حسن بهرام نیا مطرح کرد؛

ضرورت اصلاح یارانه های انرژی

عضو کمیسیون انرژی مجلس با انتقاد از اینکه یارانه برق پرمصرف ها ۷۰برابر کم مصرف ها شده است، راهکارهایی برای کاهش این فاصله ارائه داد.

 خانه ملت ؛ حسن بهرام نیابا اشاره به آخرین آمارها مبنی بر اینکه یارانه برق پرمصرف‌ها 70 برابر کم‌مصرف‌ها شده است، درخصوص اینکه چطور می‌توان قیمت برق پرمصرف‌ها را بیشتر و یارانه کمتری به آن‌ها داد، گفت: اصلاح یارانه انرژی باید در دستور کار دولت و مجلس قرار گیرد چراکه نخستین دهک 18هزار تومان یارانه انرژی‌های مختلف به طور کلی را دریافت و دهک آخر 193هزار تومان یارانه انرژی دریافت می‌کند، درواقع حدود 10 برابر اختلاف میان دهک اول و آخر به لحاظ دریافت یارانه وجود دارد و این مسئله در حوزه انرژی برق 70 برابر است.

عدم توازن عدالت اجتماعی در نوع پرداخت یارانه‌های انرژی

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عدم توازن عدالت اجتماعی در نوع پرداخت یارانه‌های انرژی به وضوح مشاهده می‌شود، ادامه داد: باتوجه به اینکه سال گذشته حدود 5هزار مگابایت برق کم داشته‌ایم، باید جهت تامین برق از بخش خصوصی بهره برد، بدین شکل که دولت برق را خریداری کرده و آن را وارد شبکه توزیع کند.

افراد متول بدون حساب و کتاب انرژی برق را مصرف کرده و به دلیل سیستم اشتباه توزیع یارانه انرژی، از یارانه بالایی نیز بهره می‌برند که این مسئله حق مردم کم‌برخوردار و کم‌مصرف را ضایع می‌کند
اصلاح یارانه‌های انرژی و به طور مجزا برق ضروری است

وی با بیان اینکه افراد متول بدون حساب و کتاب انرژی برق را مصرف کرده و به دلیل سیستم اشتباه توزیع یارانه انرژی، از یارانه بالایی نیز بهره می‌برند که این مسئله حق مردم کم‌برخوردار و کم‌مصرف را ضایع می‌کند، اضافه کرد: با این اوصاف اصلاح یارانه‌های انرژی و به طور مجزا همچون برق، سوخت و... ضروری است که یکی از راه‌های دستیابی ایجاد سازکارهایی همچون اعمال ممیزی پرداخت هزینه میان پرمصرف‌ها و کم‌مصرف‌ها است.

پرداخت پول بیشتر عامل بازدارنده از مصرف بیشتر است

به اعتقاد بهرام‌نیا پرداخت پول بیشتر برای هزینه برق علاوه بر اینکه عامل بازدارنده از مصرف بیشتر است می‌تواند جبران کمی برق در تابستان و جلوگیری از قطع برق نیز شود ضمن آنکه می‌توان برق را فروخته و از محل درآمد آن برای توسعه کشور بهره برد.

ضرورت به کارگیری کنتور‌های هوشمند برق برای مشخص کردن میزان دقیق مصرف

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ادامه توضیح داد: همچنین می‌توان از طریق سازمان ثبت اسناد کشور میزان تملک افراد را مشخص کرد، به‌عنوان مثال فردی که 2هزار متر ساختمان در اختیار دارد نسبت به فردی 70متر زمین شرایط مصرفی متفاوتی دارد، همچنین به کارگیری کنتور‌های هوشمند برق برای مشخص کردن میزان دقیق مصرف، مشخص کردن میزان تفاوت مصرفی برق سه فاز با تک فاز و... از جمله اقداماتی است که می‌توان در این راستا به کار گرفت./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، اصلاح الگوی مصرف، بحران برق، برق، بهینه سازی مصرف انرژی