دکتر لاریجانی در نطق پیش از دستور:

نهم دی ماه غبارآلودگی فضای سیاسی کشور را از بین برد

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عدم توجه برخی سیاستمداران به روشنگری های خیرخواهانه رهبر معظم باعث حوادث ۸۸ شد، گفت: ایشان بارها مسیر را در جلسات خصوصی و عمومی نشان دادند که اگر به موقع توجه می شد اینگونه فتنه ها یا اصلا ایجاد نمی شد و یا خیلی سریع تمام می شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به نقل از خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی در جلسه علنی صبح امروز(یکشنبه، 9 دی ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود ضمن تبریک سالروز حماسه نهم دی ماه به ملت سربلند ایران، گفت: نهم دی ماه از آن جهت در تاریخ ایران جای گرفت و به خاطره ها ماند که قدرت حضور ملت را در بردارد، قدرتی که با صلابت چالش ها را از بین برد و شرایط را روشن و تثبیت کرد، قدرتی که به اغواگری ها و شیطنت های بیگانگان سیلی محکم زد.

صحنه گردانی ملت تحت رهبری حکیمانه امام(ره) تمام شگردهای منافقین را از بین برد

رئیس مجلس شورای اسلامی بر همین اساس یادآور شد: پس از کشمکش های چند ماهه، ملت بزرگ ایران در 9 دی ماه اراده خود را جایگزین رفتارهای ماجراجویانه داخلی و خارجی کرد و همین جهت در انقلاب اسلامی در 40 سال جمهوری اسلامی ایران همواره ایران را از بحران های داخلی و خارجی نجات بخشیده است.

وی در ادامه با بیان اینکه اصل پیروزی انقلاب اسلامی و برچیده شدن بساط دیکتاتوری پهلوی با حضور یکپارچه ملت و رهبری حکیمانه امام(ره) محقق شد، عنوان کرد: در مقابله با گروهک های جدایی طلب، منافقین و ماجراجویی بنی صدر و ترورهای موثر و مکرر گروه های منافق، با صحنه گردانی ملت همه این شگردهایی که برای یأس ملت آفریده شده بود یکباره از بین برد و توان مجدد به مسیر انقلاب بخشید.

حضور ملت در صحنه سیاسی کشور و جبهه‌ها معجزه بزرگی علیه فضای تبلیغاتی شدید آن زمان بود

دکتر لاریجانی ادامه داد: در جنگ تحمیلی آنچه باعث یأس دشمن شد که با پشتوانه برخی کشورهای بی شرافت در منطقه و حمایت قدرت های بزرگ به خصوص آمریکا سال ها جنگ را علیه ملت ایران تحمیل می کردند، حضور ملت به خصوص جوانان در صحنه دفاع مقدس و ایجاد فضای شورانگیز مجاهدت بسیجی بود.

رئیس قوه مقننه همچنین تصریح کرد: بعد از کشمکش های سیاسی فرساینده بنی صدر علیه رهبران حزب جمهوری اسلامی و مسئولان نظام و درگیری های امنیتی منافقین، آن هم در شرایط تجاوز دشمن به سرزمین ایران و فضای تبلیغاتی شدید علیه انقلاب واقعا حضور ملت در صحنه سیاسی کشور و جبهه ها معجزه بزرگ خلق کرد.

نهم دی ماه غبارآلودگی فضای سیاسی کشور را از بین برد

وی اضافه کرد: نهم دی ماه از سنخ چنین رویدادی بود که غبارآلودگی فضای سیاسی را از بین برد و کشمکش های داخلی را پایان داد و زنجیره ای از دخالت های فرصت طلبانه آمریکا و برخی کشورهای غربی و البته برخی ناامنی های کوچک را سر جای خود نشاند و با روشنگری، مسیر انقلاب را مستحکم کرد.

