علی کاظمی باباحیدری مطرح کرد؛

میزان افزایش حقوق ها سال آینده

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس شورای اسلامی می گوید که افزایش ۲۰ درصدی حقوق متناسب با تورم نیست و در عین حال باید روش افزایش حقوق متفاوت از روش پلکانی باشد چرا که بسیار از کارمندان به این روش اعتراض داشتند.

 خانه ملت؛ علی کاظمی باباحیدری با اشاره به افزایش 20 درصدی حقوق در لایحه بودجه سال 98، گفت:یکی از موضوعاتی که در نشست با رئیس سازمان برنامه و بودجه در کمیسیون مطرح شد میزان افزایش حقوق ها سال آینده بود، اکثر نمایندگان تاکید داشتند که افزایش 20 درصدی حقوق ها با توجه به گرانی ها و تورم پاسخگو نیست و باید تأمل بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس ادامه داد: بنابراین انتظار می رود که میزان افزایش حقوق ها در مجلس مورد بررسی بیشتر قرار گیرد تا بتوان شرایط معیشتی کارمندان را متناسب با افزایش تورم بهبود بخشید.

نماینده مردم اردل و فارسان در مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به روش افزایش حقوق در سال 97 عنوان کرد: برای روش افزایش حقوق ها نمایندگان در مجلس باید تصمیم گیری کنند، در سال جاری با روش پلکانی حقوق ها افزایش پیدا کرد که حواشی خاص خود را به دنبال داشت.

وی ادامه داد: در روش پلکانی گفته شده بود حقوق های بالای 5 میلیون تومان افزایش پیدا نکند و در عوض حقوق های کمتر بین 10 تا 20 درصد افزایش پیدا کند، این روش گله برخی کارمندان را به دنبال داشت، آنها می گفتند با تلاش توانسته اند درجات را طی کند اما به دلیل مشکلات اقتصادی دولت افزایش حقوق برای آنها مهیا نشد در حالی که شرایط کارمندان با درجات کمتر در زمینه افزایش حقوق بهتر بود.

گلایه کارمندان از روش پلکانی افزایش حقوق

کاظمی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه باید روش افزایش حقوق در سال 98 تغییر کند، گفت: نباید افزایش حقوق ها باعث ضایع شدن حق برخی از گروه ها و کارمندانی شود که با تلاش و کوشش مراتب را طی کرده اند.باید افزایش حقوق های پایین به نحوی باشد که در شرایط تحریمی و تورمی به آنها برای بهبود معشیت کمک شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به انتقادات و گله از روش افزایش پلکانی حقوق ها اظهار داشت: باید روش افزایش حقوق در سال 98 متفاوت از روش پلکانی باشد، باید هم حقوق کارمندانی که تلاش کرده اند و رتبه و جایگاه دارند افزایش یابد و هم حقوق های پایین رشد متناسبی داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دولت برای بودجه سال 97 افزایش حقوق کارکنان را ۱۰ درصد تعیین کرد که حدود دو درصد نسبت به مبنای سال 96 افزایش داشت، اما در جریان بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق مجلس تصمیم گرفت تا افزایش حقوق و دستمزد کارکنان دولت برای سال آینده بین ۱۰ تا ۲۰ درصد و براساس میزان دریافتی کارکنان انجام شود.

اعضای کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ به افزایش پلکانی حقوق های زیر ۵ میلیون تومان از ۱۰ تا ۱۸ درصد رای داده اند که در کمیسیون تلفیق این موضوع اصلاح و به ۲۰ درصد رسید.

در زمان بررسی تبصره ۱۲ لایحه بودجه ۹۷ که به نحوه افزایش حقوق کارکنان دولت بر می گردد، اعضای کمیسیون به افزایش پلکانی حقوق های زیر ۵ میلیون تومان از ۱۰ تا ۱۸ درصد رای داده اند که در گزارش منتشر شده کمیسیون تلفیق بودجه، افزایش پلکانی بین ۱۰ تا ۲۰ درصد ذکر شده است و اصلاح می شود که تعیین تکلیف آن در صحن علنی مجلس روشن خواهد شد.

در بند الف جز ۲ تبصره ۱۲ گزارش کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ آمده است که دولت مکلف است حقوق و مزایای مستمر گروه های مختلف حقوق بگیر شاغل دستگاه های اجرایی موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده (29) قانون برنامه ششم توسعه و اعضای هیأت علمی و قضات را به گونه ای افزایش دهد که متوسط رشد حقوق و مزایای مستمر کارکنانی که در سال ۹۶ کمتر از ۵۰ میلیون ریال است به صورت پلکانی نزولی، به میزان ده درصد (10%) باشد حداکثر میزان بیست درصد (20%) خواهد بود.
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، افزایش اعتبارات، افزایش بودجه