مرتضی صفاری نطنزی مطرح کرد؛

ساز و کار ویژه مالی ایران با اروپا

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید بر اینکه تزیرساخت های برقراری روابط مالی با اروپا در کشور ما تعبیه شده است، گفت: متاسفانه آمریکا بانک های اروپایی را تهدید و مدام سنگ اندازی می کند.

 خانه‌ملت ؛ مرتضی صفاری نطنزی در توضیح شرایط داخلی جمهوری اسلامی برای برقراری کانال مالی با اروپا، گفت: به لحاظ سخت افزاری برقراری این کانال مالی کار مشکلی نیست، بانک‌های ایرانی و اروپایی می‌توانند این سیستم مالی را به محض راه‌‍‌اندازی طراحی و ساماندهی کنند.

نماینده مردم نطنز و بخش قمصر در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: متاسفانه هر بانک اروپایی که برای همکاری با ایران و برقراری این کانال مالی پیش‌قدم می‌شود با تهدیدهای آمریکا روبه رو می‌شوند لذا این مسئله سبب عدم عملیاتی شدن SPV شده است.

وی افزود: به نظر بانک اروپایی که هیچ تعاملی با آمریکا و در حوزه دلار فعالیتی ندارد باید پیش قدم شود تا بتواند با تهدیدات آمریکایی‌ها مقابله و این کانال مالی با جمهوری اسلامی ایران را برقرار کند.

صفاری نطنزی یادآور شد: دولتمردان آمریکایی تمام بانک‌های اروپایی که اعلام آمادگی برای همکاری با ایران کردند را به شکل جدی تهدید کردند و به آنها هشدار دادند که در صورت همکاری با بانک‌های ایرانی حتی اجازه ورود به آماریکا را نخواهند داشت.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، اظهارداشت: اروپایی‌ها راهکار استفاده از بانک‌های مرکزی اروپا را هم برای برقراری کانال مالی با ایران پیشنهاد کردند اما آمریکا آنها را هم از همکاری با جمهوری اسلامی ایران منصرف کردند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، افزود: بانکی که بدون دلار و بدون اتکاء به آمریکا در اروپا فعالیت دارد می‌تواند با ایران همکاری کند، وزارت امور خارجه ما هم به طور جدی پیگیری این موضوع است./
 

برچسب ها

آسیب شناسی نظام بانکی، آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، دلار