دکتر لاریجانی در ادامه یکی از دلایل مهم چالش های آن روز را عدم توجه به قانون و تمکین آن دانست و افزود: اینکه در همه نظام های جاافتاده اصل را بر قانون پذیری می گذارند و پای آن می ایستند به این جهت است که عبور از این مقوله هزینه های سنگینی برای منافع ملی و امنیت ملی کشور خواهد داشت و این درس بزرگی برای نسل امروز و فردا است که بدانند حتی با تخلف های کوچک از قانون نیز باید مبارزه جدی داشت چون فراگیری تخلف های کوچک هم می تواند پایه های مدنیت کشور را بلرزاند.

ملت بزرگ ایران می‌داند تروریست‌های جلاد و معاندین انقلاب در پی فرصت برای ضربه زدن به همه ابعاد انقلاب هستند

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با بیان اینکه رخنه فرصت طلبان و استفاده ضد انقلاب از کشمکش های سیای داخلی کشور نکته دیگری بود که در آن زمان اتفاق افتاد، اظهار داشت: ملاحظه کردید در چند ماه بعد از انتخابات به خصوص در روز عاشورای آن سال، فرصت طلبان و ضد انقلاب چگونه اهانت به ساحت مقدس امام حسین(ع) و عاشورا کرده و با اقدامات زشت و توهین به نظام، عزاداری ملت را مضاعف کردند.

وی افزود: این ملت بزرگ این تجربه ها را دارد و از همین روی این روزها با حساسیت زیاد علیرغم بسیاری از مشکلات کشور و تحریم ها صحنه را زیر نظر دارد و می داند تروریست های جلاد و معاندین انقلاب در پی فرصت برای ضربه زدن به همه ابعاد انقلاب هستند و آنها به همراهی آمریکا، ایران گسترده و قوی را نمی پسندند و به دنبال ضربه به استقلال و تمامیت ارضی این کشور هستند.

آمریکایی‌ها از هرگونه سستی سیاسی و امنیتی برای ضربه به منافع ملت استفاده کردند

دکتر لاریجانی ادامه داد: همین جا باید به این نکته کلیدی توجه داشت که سرّ نهم دی ماه به ایمان مردم و تعصب مقدس آنها به اهل بیت(ع) باز می گشت که با همه صبر انقلابی در ماه های قبل در مقابل بی حرمتی به عاشورا یکباره وظیفه خود را در خروش ملی دیدند.

رئیس مجلس شورای اسلامی مسأله دیگر را دخالت های خارجی به خصوص آمریکا در حوادث ماه های قبل از نهم دی و دخالت صریح آنها دانست و عنوان کرد: ادبیات آن روز مسئولان آمریکا و برخی کشورهای اروپایی و منابعی که برای این امر اختصاص دادند و خود اعلام کردند، چند امر را نشان داد یکی مترصد بودن آنها برای استفاده از هرگونه سستی سیاسی و امنیتی داخلی ایران برای ضربه زدن به منافع ملت و دیگری آشنایی اندک آنها با خصوصیات جامعه شناختی ملت ایران و فریب خوردگی آنها از اطلاعات غلط ضد انقلاب و منافقین است.

آمریکا هنوز هم گرفتار توهمی اسف‌‎آور درباره ایران است/ آمریکایی‌ها هم اخاذی می‌کنند هم بی‌حرمتی

وی اضافه کرد: به نظر می رسد امروز هم آمریکا گرفتار این توهم اسف آور است که تحریم ها علیه ایران و موتور تبلیغات ضد ایران را با جدیت دنبال می کند به حدی که نمی توانند آرزوهای باطل خود را عیان نکنند و رئیس جمهور درهم و برهم آمریکا تخیلات مشوش خود را بیان کرده اما ملت ایران پای عزت و استقلال خود ایستاده است.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه اصولا بسیاری از ملت ها این بیداری را پیدا کرده اند، بیان داشت: ملاحظه کنید ملت رشید عراق در برابر اهانت آمریکا به آنها در چند روز قبل چگونه واکنش نشان داد تا حدی که برخی گروه های سیاسی داخلی این کشور، پاسخ این توهین را در اخراج آمریکا از عراق بیان کردند و این خوی استکباری آمریکا است که یک روز بعد از چپاول اموال سعودی ها و اماراتی ها و برخی کشورهای منطقه با پررویی اعلام می کنند که اگر ما پشت سعودی را نگیریم یک هفته ای سقوط می کند؛ یعنی هم اخاذی می کنند و هم بی حرمتی.

