در نشست امروز کمیته زنان و خانواده کمیسیون فرهنگی مجلس مطرح شد؛

بررسی موانع اجرایی طرح الزامی شدن آموزش حین ازدواج

در نشست امروز کمیته زنان و خانواده کمیسیون فرهنگی مجلس موانع اجرایی طرح الزامی شدن آموزش حین ازدواج با حضور مسئولان وزارت بهداشت، ورزش و جوانان، بهزیستی و شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی شد.

 خانه ملت؛ موانع اجرایی طرح الزامی شدن آموزش حین ازدواج امروز ( دوشنبه، 3 دی ماه ) در کمیته زنان، خانواده، تربیت بدنی و جوانان کمیسیون فرهنگی مجلس با حضور مسئولان و کارشناسانی از قوه قضائیه، وزارت بهداشت، ورزش و جوانان، بهزیستی، شورای عالی انقلاب فرهنگی ومرکز پژوهش های مجلس بررسی شد.

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح این نشست، گفت: طرح الزامی شدن آموزش حین ازدواج با حضور 9 دستگاه یعنی قوه قضائیه، معاونت زنان خانواده، بهزیستی، وزارت بهداشت به عنوان دستگاه اجرایی، بهزیستی، وزارت ورزش، شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال بررسی است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، افزود: در حال حاضر آموزش های پیش از ازدواج به صورت دو ساعته در سراسر کشور در حال برگزاری است اما برای افزایش زمان آن به 6 ساعت باید برنامه ریزی مناسبی صورت گیرد یعنی دو ساعت آموزش احکام و اخلاق، دوساعت روانشناسی و دو ساعت نیز آموزش سلامت جنسی به زوجین ارائه می شود.

وی ادامه داد: در این رابطه بحث بودجه ای این طرح مطرح است که آیا تعرفه محور باشد یا دولت بودجه ای را پیش بینی کند که در نشست امروز تاکید شد که اگر تعرفه محور مدنظر قرار گیرد شورای نگهبان اصل 75 را بر آن وارد خواهد کرد و طرح از دست خواهد رفت.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: بر اساس ماده 102 ستاد ملی زن و خانواده مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی به نوعی شورای عالی انقلاب فرهنگی جنبه نظارتی برای قرار گرفتن در این طرح را دارد؛ این طرح تهیه شده اما اینکه اصلاحاتی در جلسات بعد در آن ایجاد شود در دستور کار است.

آموزش های دوساعته حین ازدواج 95 درصد جمعیت را تحت پوشش قرار داده

سیاوشی شاه عنایتی ادامه داد: آموزش های دوساعته حین ازدواج 95 درصد جمعیت را تحت پوشش قرار داده که تاکید می شود که به صورت قانون دیده شود تا دائمی باشد و هیچکدام از زوجین استنکاف نکنند.

رئیس کمیته زنان، خانواده، تربیت بدنی و جوانان کمیسیون فرهنگی مجلس یادآور شد: قوه قضائیه، موسسه تحقیقاتی قم و مجلس در تلاش برای تعیین تکلیف این طرح هستند؛ در نشست امروز پایلوت های موفق در یزد، کرمان و گلستان حضور داشتند و گزارشی را ارائه و موانع اجرایی و عوامل موفقیت طرح را مطرح کردند.

در ادامه حامد برکاتی، مدیر کل دفتر جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با بیان اینکه دغدغه ما جمعیت کشور به عنوان راهبردی است، گفت: مهمترین مبحث در این رابطه مسائل فرهنگی است.

وی با بیان اینکه 11 میلیون و 400 تا 500 هزار جوان در سن ازدواج قرار دارند، گفت: همکاران در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، جهرم، کرج و گلستان در اجرای اموزش های حین ازدواج تجربه موفقی دارند و بر این باورند که اگر برکتی اتفاق بوده به برکت حضرت آیت الله شاهرودی بوده است.

برکاتی با بیان اینکه بیش از 400 مرکز در سراسر کشور وجود دارد، افزود: 95 درصد افرادی که قرار بودند آموزش ببیند طی این سال ها دسترسی داشتند و بیش از 95 درصد این افراد آموزش دیدند یعنی آموزش دو ساعت و مدنظر مقام معظم رهبری بوده انجام می شد.

مدیر کل دفتر جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت ادامه داد: در فرمایشات رهبری تاکید شده که آموزش های جنسی بعد از ازدواج موکول به بعد از ازدواج شود.

