وارد موضوع سوریه شود.

خانه ملت ؛ مسعود گودرزی با اشاره به نشست های ایران ،ترکیه و روسیه در موضوع صلح سوریه و دیدارها با نماینده سازمان ملل با موضوع آتش بس در سوریه، گفت: سلسله نشست‌هایی در موضوع سوریه برگزار می‌شود،مانند نشستی که در تهران برگزار شد،قطعاً اگر نشست بی نتیجه بود تکرار نمی‌شد و این نشان داد که این نشست نتایجی داشته است.

وی افزود:طرف های حاضر در نشست به یک نتیجه ای رسیده‌اند که برای آینده سوریه آنها بتوانند بر مبنای آن با هم صحبت می کنند.

عضوفراکسیون امید در مجلس با تحلیل نشست های تهران و آستانه تاکید کرد: تحلیل نشست ها با حضور سه کشور ایران،روسیه و ترکیه این است که با توجه به متغیرهایی که در بحران سوریه دخیل هستند ،برای اینکه بتوانیم اطاله بحران را کمتر کنیم ،حتماً باید نیروهای منطقه در آن دخالت کننند.نتیجه گیری این است که دخالت نیروهای منطقه‌ای و همکاری‌های گروه های منطقه ای در مدیریت بحران می تواند موثر باشد و تا الان همین چند نشست هم مانند نشست تهران ،استانبول و آستانه این را اثبات کرده است.

کشورهای منطقه اجازه ورود متغیرهای ناامن ساز بین المللی را به موضوع سوریه ندهند

نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:نکته دیگر این است که این کشورها و نیروهای منطقه ای باید سهم اثرگذاری نیروهای فرامنطقه ای را مشخص کنند؛آن جاهایی که این سهم و این اثرگذاری نیروهای فرامنطقه ای منجر به اطاله بحران می‌شود،باید جلوی آن را بگیرند؛چراکه بی تفاوتی نسبت به این مداخله ها و ورود متغیرهای ناامن سازی که در بحران سوریه انجام می شود؛قطعاً باعث طولانی شدن بحران می شود.

گودرزی ادامه داد:نکته دیگر این است که کشورهای منطقه ضمن اینکه خودشان برای مدیریت بحران های منطقه ای باید مشارکت داشته باشند؛نباید اجازه دهند که متغیرهای ناامن ساز بین المللی و خارج از منطقه وارد موضوع سوریه شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به مشخص کردن سهم بعضی از نیروهای فرامنطقه ای،مطرح کرد:نکته سوم این است نیروهای فرامنطقه ای به دلایلی شاید نگرانی هایی داشته باشند؛این دلایل و نگرانی ها باید اعمال شود با توجه به آینده سوریه و روی آنها بحث شود.

مداخلات فرامنطقه ای منجر به طولانی شدن بحران می‌شود

وی با اشاره به کلیت نشست ها در موضوع سوریه با حضور ایران ،تاکید کرد:این موضوعی است که همیشه راجع به بحران های منطقه بحث می‌کنیم ،راجع به یمن،سوریه ،عراق و لبنان هم همین را می گفتیم،در موضوع لبنان هم می گفتیم باید نیروهای منطقه ای مدیریت بحران کنند و خود لبنانی ها تصمیم بگیرند.

این نماینده مردم در مجلس دهم معتقد است؛سیاست اصولی ما این است که مداخلات فرامنطقه ای بحران را اطاله می دهد و منجر به طولانی شدن بحران می‌شود و به تخفیف بحران کمک نمی کند.ما می گوییم که اجازه بدهید برای سوریه مردم سوریه تصمیم بگیرند؛اجازه بدهید برای بحران های منطقه ای،کشورهای منطقه با توجه به ملاحظات منطقه ای که دارند در تعامل به کشوری که در آن بحران است؛این کار انجام شود.

ایده سوریه منهای بشار ناشی از شناخت ناکافی از عرصه بحران سوریه بود

نماینده مردم ممسنی در مجلس با اشاره به تغییر نگاه جامعه جهانی به اینکه برخی کشورها دیگر از حذف بشار صحبت نمی کنند،تاکید کرد: سوریه منهای بشار یک مسئله ای بود که ناشی از شناخت ناکافی از عرصه بحران بود و فکر می‌کردند که شاید بشار عامل ناامنی در سوریه است؛اما نتوانستند ساختاری در سوریه ایجاد کنند تابتوان امنیت بر آن سوار شود.

گودرزی با بیان اینکه امروز بشار اسد توانسته یک ساختاری را در سوریه ایجاد کند،ادامه داد:این ساختار نیم‌بند بدون بشار هم ممکن است از بین برود،کسانی که جایگزین هایی برای بشار بودند اینها در عمق و بدنه ساختار سوریه جایگاهی نداشتند و اگر این کار انجام می شد بلافاصله بعد از جایگزینی بشار اسد دوباره بحران‌ها سرریز می‌شد و این بحران ها ادامه پیدا می‌کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست داخلی مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه جامعه جهانی و خصوصا اعراب به این نتیجه رسیدند که در شرایط فعلی حفظ بشار روند مدیریت بحران تحولات بیشتر کمک می کند، تصریح کرد:این مسائلی است که در نشست آستانه تقریبا نخبگان سیاسی روی آن اجماع نظر دارند، ورود سازمان ملل هم به این مسئله و حضور دیمیستورا نشان از تاثیرگذاری این سلسله نشست ها دارد؛چراکه نماینده سازمان ملل در امور سوریه در یک مقطعی این موضوع را رها کرد ،اما بازگشت وی نشان دهنده این است که امید به حل بحران دارد.

به گزارش خانه ملت؛روز سه شنبه سرگئی لاوروف، محمدجواد ظریف و مولود چاووش‌اغلو، وزرای امور خارجه روسیه، ایران و ترکیه در ژنو با یکدیگر دیدار و مذاکره کردند و سپس استفان دی‌میستورا نیز به جمع آنها پیوست.

آغاز به کار کمیته قانون اساسی سوریه که شکل گیری آن نخستین گام برای حل و فصل سیاسی اوضاع در این کشور است باید در اوایل سال جدید (میلادی) تحقق یابد. این مسئله اصلی‌ترین توافق در نشست وزرای خارجه کشورهای روسیه، ایران و ترکیه درچارچوب «مذاکرات آستانه» در ژنو بود./
 

برچسب ها

اتحادیه عرب، اخبار برگزیده، بحران سوریه، سوری، عربستان