برخی سیاستمداران در شرایط حساس سال 88 به روشنگری‌های خیرخواهانه رهبر معظم توجه نکردند

رئیس قوه مقننه ادامه داد: نمونه دیگر آن در رفتار استکباری آنها همراه با بی عقلی و بی تدبیری در حضور بدون آداب رئیس جمهور آمریکا در عراق بود که با واکنش جدی همه گروه های سیاسی عراق و ملت رشید این کشور مواجه شد.

وی افزود: نکته دیگر در حوداث آن روز که منجر به نهم دی ماه شد در این بود که برخی سیاستمداران و گروه ها در شرایط حساس توجه به روشنگری های خیرخواهانه رهبر معظم نکرده و حضرت آیت الله خامنه ای بارها مسیر را نشان دادند و چه در جلسات علنی و چه خصوصی آنچه خیر ملت، گروه ها و عناصر سیاسی بود بر مبنای قانون بیان کردند که اگر به موقع توجه می کردند اینگونه فتنه ها یا ایجاد نمی شد و یا خیلی سریع تمام می شد.

قوای مختلف مسائل اقتصادی را در شرایط حساس کنونی با توجه به رهنمودهای رهبری با طمأنینه پیش ببرند

دکتر لاریجانی در ادامه با بیان اینکه امروز هم در شرایط پیچیده ای قرار داریم که هم مشکلات اقتصادی فشار اجتماعی زیادی ایجاد کرده و هم در صحنه بین الملل، آمریکایی ها خیلی روشن تر از قبل مبارزه با ملت ایران را سرلوحه خود قرار داده اند، ابراز داشت: در همین وضعیت است که توجه به رهنمودهای رهبری بیش از گذشته ضرورت دارد تا در فضای سیاسی با طمأنینه قوای مختلف بتوانند مسائل اقتصادی کشور را در جهت بالا بردن توان ملی و ایجاد اشتغال پایدار و حمایت از مستضعفان و زحمت کشان، کشاورزان و کارگران عزیز سامان دهند.

کمیسیون آموزش گزارشی از حادثه اخیر دانشگاه آزاد به مجلس ارائه کند

وی همچنین با اشاره به حادثه اخیر در واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی گفت: حادثه اخیر در دانشگاه آزاد بسیار تأثربرانگیز بود که به خانواده این عزیزان تسلیت عرض می کنیم و لازم است کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در این زمینه رسیدگی کامل داشته باشد و نتیجه را به مجلس ارائه کند و افرادی که قصور یا تقصیری داشتند مشخص شود.

استیضاح وزیر جهاد در پی جلسه اخیر استیضاح کنندگان با وزیر از دستور کار خارج شد/ همکاری دوجانبه برای حل مشکلات کشاورزی در دستور کار است

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه امروز بر حسب دستور قبلی باید استیضاح وزیر جهاد کشاورزی را در برنامه مجلس می داشتیم اما کمیسیون کشاورزی و استیضاح کنندگان جلسه ای با وزیر داشتند و نقطه نظرات اصلاحی خود را در مورد قیمت تضمینی گندم و اصلاح برخی رویه ها و توجه خاص به آبخیزداری، اصلاح قنوات، آبیاری نوین، گسترش سیستم های گلخانه ای و نظارت جدی تر بر صادرات و واردات کشاورزی بیان داشتند، خاطرنشان کرد: چون این عزم در دو طرف وجود داشت بنا را بر همکاری دوجانبه به خصوص در فصل تصویب بودجه قرار دادند تا با همیاری یکدیگر بخش کشاورزی در بودجه قوی تر دیده شود و مشکلات کشاورزان عزیز با حمایت بهتری در بودجه کشور مواجه و حل شود که از اقدامات همکاران در این زمینه تشکر می کنم./

پایان پیام
 

برچسب ها

9 دی، اخبار ویژه، دکتر لاریجانی