محمدعلی پورمختار مطرح کرد؛

سعودی ها به هیچ تعهدی پایبند و وفادار نیستند

عضوکمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی معتقد است؛آتش بس یکطرفه باعث می شود که یمنی ها با حرکات جنون آمیز آل سعود و همپیمانانش مواجه شوند.

 خانه ملت ؛ محمدعلی پور مختار ضمن اشاره به آتش بس یمن و نقض چندین باره آن توسط رژیم آل سعود،گفت:اصل این جنگ و نحوه جنگیدن آل سعود و هم‌پیمانانش نشان دهنده این است که آنها به هیچ قاعده انسانی و یا قواعد بین المللی پایبند نیستند.

وی افزود:اگر سعودی ها حتی اگر بنشینند توافق کنند و آتش بس را تایید کنند بازهم آن را نقض می کنند؛کما اینکه در روز اول آتش بس،بیش از ۲۴ حمله در یک روز به یمن و شهر مظلوم الحُدیده کردند و بر این اساس اینها به هیچ قانون و مقرراتی مقید نیستند.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اعتقاد دارم که یمنی ها باید پاسخ آل سعود را بدهند،تاکید کرد:ما به مردم یمن حق می‌دهیم و آنها باید خودشان را قوی تر کنند و در مقابل این تجاوزات واقعا دفاع محکم و قوی داشته باشند؛همانطور که تا الان داشتند.

پورمختار با اشاره به اینکه آتش بس یا صلح یک طرفه نمی‌شود،مطرح کرد:طبیعتاً وقتی طرف مقابل آتش بس را نقض کرد،باید کشورها حق دفاع داشته باشند؛لذا مذاکرات و نشست ها به نظر می‌آید بیشتر می خواهد براین جنگ نابرابر سایه بیندازند و بین مسئولان عالی‌رتبه سیاسی و همچنین به فرماندهان یمنی تردید ایجاد کند تا آنها ناامید شوند و دست از دفاع بکشند و غفلت کنند.

عضوفراکسیون ولایی مجلس با بیان اینکه آتش بس یکطرفه باعث می شود که یمنی ها با حرکات جنون آمیز آل سعود و همپیمانانش مواجه شوند،اظهارکرد:عربستان سعودی چندین ماه است که نتوانسته بندر الحدیده را اشغال کند؛لذا لازم است یمنی ها هوشیاری داشته باشند.

این نماینده مردم درمجلس دهم با بیان اینکه از آنجا که مذاکرات و بحث های سازمان ملل هم ابزارهایی هستند در اختیار زورمداران و ثروتمندان ،ما به آنها اعتمادی نداریم، مطرح کرد:چرا که هر حرفی زده می‌شود و هر مصوبه‌ای وجود دارد؛اگر آنها هر لحظه بخواهند آن را نقض می‌کنند،پس در این خصوص گرچه نشست و مذاکره خوب است و توافق باعث می شد که جلوی خونریزی گرفته بشود ،اما متاسفانه شاهد این رویداد غیرانسانی هستیم.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سعودی‌ها به هیچ قید و بندی و هیچ تعهدی پایبند و وفادار نیستند و خیلی سریع آن را نقض می‌کنند،تصریح کرد: جهان اسلام هم دچار چندگانگی شده است و هرکدام از کشورها به سمت و سوی خودشان می روند برخی از کشورهای عربی با صهیونیست ها و آمریکایی ها همراهی می‌کنند که آنها دشمن اصلی مسلمانان هستند. امیدوار هستیم که کشورهای عربی منطقه هرچه زودتر بیدار شوند و واقعاً حول محور اسلام ، قرآن و پیامبر اعظم (ص) جمع شوند و اختلافات را کنار بگذارند و راه‌حل به اعتقاد من همین است.

به گزارش خانه ملت؛ 3 روز پیش،شورای امنیت پس از توافق استکهلم بین طرف های یمنی، نخستین قطعنامه خود را با اجماع آرا برای حمایت از این توافق و آتش بس در بنادر مهم این کشور تصویب کرد.شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه ۲۴۵۱ اجازه استقرار تیم ناظر خود بر خروج نیرو‌ها و آتش بس در یمن را صادر کرد.این قطعنامه از همه طرف‌ها در یمن می‌خواهد تا توافق جدید را برای توقف درگیری‌ها در مناطقی اجرا کنند که برای انتقال کمک‌ها حیاتی اند.
این شورا به اتفاق آراء با تصویب قطعنامه ۲۴۵۱، توافق نامه‌های استکهلم را که دولت و حوثی‌ها (جنبش انصارالله) در روز سیزدهم ماه دسامبر سال دو هزار و هجده بدان دست یافتند، تأیید کرد./
 

برچسب ها

آل سعود، آمریکا، آمریکا و اروپا، اتحادیه عرب، اخبار برگزیده، عرب، عربستان