وی یادآور شد: در این رابطه باید کار فرهنگی انجام شود؛ بنابراین با این اوصاف نیاز به تقنین نداریم و این اقدام در حال انجام است البته کار جدیدی که انجام شده از سال 1391 و 93 با همکاری با شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای اجتماعی کشور آموزش ها از 2 ساعت به 6 ساعت ارتقا پیدا کرد.

تجربه بسیار موفق طرح بهار نکو در شیراز مدنظر قرار گرفت

برکاتی ادامه داد: تجربه بسیار موفق طرح بهار نکو در شیراز مدنظر قرار گرفت و آموزش های 6 ساعته بر این اساس دیده شد و این طرح در سه دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران، کرج و سپس دانشگاه علوم پزشکی قم، شهید بهشتی، اراک، خمین و ساوه اجرایی شد و در حال حاضر با هماهنگی قوه قضائیه، بهزیستی، تحقیقات اسلامی در حال اجرا است در واقع سیاست گذاری را شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام داده و از آنجایی که شورای اجتماعی کشور نیز این بحث را به عنوان اولویت و دغدغه اجتماعی مدنظر داشته به دبیرخانه شورا برای مدیریت واگذار کرد.

وی افزود: چهارشنبه در استان گیلان و سپس در مازندران، خراسان رضوی و کرمانشاه کلید خواهد خورد.

مدیر کل دفتر جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با یادآوری رضایتمندی زوجین از آموزش های 6 ساعته حین ازدواج، گفت: طبیعی است که رضایتمندی در تهران با توجه به بافت فرهنگی نسبت به جایی مانند گلستان یا کرمان و یزد کمتر باشد.

برکاتی یاداور شد: بر اساس بررسی کنترل شده در 11 شهریور 97 80 درصد زوجین از مدت برگزاری کلاس آموزشی 6 ساعته رضایت داشتند و با افرادی که رضایت نداشتند مصاحبه کیفی صورت گرفت که معتقد بودند زمان آموزش ها طولانی است البته همگی تاکید داشتندکه آموزش ها در یک روز ارائه شود.

وی رضایتمندی عروس ها از مربیان را 100 درصد و دامادها را 96 درصد دانست و ادامه داد: رضایت زوجین از مطالب احکام و اخلاق 82.5 درصد، مطالب حقوق و احکام ازدواج 87.5 درصد، مطالبات روانشناسی 92 درصد و مطالب آموزشی بهداشت و سلامت 98 درصد بوده است و این به معنای این است که اولین بار است نظام به طور رسمی مسائل جنسی را از طریق مربیان به جوانان ارائه می کند.

مدیر کل دفتر جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت افزود: دانشگاه علوم پزشکی شیراز و جهرم از نمونه های بسیار موفق در کشور هستند و به طور رایگان آموزش های 6 ساعته در جهرم برگزار می شود البته در شیراز 30 هزار تومن از زوجین اخذ می شود که در حال حاضر ممکن است این مبلغ 60 هزار تومان باشد.

برکاتی ادامه داد: ما به هیچ وجه با اخذ تعرفه موافق نبودیم زیرا اگر این کار حاکمیتی است باید حاکمیت هزینه آن را به دوش بکشد و در این رابطه باید شهرداری، وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه اگر نیاز به بودجه است تامین کنند.

وی یادآور شد: از سال 89، 6 ساعت کلاس در سرفصل های اخلاق احکام و حقوق و بهداشت سلامت و روانشناسی خانواده ابتدا در شیراز برگزار شد و در حال حاضر و در سال 97، 23 شهرستان استان در حال اجرا است و برای گسترش این کار هر چند باید کاری جهادی کرد اما اگر به الگوی شیراز نگاه کنیم و توفقیات آن را ببینیم حتما نیاز به زمان خواهیم داشت.

مدیر کل دفتر جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت افزود: طی سال های 88 تا 95 درصد ثبت طلاق برای زوجین با طول زندگی مشترک کمتر از یک سال در استان فارس از 14 درصد به 4 درصد در سال 95 و در زوجین با طول زندگی مشترک 5 سال و کمتر از 5 سال از 43 درصد در سال 88 به 27 درصد در سال 95 درصد کاهش پیدا کرد.

