جمالی نوبندگانی تبیین کرد؛

آمریکا به دنبال پیاده سازی تئوری تقویت حضور داعش در منطقه

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به تئوری های مختلف خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه و افغانستان، گفت: هر نوع عدم حضور نیروهای آمریکایی برای مردم منطقه و محوز مقاومت «پیروزی» محسوب می شود.

  خانه‌ملت ؛ محمدجواد جمالی نوبندگانیبا یادآوری دستور خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه و افغانستان، گفت: خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه و دستور کاهش حضور این نیروها در افغانستان را نباید به شکل ساده نگاه کرد گرچه هر نوع عدم حضور نیروهای آمریکایی در منطقه برای محور مقاومت و مردم منطقه «پیروزی» محسوب می‌شود.

آمریکا به دنبال پیاده‌سازی تئوری تقویت حضور داعش در منطقه

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هماهنگی کامل بین رژیم صهیونیستی و آمریکایی‌ها در مورد خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه و افغانستان وجود دارد، تصریح کرد: آمریکایی وقتی به صورت مستقیم به اهداف خود نرسند، مسیرهای دیگر را امتحان می‌کنند.

وی افزود: به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها با خروج از سوریه و افغانستان به دنبال تقویت حضور داعش و گروه‌های تروریستی وابسته به خود هستند تا منطقه را به آشوب بکشند و از این مسیر توجیهی برای حضور مجدد خود در این مناطق به شکل قوی‌تر از گذشته به وجود آورند و خود را قهرمان مبارزه با داعش به جهانیان معرفی کنند.

دخالت به شکل غیرمستقیم یا نیابتی در سوریه و افغانستان سناریوی دیگر ترامپ

جمالی نوبندگانی ادامه داد: از سوی دیگر امکان دارد ترامپ با توجه به دیدگاه اقتصادی، با خروج نیروهای نظامی به صورت غیر مستقیم و نیابتی در امور این کشورها دخالت کند لذا برخی کشورهای همسایه یا سایر نیروهای در منطقه ممکن است جایگزین نیروهای نظامی آمریکایی در سوریه و افغانستان شوند.

ترامپ به دنبال افزایش هزینه‌های ایران و روسیه با خروج نیروهای خود از سوریه و افغانستان است

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: ترامپ با خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه و افغانستان قطعا به دنبال افزایش هزینه‌های ایران و روسیه بعد از خروج نیروهایش است. البته تئوری دیگری هم در این زمینه وجود دارد؛ مبنی بر اینکه وقتی دشمن مشترکی مانند آمریکا نباشد احتمال بروز اختلاف بین ترکیه، ایران و روسیه در مورد سوریه بیشتر می‌شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، معتقد است: با توجه به وجود تئوری‌های مختلف باید با احتیاط بسیار در این خصوص برخورد کرد و با در نظر داشتن همه احتمالات تلاش کنیم تا خروج نیروهای نظامی آمریکایی‌ و شرایط بعد از آن پیروزی محض برای مردم منطقه و گروه مقاومت باشد./
 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، افغانستان، داعش، سوریه