رام پناهی، دبیر کارگروه ملی کنترل و کاهش طلاق شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: از سال 93 تا 94 دغدغه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبحث افزایش طلاق، کاهش ازدواج، افزایش سن ازدواج بوده است.

وی یاداور شد: بنابراین با حضور 23 دستگاه متعدد در این زمینه کارگروهی تحت عنوان کارگروه ملی کاهش طلاق تشکیل شد و برنامه ای با عنوان برنامه ملی کنترل و کاهش طلاق و افزایش ازدواج به ثمر رسید و در سال 94 به تصویب رسید.

رام پناهی افزود: برنامه با حضور بالاترین مقام در سطح وزیر از دستگاه های متعدد تهیه شد؛ شورای اجتماعی کشور نیز به سبب مباحث اجتماعی کشور و افزایش برخی اسیب ها و دغدغه مقام معظم رهبری نسبت به این مقوله با دستور معظم له در وزارت کشور تشکیل شد که آن هم زیرمجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

دبیر کارگروه ملی کنترل و کاهش طلاق شورای عالی انقلاب فرهنگی یاداور شد: در شورای اجتماعی کشور زمانی که قرار بود تقسیم کار صورت گیرد و 5 آسیب مهم که طلاق یکی از آنها بود بررسی شود به واسطه برنامه کنترل کاهش طلاق به محور بندی مباحث اقدام کردیم.

وی ادامه داد: بر این اساس 7 محور یعنی آموزش، مشاوره، حمایت های اجتماعی، بهداشت فردی و اجتماعی، قضایی و انتظامی و فرهنگ سازی از برنامه استخراج شد و در محور آموزش مقاطع قبل، هنگام و بعد از ازدواج مورد توجه قرار گرفت.

رام پناهی با بیان اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی در این رابطه نقش و جایگاه هدایتی و نظارتی دارد، گفت: به هیچ عنوان خود را مجری این کار نمی دانیم و بر اساس ماده 102 و برنامه مشترک دستگاه مجری وزارت بهداشت و دستگاه های اجرایی دیگری که پودمان های اموزشی که قرار است به زوجین ارائه شود خارج از حیطه وزارت بهداشت خواهد بود دستگاه هایی مانند حوزه علمیه و سازمان تبلیغات و قوه قضائیه وزارت ورزش و بهزیستی در معرفی مربی و ارائه بسته همکاری خواهند کرد.

دبیر کارگروه ملی کنترل و کاهش طلاق شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: بسته های اولیه و پیش نویس ها را از دستگاه ها گرفتیم و برای اینکه این بسته یکپارچه شود و ضد و نقیض نباشد در کمیته علمی با حضور دستگاه ها کار یکپارچه سازی آن انجام شده و در حوزه صلاحیت ها با حضور دستگاه ها این کار در حال انجام است یعنی اگر مربیانی را سازمان بهزیستی معرفی می کند مصاحبه کننده ای را نیز معرفی می کند.

رام پناهی افزود: در مراحل ابتدایی بر این باور بودیم که حق الزحمه اساتید و مربیان را به وزارت بهداشت محول کنیم اما بنا به دلایلی این کار انجام شد و در حال حاضر به سمت یکپارچه سازی پیش می رویم و اینکه حق الزحمه مربیان میان چندین دستگاه سرگردان باشد مطلوب نیست.

دبیر کارگروه ملی کنترل و کاهش طلاق شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: اگر آموزش عمومی اجباری باشد در شورای عالی انقلاب فرهنگی از نظر آموزشی یک جایگاه مشخص و شناخته شده ای دارد و با حضور کمیته علمی باید یکپارچه سازی و نهایی شود ضمن اینکه در جلسه اخیری که خدمت مقام معظم رهبری در آذرماه داشتیم معظم له بر روش اجرایی فعلی تاکید کردند و دستور فرمودند.

همچنین در نشست امروز مسئولانی از وزارت ورزش، بهزیستی و قوه قضائیه مواردی مانند عدم هماهنگی میان دستگاه ها در ارائه آموزش ها، نبود وحدت رویه، رعایت استانداردها، ارائه آموزش های فرزندپروری، تاثیر آموزش ها در توسعه چرخه پایدار خانواده ها، مدیریت تعرفه، بررسی مباحث مطرح شده در نشست امروز و بررسی مزایا و معایب طرح را مطرح کردند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، ازدواج، ازدواج آسان، افزایش جمعیت، تسهیل ازدواج، تسهیلات ازدواج، مشاور